X

Rodím!

3 min čtení

Rodím!

A je to tady! Dlouhé devítiměsíční čekání je na svém vrcholu. První kontrakce se hlásí v plné síle, nezapomenout na sbalenou tašku a honem směr porodnice.

V porodnici je nezbytné projít přijímacím „kolotočem". Porodní asistentka s každou nastávající maminkou sepíše porodopis a následuje vyšetřením lékaře, který rozhoduje o dalším postupu, především v těch případech, kdy porod nepostupuje „normálně".

Začínáme!

Než se zkrátí děložní čípek a začne se otevírat děložní hrdlo je to otázka několika hodin. Proto se vám budu snažit přinést několik rad, které vám toto nelehké období pomůže překonat nebo alespoň zmírnit bolest a napětí.

V době, kdy se branka otevírá až na tři centimetry, může rodička velmi zřetelně pociťovat děložní stahy. Proto je dobré se v tuto chvíli soustředit a hodně vydechovat, aby se vám podařilo snížit napětí. Většina nastávajících maminek tuto část porodu popisuje jako snesitelnou, kdy se jim například podaří i na chvilku usnout, aby načerpaly síly. Kontrakce bývají každých osm až patnáct minut a trvají kolem třiceti až padesáti vteřin.

Potom začínají nabírat, jak na intenzitě, tak na frekvenci.

V době, kdy se branka otevírá až na tři centimetry, může rodička velmi zřetelně pociťovat děložní stahy. Proto je dobré se v tuto chvíli soustředit a hodně vydechovat, aby se vám podařilo snížit napětí.Porodní asistentka Jana z Karlových Varů říká: „Záleží na momentálním stavu rodící ženy v daný okamžik, pomoci ji může totiž i noční klid a uvolnění. Pokud to u ženy není možné, měla by dělat takovou činnost, která jí moc nevyčerpá, protože největší kus práce má stále před sebou."

A dodává: „Každá žena je jiná, proto když je to alespoň trošku v mých silách, snažím se jí vyjít vstříc. Některá snáší bolesti lépe v klidu, například na lůžku, jiná se zase musí hýbat. Ať formou chůze nebo poskakováním na míči."

Platí přímá úměra: když jsou kontrakce slabé a krátké, nebude se branka otevírat rychle, než je tomu u silných dlouhých kontrakcí.

A jak takovou „správnou" kontrakci poznat? Je to jednoduché. Nedovolí vám mluvit, vaše tělo si hned začne hledat úlevovou polohu. Výjimkou není ani při „správné" kontrakci pocení a chvění těla.

Myslíte si, že je něco špatně, když máte bolesti zad, křeče v nohách a kyčlích, pocit tlaku v pánvi, která směřuje směrem dolů, nevolnost nebo zvracení? Objevil se i výtok, slabé krvácení, časté nucení na močení nebo průjem? Mýlíte se, všechny tyto nepříjemné potíže jsou známkou toho, že porod postupuje tak, jak má. Porod se dal zkrátka do pohybu.

Dýchání

V tuto dobu už budete vědět, jak máte dýchat a jakou úlevu vám přináší.

Jak na správné dýchání?

Nadechujte se nosem a vydechujte pusou.
Když začne kontrakce, krátce se nadechněte a dlouze vydechněte. To samé udělejte při jejím konci.
Při nádechu nechte klesnout ramena dolů. Přitom dbejte na to, aby vaše čelist a ústa zůstala uvolněná. Zaposlouchejte se do svého dechu.
Odborníci mají ještě jednu pomůcku. Při krátkém nádechu nechte ve vaší hlavě znít slabiku U a při dlouhém výdechu nech doznít VOOOLNĚĚĚĚNÍÍÍÍ.

Zvládání kontrakcí můžete ovlivnit i vašim pozitivním naladěním. Je jasné, že porod se bez bolesti zkrátka neobejde. Ale třeba vám rady přinesou alespoň povzbuzení v bolestivé fázi.

Gravitace pomáhá! Proto se snažte co nejdéle stát, pomůžete tak klesání miminka a otevírání branky.Silné kontrakce = dobrá kontrakce, která odvede kus práce.
S každou silnou kontrakcí jsem o krůček blíž k mému děťátku. Tvoří mu tak i větší prostor.
Kontrakce nebudou trvat dlouho, každé nastávající mamince je dán „určitý počet". A když prodýchám tuto silnou, mám za sebou jednu z nich.
Nemusím bojovat s více kontrakcemi najednou. Vždy přijde jen jedna.
Každá kontrakce mi pomáhá být blíž k mému miminku.
I správné držení těla má velký vliv na proces porodu.

Držte pánev širokou a otevřenou. To docílíte tím, že budete například sedět s rozkročenýma nohama na gymnastickém míči, židli nebo na klíně manžela, partnera. Procházejte se sem tam. Kružte pánví. Představte si šroub, aby se někam dostal, také se musí do otvoru dostat krouživým pohybem. Tento princip funguje i při narození dítěte.

Když vám to bude příjemné, poslouchejte hudbu a klidně se do ní pohupujte nebo tančete.
Postupu porodu velmi pomůžete tím, že si najdete takovou polohu (vsedě i vestoje), kdy se budete moci při kontrakci opřít. Při každém stahu se pak totiž děloha zvedne dopředu a nahoru. Například se opřete o zeď, vkleče o postel...

Gravitace pomáhá! Proto se snažte co nejdéle stát, pomůžete tak klesání miminka a otevírání branky. Nezapomeňte polohy měnit, aby se mohly jednotlivé svaly zase uvolnit.

Jak jste si pomáhala při kontrakcích vy? Máte nějaký tip pro nastávající maminky?

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím