X

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy v roce 2021 po největším snížení daní

4 min čtení

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy v roce 2021 po největším snížení daní

Nový rok přišel s mnohými změnami. Jednou z těch větších je rozhodně zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňových slev na poplatníka. Vše důležité si vysvětlíme v tomto článku. Změny pro výpočet čisté mzdy byly zaneseny do Sbírky zákonů s platností od 1. ledna 2021.

Jak probíhá výpočet čisté mzdy

Z vaší hrubé mzdy, kterou máte zpravidla uvedenou na pracovní smlouvě, musíte nejprve odečíst sociální a zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění, které se vám z hrubé mzdy strhne činí 4,5 %. Na sociální pojištění se pak z vaší hrubé mzdy strhne 6,5 %. Prakticky tak platí, že čím vyšší bude vaše hrubá mzda, tím vyšší budete platit zdravotní a sociální pojištění. Abyste se ale nemuseli trápit s výpočty procent a podobně, můžete se podívat na naší kalkulačku čisté mzdy pro rok 2021. Sem jednoduše zadáte všechna čísla a kalkulačka provede jednoduché výpočty sama.

Výpočet čisté mzdy 2021
+ porovnání s rokem 2020



Co se od roku 2021 mění?

První zásadní změnou bylo právě zrušení superhrubé mzdy. Druhou důležitou změnou je fakt, že daň se nyní počítá z vaší hrubé mzdy, nikoli ze superhrubé mzdy. To vede k tomu, že by se zaměstnancům měla zvýšit jejich čistá mzda v řádech stovek až tisíců korun za měsíc. Záleží na tom, jak vysokou máte hrubou mzdu.

Rychlý a krátký přehled

Než se pustíte dále do čtení, uvedeme si rychle krátký přehled toho, co se v roce 2021 vlastně mění.

  • Základem daně je nyní hrubá mzda
    Dříve byla základem daně hrubá mzda vynásobená koeficientem 1,338.
  • Sazba daně je nyní 15 % z vaší hrubé mzdy
    Kvůli násobícímu koeficientu byla dříve sazba daně 20,1 % z hrubé mzdy.
  • Vysoké příjmy budou ale částečně daněny 23 %
    To platí v případě, že měsíčně vyděláváte více než 141 764 korun. Připočte se takzvaná "solidární daň".
  • Daňová sleva na poplatníka činí v roce 2021 celkem 2 320 korun
    Dříve to bylo pouze 2 070 korun.

Sleva na dani

Sleva na dani prošla také určitou změnou. Sleva na dani byla pro rok 2021 také zvýšena. Z původních 2 070 korun na současných 2 320 korun. Vzrostla tedy o 250 korun. Samozřejmostí pak jsou slevy na děti. Ty vám přinášíme v této jednoduché a přehledné tabulce:

Sleva Základní sleva ZTP/P
ročně měsíčně ročně měsíčně
Na jedno dítě 15 204 Kč 1 267 Kč 30 408 Kč 2 534 Kč
Na druhé dítě 19 404 Kč 1 617 Kč 38 808 Kč 3 234 Kč
Na třetí a každé další dítě 24 204 Kč 2 017 Kč 48 408 Kč 4 034 Kč

Podle této tabulky tedy můžete snadno zjistit, jaké slevy se na vás v současné chvíli vztahují. Jestliže by došlo k situaci, kdy jsou vaše slevy vyšší než daň samotná, bavíme se o tzv. daňovém bonusu. V minulém roce byl tento daňový bonus omezený na 60 300 korun, přičemž se měsíčně vyplácelo maximálně 5 025 Kč. Dobrou zprávou je, že se tato omezení v roce 2021 zrušila. Musíte ale splnit podmínku toho, že váš příjem musí být každý měsíc alespoň 7 600 korun, resp. 91 200 korun za rok.

Jak mzdu danit?

Ačkoli došlo ke zrušení superhrubé mzdy, zůstává nadále povinnost příjmy danit. Dříve se danilo 15 %, to se ani v tomto roce nemění (pokud nevyděláváte více než 141 764 korun měsíčně). Díky tomu, že se ale těchto 15 % počítá z hrubé mzdy a nikoli se superhrubé mzdy, bude částka, kterou budete danit menší, což se projeví právě na zvýšení čisté mzdy v roce 2021.

Pokud jste v zaměstnaneckém poměru, pak se prakticky nemusíte o nic starat. Účetní vaší firmy provede všechny tyto pozměněné výpočty a na účet vám pošle již čistou mzdu. Výhodou je, že tato čistá mzda se díky všemožným změnám a zvýšeným bonusům navýšila.

A co nezdanitelné části?

Způsobů, jak si ponížit základ daně existuje celá řada. Patří mezi ně například také tzv. nezdanitelné části. Mezi tyto části se může řadit následující:

  • Dary
  • Úroky z hypotéky
  • Pojistné zaplacené na penzijním připojištění
  • Pojistné zaplacené na soukromé životní pojištění
  • Členské odborové příspěvky
  • Příspěvky na úhradu dalšího vzdělávání

Jestliže něco takového pravidelně hradíte, můžete si to tzv. odečíst z daní, tedy ponížit daňový základ. Tím pádem zaplatíte na samotné dani méně, a ještě můžete díky slevě na poplatníka získat daňový bonus. A to už se řadě zaměstnanců vyplatí.

Jak si vypočítat čistou mzdu sám?

Pokud nevěříte kalkulačkám a raději byste si čistou mzdu vypočítali sami, není to žádný problém. Prakticky stačí vypočítat následující:

  • Zjistit si svoji hrubou mzdu (měla by být uvedena na vaší pracovní smlouvě)
  • Z ní odečtete 6,5 % za sociální pojištění a 4,5 % za zdravotní pojištění
  • Dále odečtete 15 % daň z příjmu.

