X

Jak vybrat dětskou autosedačku?

3 min čtení

Jak vybrat dětskou autosedačku?

Kvalitní dětská autosedačka je velice důležitá do každé domácnosti, která je v očekávání. Poprvé ji využijete už při odchodu z porodnice. Musíte ji tedy mít připravenou dopředu, nikoli ji shánět na poslední chvíli nebo až po příchodu domů.

Autosedačky jsou dány zákonem, proto ji musíte mít pro každé dítě i pro novorozence. Pro něj budete pořizovat tzv. vajíčko.

Dříve se tyto sedačky nevyráběly a do vozů se dávala jen korza z kočárků, ve kterých se děti přepravovaly. Doba jde však kupředu, což přináší i bezpečí pro naše děti.

Jaké autosedačky musíte dítěti koupit?

V první řadě byste si měli ujasnit, že cena není vždy rozhodující. Pochopitelně pro většinu lidí hraje cena zásadní roli, ale na bezpečí se nevyplatí šetřit.

Každé dítě během svého vývoje bude potřebovat minimálně 3 autosedačky, které se budou lišit věkem.

 • Vajíčko - je první variantou autosedačky pro novorozence. Tento druh sedačky se někdy kupuje zvlášť, jindy je součástí trojkombinace kočárku. Na základnu kočárku se umisťuje pomocí adaptérů, zatímco do vozidla vám bude stačit základní verze bez adaptérů. Vajíčko je určeno většinou přibližně do 13 kg a 75 cm. Splnit musíte obojí. Některé děti sice splňují váhovou kategorii, ale jejich výška přesahuje požadované maximum, takže autosedačku budete muset vyměnit. Nožičky by neměly přesahovat hranici vajíčka, stejné pravidlo platí i pro hlavičku.
 • Klasická autosedačka - po vajíčku si již zakoupíte klasickou autosedačku, která je většinou stanovena pro děti do 4 let. Tyto sedačky bývají různě nastavitelné. Čím více vám nabídnou možností, tím budou pochopitelně dražší. Některé děti, které přejdou z vajíčka do běžné autosedačky, ještě neumí sedět. Proto bývají sedačky nastavitelné tak, aby mohly být děti v polosedu. To jim zajišťuje pohodlí a bezpečí.
 • Podsedák s opěrkou - je další druh autosedačky, která navazuje na běžnou sedačku. Děti musí sedět na podsedáku, aby je netlačily pásy. Zároveň musí mít vlastní opěrku hlavy. Obě části jsou spojené dohromady, ale nejsou už tolik vyztužené.

Ne vždy budou sedačky přesně odpovídat věkové hranici, protože každé dítě je jiné a má odlišný vývoj. Řídit se tedy můžete podle váhové kategorie:

 • 0 - 13 kg
 • 9 - 18 kg
 • 9 - 36 kg

Způsoby pásání autosedačky

Způsobů, jak sedačku do vašeho vozu upevnit je mnoho, většinou ale také záleží na druhu autosedačky a na vašem vozidle. Dítě je zabezpečeno buď 3-bodovým nebo 5-bodovým pásem od sedačky.

Způsoby upevnění

 • pomocí bezpečnostního pásu,
 • isofixové báze
 • nebo prostřednictvím základny.

Isofix i základna se kupují na přesný typ autosedačky nebo konkrétní značku. Proto si dobře promyslete, jakou sedačku koupíte, aby vám posléze navazovala i ta následující a nemuseli jste vyměňovat základnu.

Isofix není možné upevnit do každého vozidla. Starší vozy na to nejsou přizpůsobeny. Oproti pásům mají velikou výhodu. Nemusíte ztrácet čas s pásáním, jen zacvaknete sedačku do základny a můžete jet.

Zatímco sedačky, které mají Isofix můžete upevnit i pomocí bezpečnostního pásu, některé sedačky, které jsou dělané na základny, není možné upevnit pomocí bezpečnostního pásu, ale pouze pomocí odpovídající základny.

I když si koupíte tu nejbezpečnější autosedačku, musíte si pořádně zkontrolovat uchycení pásů. Ty nesmí dítě dřít a zároveň nesmí být ani volné.

Opěrka musí být přesně nastavená tak, aby hlavička dítěte nelétala ze strany na stranu. Pozornost také věnujte pohyblivosti autosedačky. Musí zůstat stát pevně na místě. Dítě nikdy nesmí ve vozidle jezdit ze strany na stranu podle zatáček.

Vajíčka se přepravují proti směru jízdy. Můžete se setkat i s klasickou sedačkou, která má možnost cestování ve směru jízdy. Většinou to bývají takové sedačky, které jsou připevněny pomocí základny, takže je možné je odtáhnout od sedadla, aby dítě mělo prostor na nohy.

Autosedačku můžete ve vozidle upevnit na zadní sedačky, ale využít můžete i sedadlo spolujezdce. Pochopitelně pouze v těch vozech, kde je možné deaktivovat airbag.

Materiál autosedačky

Pokud jste velcí cestovatelé, dítě potřebuje mít v sedačce nejen dostatečný prostor a pohodlí, ale také se nesmí příliš potit.

 • Zcela nevyhovující jsou sedačky, které jsou vyrobeny z kůže, protože v létě je v nich příliš veliké horko.
 • Zároveň také zjišťujte, zda je možné potahy sundat, abyste je mohli vyprat.

Kde koupit autosedačku?

Pro autosedačky a adaptéry doporučujeme ověřeného prodejce, případně můžete využít praktický přehled autosedaček napříč různými prodejci.

Na závěr pár rad

Všechny autosedačky musí mít zkušební značku, která je důkazem o tom, že sedačka prošla testy evropské normy. Značka mívá oranžovou barvu a jste povinni ji na sedačce zanechat po celou dobu, během které ji budete užívat.

Všechny autosedačky se musí po dopravní nehodě vyměnit. Jestliže totiž byly jakkoli poškozeny, nemusí už vašemu dítěti zajistit bezpečnou cestu.

5/5 - (1 vote)

Průvodce těhotenstvím