X

Cestování v těhotenství

3 min čtení

Cestování v těhotenství

Léto začíná, vůně dálek a dovolených je na dosah ruky. Proč si nevyjet na prázdniny i s človíčkem, který si „hoví" ve vašem bříšku? Samozřejmě byste měla být na něho i na sebe opatrná a dodržovat doporučení vašeho ošetřujícího lékaře. Ale to, že jste těhotná, není ještě důvod k tomu, abyste seděla jen doma.

První tři měsíce byste samozřejmě měla brát na svůj jiný stav ohled, ale druhý trimestr je ideálním časem, kdy si ještě před narozením vašeho dítěte, můžete užít dovolenou jen s partnerem a nemusíte myslet na to, jestli jste doma nezapomněli plenky nebo dudlík. Samozřejmě i toto období bude mít něco do sebe, ale proč si neužít jeden druhého?

Konzultace s lékařem

O tom, že se chystáte vycestovat, nezapomeňte informovat vašeho ošetřujícího lékaře. Poraďte se s ním, jestli je váš zdravotní stav takový, abyste se bez obav oddala prázdninovým „radovánkám".

V překážce může stát vysoký krevní tlak, cukrovka nebo jiné zdravotní a těhotenské problémy. Ale na druhou stranu to neznamená, že vůbec nikam nevyjedete. Zkuste se poohlédnout po hotelu nebo šikovném penzionu zhruba asi hodinu cesty od ordinace vašeho ošetřujícího lékaře.

Máte souhlas od lékaře? Tak směle do vybírání vašeho cíle dovolené!

Výběr dovolené

Padla vaše volba na cestování do horkého a vlhkého podnebí? Mějte tedy na paměti, že vzhledem k vaší zvýšené látkové výměně může být cestování nepohodlné. I přesto chcete cestu podniknout? Myslete tedy na to, aby váš hotel a doprava měla klimatizované prostředí. Neměli byste zapomínat také vašemu organismu dodávat dostatečný přísun tekutin.

Před ostrým sálajícím sluncem se raději „schovejte" do stínu pod slunečník.

Velká nadmořská výška 2000 - 2200 metrů a její přizpůsobování se snížené hladině kyslíku bývá pro těhotnou ženu i ještě nenarozené dítě velmi náročné. Tyto „výlety" mohou být tedy nebezpečné.

Rozhodnete-li se přeci jenom do míst s velkou nadmořskou výškou vydat, pokuste se tedy stoupat pokud možno postupně (třeba když cestujete automobilem) - zhruba o 600 metrů denně. Pro vaše tělo je to vhodnější alternativa, než vystoupit najednou do výšky 2400 metrů.

První tři měsíce byste samozřejmě měla brát na svůj jiný stav ohled, ale druhý trimestr je ideálním časem, kdy si ještě před narozením vašeho dítěte, můžete užít dovolenou jen s partnerem.Aby se snížilo riziko vzniku horské nemoci na nejnižší možnou míru, neplánujte na několik dní po příjezdu zvýšenou námahu, spíše odpočívejte, pijte velké množství vody, jídlo jezte po menších dávkách. Vyhněte se těžkým pokrmům.

Co je to horská nemoc? K jejím příznakům patří ztráta chuti k jídlu, nevolnost s návaly na zvracení, zvracení, plynatost, neklid, bolesti hlavy, malátnost, dušnost, snížené množství moče a psychické změny.

Když se do velké nadmořské výšky vydáte v posledním trimestru těhotenství, počítejte s tím, že vám nejspíše váš ošetřující lékař doporučí, abyste podstoupila v prvních dnech pobytu nonstress test a další testy.

Bude-li jen náznak, že by miminko v bříšku bylo ohroženo, je to důvod k podávání kyslíku a návratu do nižších poloh.

Dalším nevhodným místem ke strávení odpočinkové dovolené pro těhotnou ženu jsou rozvojové země. Vyžadují totiž očkování a některá z nich mohou být v období gravidity riskantní.

Tyto lokality jsou významným semeništěm některých případných nebezpečných infekcí, proti kterým není očkování, což je dost pádný důvod, proč se rozvojovým zemím v těhotenství raději vyhnout velkým obloukem.

Mějte také na paměti, že byste měla plánovat s partnerem spíše odpočinkové výlety. Ve výběru sáhněte po jednom cíli, kde budete relativně v pohodlí a klidu. Cestovatelský maraton si odpusťte. Určete si sama tempo, které je pro vás i pro vaše miminko to pravé.

Vybavení na cesty

Pojištění. Na to rozhodně nezapomeňte, pokud jste těhotná, musíte si připustit i „černé" myšlenky a pojistit se proti nim. Aby pak nedošlo k tomu, že se z plánované dovolené stane noční můra. Cestovní pojištění můžete rychle online sjednat třeba na Rixo.

Do kufru si sebou přibalte vaší lékařskou zprávu, těhotenskou průkazku, protože je v ní uvedená vaše krevní skupina, léky, které užíváte, alergie a adresa a telefon vašeho ošetřujícího lékaře.

Na cestách se člověk někdy musí „překonat" a jít na toaletu až je to možné. Ale v těhotenství hrozí riziko vzniku infekce močového ústrojí nebo zácpy. Dlouhé zadržování se prostě v graviditě nevyplácí, proto pokud to půjde, vždy na toaletu jděte včas.

A pamatujte, třemi základními pravidly můžete předejít nepříjemné zácpě - vlákninou, tekutinami a dostatkem pohybu.

Určitě není od věci, když si zjistíte telefonní číslo nebo adresu gynekologa, který ordinuje v místě vaší dovolené. Nejspíše ho ani využijete, ale není nad to být připravená pro „strýčka Příhodu".

5/5 - (1 vote)

Průvodce těhotenstvím