X

Výpočet termínu porodu

2 min čtení

Výpočet termínu porodu

Termín porodu vás může pořádně zmást. Jak je možné, že v den oplodnění můžete být papírově už v druhém týdnu těhotenství? Co znamená označení těhotenského období 4+3? A jaký způsob výpočtu nakonec platí?

Výpočet termínu porodu podle početí

Termín porodu lze odhadnout různými způsoby. Dá se přibližně spočítat od data početí. Technicky je budoucí maminka těhotná 38 týdnů od oplodnění. Protože ale tohle datum většinou pár přesně nezná, používají se další způsoby.

Výpočet termínu porodu podle poslední menstruace

Nejčastěji se používá počítání 280 dní (40 týdnů) od prvního dne poslední menstruace.

Kvůli tomu však dochází k paradoxní situaci, že v den oplodnění jste papírově už ve druhém týdnu těhotenství.

Než začnete počítat, kolik dní bude mít jaký měsíc, můžete využít naší praktickou těhotenskou kalkulačku termínu porodu.

Výpočet termínu porodu


termín porodu
termín porodu
ultrazvuk

Termín porodu podle ultrazvuku

Těhotenství se dělí na takzvané trimestry, neboli tříměsíční části. V prvním trimestu (maximálně do konce čtrnáctého těhotenského týdne) půjdete na ultrazvuk, neboli screening. Ten změří plod od hlavy po kostrč a na základě této délky určí přesněji termín porodu.

Termín porodu určený ultrazvukem je důležitý zejména v těch případech, kdy máte před otěhotněním nepravidelnou menstruaci.

otaznik

Který termín porodu platí?

Co budete mít v těhotenské průkazce? Na začátku to bude termín určený od data prvního dne poslední menstruace. Ultrazvukem dojde k upřesnění. V případě, kdy se termíny jednotlivými metodami liší o více než týden, berou lékaři termín vypočítaný z ultrazvuku. Je přesnější.

Pár dní odchylky ničemu nevadí. I nejpřesnější metoda se nemusí o pár dní trefit, nemluvě o předčasných porodech a přenášení.

12+5

Těhotenské týdny: Co znamená 4+3, 12+5 atd?

První číslo určuje ukončený týden těhotenství a druhé číslo určuje počet dní, které uplynuly od posledního těhotenského týdne. 4+3 tedy znamená, že jste těhotná 4 týdny a 3 dny. 10+8 je nesmysl, protože týden 8 dní nemá.

Takže když se tedy vrátíme k ultrazvuku, ten první se odehraje mezi 11+6 a 13+6.

Průvodce těhotenstvím