X

Výpočet termínu porodu

2 min čtení

Výpočet termínu porodu

Termín porodu vás může pořádně zmást. Jak je možné, že v den oplodnění můžete být papírově už v druhém týdnu těhotenství? Co znamená označení těhotenského období 4+3? A jaký způsob výpočtu nakonec platí?

Výpočet termínu porodu podle početí

Termín porodu lze odhadnout různými způsoby. Dá se přibližně spočítat od data početí. Technicky je budoucí maminka těhotná 38 týdnů od oplodnění. Pokud tedy žena zná přímo přesné datum početí děťátka, stačí přičíst 267 dní a přesný termín porodu je na světě. Protože ale tohle datum většinou přesně nezná, používají se další způsoby.

Výpočet termínu porodu podle poslední menstruace

Nejčastěji se používá počítání 280 dní (40 týdnů neboli 10 lunárních měsíců) od prvního dne poslední menstruace.

Kvůli tomu však dochází k paradoxní situaci, že v den oplodnění jste papírově už ve druhém týdnu těhotenství.

Než začnete počítat, kolik dní bude mít jaký měsíc, můžete využít naší praktickou těhotenskou kalkulačku termínu porodu.

Výpočet termínu porodu


termín porodu
termín porodu

Pokud budete někdy potřebovat vypočítat termín porodu z hlavy a nebudete mít u sebe kalendář nebo naší kalkulačku, můžete využít i tzv. Naegelův vzorec:

PM + 7 dní – 3 měsíce. To znamená, že k datu prvního dne poslední menstruace musíte přičíst rok, přičíst sedm dní a odečíst tři měsíce.

Určit termín porodu od prvního dne poslední menstruace můžete také pomocí kolečka gravidometru. Váš gynekolog vám jistě poradí, kde si tuto užitečnou pomůcku pořídit.

ultrazvuk

Termín porodu podle ultrazvuku

Těhotenství se dělí na takzvané trimestry, neboli tříměsíční části. V prvním trimestu (v třináctém týdnu, maximálně do konce čtrnáctého týdne těhotenství) půjdete na ultrazvuk, neboli screening. Ten změří plod od hlavy po kostrč a na základě této délky určí přesněji termín porodu.

Termín porodu určený ultrazvukem je důležitý zejména v těch případech, kdy máte před otěhotněním nepravidelnou menstruaci.

Termín porodu potvrzený tímto způsobem by se už neměl v průběhu těhotenství nijak významně změnit.

Termín porodu podle prvních pohybů plodu (stará metoda)

Termín porodu můžete určit také podle prvních pohybů plodu.

Tato metoda, která se používala hlavně v minulosti a dnes již není tolik užívaná, je ale velice nepřesná, protože je ovlivněna vnímavostí nastávající maminky. Můžete zkusit vycházet z toho, že prvorodičky cítí první pohyby děťátka ve dvacátém týdnu těhotenství. Ženy, které mají už první porod za sebou, pak už o dva týdny dříve.

otaznik

Který termín porodu platí?

Co budete mít v těhotenské průkazce? Na začátku to bude termín určený od data prvního dne poslední menstruace. Ultrazvukem dojde k upřesnění. V případě, kdy se termíny jednotlivými metodami liší o více než týden, berou lékaři termín vypočítaný z ultrazvuku. Je přesnější.

Pár dní odchylky ničemu nevadí. I nejpřesnější metoda se nemusí o pár dní trefit, nemluvě o předčasných porodech a přenášení.

Pod pojmem „porod v termínu“ lékaři vidí porod, k němuž dochází mezi probíhajícím třicátým osmým a ukončeným čtyřicátým druhým týdnem těhotenství.

12+5

Těhotenské týdny: Co znamená 4+3, 12+5 atd?

První číslo určuje ukončený týden těhotenství a druhé číslo určuje počet dní, které uplynuly od posledního těhotenského týdne. 4+3 tedy znamená, že jste těhotná 4 týdny a 3 dny. 10+8 je nesmysl, protože týden 8 dní nemá.

Takže když se tedy vrátíme k ultrazvuku, ten první se odehraje mezi 11+6 a 13+6.

Průvodce těhotenstvím