Testy, které Vás čekají během těhotenství
Během těhotenství absolvujete mnoho vyšetření a testů a je jasné, že z nich budete možná trochu nervózní, ale slouží k ověření, že je s Vámi i s Vaším děťátkem vše v pořádku. Váš gynekolog Vám o každém takovém testu určitě poskytne veškeré informace, takže budete vědět, co Vás čeká. V každém případě pamatujte, že se na nás můžete vždycky obrátit.
Testy pro Vás a Vaše dítě
Nejdůležitější věcí je mít stále na paměti, že 9 z 10 těhotenství a porodů probíhá naprosto normálně. Testy se během těhotenství provádějí proto, aby měli všichni jistotu, že se jakékoli problémy "podchytí" hned na začátku tak, aby jste Vy i Vaše děťátko měli během těhotenství tu nejlepší možnou péči. Některé testy mají možná trochu složité názvy, ale ve skutečnosti se opravdu jedná o naprosto standardní, rutinní testy:
- Odběr plodové vody (amniocentéza)
- Odběr choriových klků (CVS)
- Glukózový toleranční test
- Běžné krevní testy
- Vyšetření moči
- Těhotenské screeningy
Odběr plodové vody (amniocentéza)
Tento diagnostický test se obvykle provádí mezi 15. až 20. týdnem (max. do 24. týdne) těhotenství proto, aby se zjistilo, zdali Vaše děťátko nemá Downův syndrom či jiné chromozomální vady. Lze jím též odhalit dědičné metabolické vady a určit pohlaví dítěte u vad vázaných na jedno pohlaví. Toto vyšetření se provádí u těhotných, kterým je více než 35 let, u maminek, které mají partnera než 50 let a také u maminek, v jejichž rodině, v rodině jejich partnera nebo u jejich předchozího dítěte se vyskytly genetické abnormality.
Toto vyšetření Vám také provedou, pokud budete mít špatné výsledky krevních testů (pozitivní těhotenský screening) či ultrazvukového vyšetření šíjového projasnění u miminka.
Vyšetření se provádí ambulantně v centru specializovaném na prenatální diagnostiku.
Na začátku tohoto testu budete muset absolvovat ultrazvukové vyšetření, při němž se ověří poloha Vašeho děťátka a poloha placenty. Pak se očistí kůže nad podbřiškem a zavedou Vám tenkou jehlu přímo do dělohy. Stříkačkou se odebere vzorek plodové vody, jež obklopuje Vaše děťátko, a ten se pak odešle na rozbor do laboratoře. Během celé procedury se na ultrazvuku neustále kontroluje poloha dítěte a poloha jehly.
Spousta maminek říká, že samotný zákrok je spíše nepříjemný než bolestivý. Celé vyšetření trvá asi 25 minut a výsledky by měly být k dispozici během dvou týdnů.
Po testu je dobré několik dní odpočívat, a proto si zajistěte/domluvte někoho, kdo Vám doma pomůže, případně pohlídá ostatní děti. Absolutní klid by měl trvat 24 hodin, po dobu 2 týdnů je nutno vyloučit větší fyzickou námahu a více odpočívat.
Odběr plodové vody je považován za poměrně bezpečné vyšetření a mnoho žen zjistí, že přínos tohoto testu (odhalení jakýchkoli potenciálních abnormalit u jejich miminka) převažuje nad negativy či hrozbou komplikací. Přesto však má tento test určité riziko. Asi u 1 ze 100 žen dochází po odběru plodové vody ke komplikacím, jež mohou vést až k potratu. K tomu, aby jste si udělala co možná nejlepší představu o vyšetření a mohla se správně rozhodnout, by jste měla vše důkladně probrat se svým gynekologem.
Odběr choriových klků (CVS)
Odběr choriových klků (CVS) se většinou provádí mezi 11. a 15. týdnem těhotenství jako časnější alternativa k odběru plodové vody. Toto vyšetření, na rozdíl od amniocentézy, neodhalí rozštěp páteře a vážné vývojové vady mozku plodu. Celá procedura je podobná odběru plodové vody, odebírá se při ní vzorek choriových klků z placenty, která má shodné buňky jako tkáně plodu. Většinou se tento test provádí u žen starších 35 let, v jejichž rodinné anamnéze se vyskytly vrozené vady či dědičná onemocnění nebo které již mají dítě s tímto problémem. Celý test trvá asi půl hodiny a je trochu bolestivější než odběr plodové vody. Výsledek vyšetření bývá k dispozici za 5-7dní.
Po testu by jste měla pár dní odpočívat. Stejně jako u odběru plodové vody i tady hrozí zanedbatelné riziko potratu, takže je určitě důležité, aby jste všechny případné otázky i obavy předem probrala se svým gynekologem.
Glukózový toleranční test
V druhé polovině Vašeho těhotenství (kolem 25. týdne) budete odeslána na orální glukózový toleranční test. Tento test se provádí proto, aby se zjistilo, zdali netrpíte těhotenskou cukrovkou. Ta se může objevit asi u 2 až 3 maminek ze 100. Nejvíce ohroženy jsou těhotné starší 35 let, ženy s nadváhou, ženy s cukrovkou u příbuzných a ty, u kterých se cukrovka objevila při jejich předchozím těhotenství - u těch by měl být test proveden již v 1. trimestru.
Pozitivní výsledek testu svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky, test se pak v průběhu těhotenství již neopakuje a žena musí být sledována a léčena v diabetologické poradně pro těhotné.