Jedná se o velmi zjednodušený výpočet, který ale nepočítá s různými slevami na daňového poplatníka.

Jak je to s tzv. „dohodáři“

Mění se také podmínky pro lidi pracující na dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ). U ní platí, že člověk nemůže u jednoho zaměstnavatele vykonávat práci déle než maximálně polovinu týdenní doby. Do dalších aspektů dohody se v rámci tohoto článku pouštět nebudeme, podíváme se spíše na to, jak to bude s jejich výplatou v roce 2021.

Velkou změnou pro lidi na DPČ je fakt, že zatímco v loňském roce museli odvádět zdravotní a sociální pojištění již od částky 3 000 korun, v roce 2021 se tato povinnost týká dohodářů až od částky 3 500 korun. Zároveň zde opět platí, že díky zrušení superhrubé mzdy dojde k tomu, že se bude částky danit z hrubé mzdy, takže bude vaše odměna vyšší.

Dohoda o provedení práce

Máme zde také dohodu o provedení práce (DPP). V rámci této dohody nesmíte přesáhnout u jednoho zaměstnavatele více než 10 000 korun. V takovém případě totiž neplatíte sociální a zdravotní pojištění. V případě, že tato částka bude vyšší, pak budete platit sociální a zdravotní, které se bude vypočítávat z hrubé mzdy, nikoli ze superhrubé mzdy. I pro DPP tak budou podmínky výhodnější.

Zvýšení minimální mzdy

Společně s mnoha dalšími změnami došlo také k tomu, že byla zvýšena od prvního ledna minimální mzda. V tuto chvíli činí tato hodnota 90,50 koruny za odpracovanou hodinu. Pokud jste tedy měli do posledního dne loňského roku menší hodinovou mzdu než zmíněných 90,50 koruny, pak byste od prvního ledna měli mít tuto částku navýšenou, aby odpovídala současné minimální mzdě.

Co přinese zrušení superhrubé mzdy zaměstnancům, ekonomice a státní pokladně?

Pokud by vás problematika zrušení superhrubé mzdy zajímala podrobněji, můžete se podívat na debatu následujících odborníků:

  • Jaroslav Kytýr, poslanec a člen Rozpočtového výboru, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
  • Helena Horská, hlavní ekonomka, Raiffeisenbank
  • Jakub Fischer, děkan, Fakulta informatiky a statistiky, Vysoká škola ekonomická v Praze
  • Jiří Horecký, prezident, Unie zaměstnavatelských svazů
  • Martin Fassmann, hlavní ekonom, Českomoravská konfederace odborových svazů

Moderátorem byl Aleš Rod, ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz.

Závěrem

Rok 2021 je plný zajímavých změn, které by mohly přispět k tomu, že lidé budou na svých výplatních páskách ale především bankovních účtech vídat vyšší částky, než tomu bylo doposud. Zrušení superhrubé mzdy je pro zaměstnance rozhodně skvělou zprávou.

Malých živnostníků bez zaměstnanců se zrušení superhrubé mzdy nedotkne. Dotkne se jich však zvýšení slevy na poplatníka, která činí skoro o 10 tisíc ročně více a snížení daně z příjmu. V našich peněženkách zůstane více peněz.

Nastávají však obavy o chybějících 140 miliard ve státním rozpočtu. Současně stanovený rozpočet na příští rok překročil 320 miliard do záporných čísel.

Peníze budou chybět zejména v regionech, kraje a města přijdou o své dotace, díky nimž udržovala funkční zdravotní a sociální systém i veřejnou dopravu. Je tedy možné, že ačkoli si budou Češi moci dovolit více utrácet, peníze budou muset investovat do zdravotní péče a dopravy.

Často kladené otázky

Kolem daní a peněz je vždy mnoho otázek. Proto se pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Čistá mzda je částka, kterou vám po odečtení všech pojištění a dalších aspektů pošle váš zaměstnavatel na účet. Vypočítat si ji můžete pomocí naší kalkulačky na výpočet čisté mzdy.

Hrubá mzda je částka, kterou máte uvedenou ve své pracovní smlouvě. Z ní se pak odvádí sociální a zdravotní pojištění a také se z ní platí daň z příjmu, která činí 15 nebo 23 procent.

Zaměstnavatelé platí za zaměstnance víc, než vidíte na výplatní pásce. Jejich náklad není jen mzda a benefity. Platí za zaměstnance sociální a zdravotní pojištění stejně jako zaměstnanec samotný, jen podle jiného výměru. Z toho důvodu každá tisícovka hrubé mzdy navíc stojí zaměstnance téměř 400 Kč.

Součet těchto nákladů, tedy mzdy a povinných odvodů tvořil před rokem 2021 tzv. superhrubou mzdu. Jedná se o pouhý konstrukt, který se původně používal k výpočtu daně ze mzdy v době hospodářské krize. Jeho účelem bylo dorovnání státního dluhu. Pokud jste zaměstnanec, nejvíc se vás ale týká zdanění. Daň z příjmu se totiž počítala do roku 2021 ze superhrubé mzdy.

V současné době se částky, které za tato pojištění platíte významně snížila. V rámci zdravotního pojištění zaplatí zaměstnanec 4,5 % ze svého měsíčního příjmu. Co se týče sociálního pojištění, zde zaplatíte 6,5 % svého měsíčního hrubého příjmu.

4.6/5 - (9 votes)

Objev správu financí budoucnosti.

Bankonaut je pro správu peněz tím, čím je kalendář pro správu času.