X

Jak zjistit cenu pozemku – podle katastrálních území

< 1 min čtení

Jak zjistit cenu pozemku – podle katastrálních území

Ať už máte zájem svůj pozemek prodat, nebo vás jen zajímá, jaká je jeho tržní hodnota, zjišťování ceny pozemku není až tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Katastrální úřad

Prvním logickým krokem u zjišťování ceny pozemku, je zajít na katastrální úřad. Tady zjistíte nejen celkovou a jedinou pravdivou výměru svého pozemku, ale také jeho parcelní číslo, název katastrálního území a další informace, které se vám následně budou hodit. Snažíte se totiž zjistit, o jaký pozemek se jedná, jeho specifikaci, druh a umístění. To vše má na cenu vliv.

Územní a regulační plán pozemku

Územní a regulační plán pozemku získáte na obecním úřadě, stavebním úřadě nebo krajském úřadě. Vypovídá o funkčním využití pozemku. Každý pozemek je totiž „předurčen“ k určitému využití. Podle těchto plánů zjistíte například, že pozemek není vhodný ke stavbě, jaké jsou podmínky pro případnou výstavbu a budoucí účel pozemku.

Můžete tak zjistit, že pozemek, který měl dosud zemědělské použití, je předurčen ke stavbě. Tyto informace jsou zcela zdarma.

Geografická poloha pozemku

Možná nejdůležitější faktor při stanovování ceny pozemku.

Kromě samotné polohoy je rozhodující:

  • přístup na pozemek z veřejné komunikace,
  • orientace na světové strany,
  • jeho velikost,
  • půdní struktura pozemku
  • nebo třeba také to, zda se jedná o rovinatý pozemek nebo o pozemek do svahu.
  • Důležité je také zjistit si blízkost a dostupnost inženýrských sítí (voda, elektřina, plyn, kanalizace).

Cena pozemku

Ze stanovených faktorů se následně dá odvodit cena pozemku. Pomoci může cena, za kterou se prodali podobné pozemky v podobné lokalitě. V tom vám pomohou takzvané cenové mapy.

Pokud se přesto neodvažujete cenu pozemku stanovit na vlastní pěst, můžete se obrátit na odborníky. Pravdou samozřejmě je, že za odborný odhad ceny pozemku budete muset zaplatit, na druhou stranu ale budete mít jistotu, že pozemek pořídíte/prodáte za správnou kupní cenu.

1.9/5 - (9 votes)