Principem testu je zatížit organismus nalačno přesnou dávkou cukru (vypitím čaje s rozpuštěnou glukózou) a zjistit ve vzorcích krve hladinu krevního cukru. Odběry krve se provádějí z žíly před vypitím a za 60 a 120 minut po vypití sladkého čaje. Zdravý člověk si udrží hladinu cukru v normálním rozmezí 3,6-5,5 mmol/l, při porušené glukózové toleranci má dvě hodiny po zatížení hodnotu glykemie v rozmezí 7,1-11,1 mmol/l. Pokud je hladina krevního cukru nad 11,1 mmol/l, pak máte těhotenskou cukrovku.
Na vyšetření se dostavte nalačno, před testem byste měla hladovět alespoň 10 hodin, ale ne déle než 16 hodin. Test se provádí přímo v laboratoři v době mezi 7 - 9 hodinou ranní. Po dobu testu budete sedět, nebudete chodit ani kouřit, nebudete nic jíst a pít sladké nápoje. S sebou si vezměte něco na čtení a po skončení testu si můžete dát malou svačinku a dostatečně se napít. Výsledek se dozvíte většinou do dvou dnů.
Běžné krevní testy
Očekávejte, že během těhotenství Vám budou docela často odebírat krev. Nemusíte se ničeho bát, jedná se o standardní vyšetření.
V těchto testech se zjišťuje:
- hladina železa a hemoglobinu: Pokud máte nízkou hladinu železa, můžete se cítit unavená a slabá. Pak můžete zkusit zařadit do Vašeho jídelníčku více potravin bohatých na železo, například červené maso, vejce, špenát, brokolici, celozrnné cereálie, oříšky a některé obiloviny. Pokud by změna v jídelníčku nestačila, může Vám lékař ke zvýšení hladiny železa v krvi předepsat léky. Vzhledem k tomu, že se hladina železa v krvi může během těhotenství měnit, provedou Vám tento test ještě zhruba kolem 28. týdne těhotenství.
- Vaše krevní skupina a Rh faktor: Váš gynekolog potřebuje mít Vaši krevní skupinu poznamenanou ve Vaší zdravotní dokumentaci. Také potřebuje vědět, zdali máte Rh faktor pozitivní (Rh+) nebo negativní (Rh-). Pokud máte Rh faktor negativní a Vaše děťátko Rh faktor pozitivní (po otci), pak by mohlo Vaše tělo začít vytvářet protilátky, které postupují placentou a poškozují červené krvinky mimika. Čekáte-li své první miminko, pak můžete být klidná. První těhotenství Rh negativní ženy obvykle není komplikované a plod není ohrožen. Ke smíchání červených krvinek plodu a matky dochází zpravidla až při porodu.
V průběhu dalších těhotenství však proces tvorby protilátek probíhá mnohem rychleji, a ty pak mohou ničit krvinky plodu už během gravidity. U Rh negativních těhotných se kontroluje přítomnost protilátek v krvi 3x během těhotenství. Když se zjistí jejich přítomnost a hlavně zvyšování jejich hladiny, je nutná zvláštní péče. Když bude Váš lékař znát Vaši krevní skupinu, může (včas) minimalizovat výskyt jakýchkoli dalších problémů.
Proto musí být Váš gynekolog informován o všech Vašich předchozích graviditách, porodech, samovolných potratech, umělých ukončeních těhotenství či podávání krevních transfuzí. - zarděnky (též známé jako rubeolla): Velmi pravděpodobně jste proti zarděnkám očkovaná. Pokud krevní testy odhalí, že již proti zarděnkám nejste imunní, pak se budete muset vyhýbat všem, kteří onemocní zarděnkami, protože tato nemoc by mohla ohrozit Vaše nenarozené děťátko.
- jiná onemocnění: Z Vaší krve se též provedou testy na žloutenku typu B, syfilis a HIV, protože tyto choroby by mohly ohrozit Vaše miminko. Není žádný důvod obávat se těchto testů – všechny výsledky jsou samozřejmě důvěrné a provádí se proto, aby se lékaři mohli co nejlépe postarat o Vaše děťátko.
Testy moči
Během těhotenství se provádějí tyto testy z ranní moči:
- Bílkoviny se normálně ve Vaší moči nenacházejí. Jejich přítomnost může signalizovat infekci či kontaminaci. Pokud jsou bílkoviny doprovázeny dalšími symptomy (příznaky), mohou též ukazovat na preeklampsii. Ta může být pro maminku i dítě nebezpečná. Váš lékař Vám o tomto stavu jistě bude umět poskytnout více informací. Při infekci močových cest se v moči vyskytuje i hnis a bílé krvinky.
- Infekce močového ústrojí, pokud jsou neléčené, Vám mohou způsobit problémy v pozdějších fázích těhotenství. Některé infekce nedoprovázejí žádné obtíže, testy moči je však dokáží spolehlivě odhalit. Infekce se dají lehce vyléčit pomocí antibiotik.
- Glukóza se normálně v moči nenachází. Může se v moči vyskytnout, pokud jíte dlouhodoběji potraviny s vysokým obsahem cukrů nebo pokud jste těsně před odběrem snědla nějaké sladkosti. Pokud se ovšem glukóza objevuje ve Vaší moči při více odběrech, pak vzniká podezření, že trpíte těhotenskou cukrovkou, která může představovat problém jak pro matku, tak pro dítě. Váš lékař by Vás v takovém případě měl poslat na glukózový toleranční test. Pokud u Vás potvrdí těhotenskou cukrovku, pak budete muset být sledována ve specializované diabetologické poradně pro těhotné.