X

Jak důležité jsou předporodní kurzy? A který vybrat?

4 min čtení

Jak důležité jsou předporodní kurzy? A který vybrat?

Předporodní kurz bývá nedílnou součástí přípravy na porod obzvlášť u žen prvorodiček. Často ale také u žen, které již rodily a touží si osvěžit znalosti nebo načerpat úplně nové.

Jak si ale vybrat z nepřeberného množství dnes nabízených kurzů? Na co se zaměřit?

Je předporodní kurz vůbec důležitý?

Jednoznačně ano! A proč? Ženy prvorodičky mohou mít velmi zkreslené a neúplné představy o tom, co vlastně takový porod obnáší:

 • Jak zvolit porodnici?
 • Kdy je vhodné do porodnice odjet?
 • Jaký porod si vlastně přeji?
 • Koho při něm chci?
 • Jak probíhají jednotlivé porodní doby a jak dlouho mohou trvat?
 • Jaké polohy pro porod mohu volit?
 • Přestřihávat pupečník hned nebo až po chvíli?
 • Co je to bonding?
 • Proč nedovolit separaci dítěte od matky, nejsou-li dítě nebo matka v ohrožení života?
 • Jaká vyšetření musejí/nemusejí novorozenec a matka po porodu podstoupit, kdy a proč?
 • Jak dlouho je nutné/vhodné zůstat v porodnici?
 • Je třeba mít strach z novorozenecké žloutenky?
 • Jak se připravit na kojení?

Všechny tyto a mnoho dalších otázek vám na kvalitním předporodním kurzu zodpoví a přidají k nim spoustu užitečných informací.

Na dobrém předporodním kurzu se dozvíte především:

 • jak se připravit na porod: Zjistíte, jaké cviky byste měla provádět, abyste se dostala do dobré fyzické kondice, což je důležité pro porod. Dostanete rady ohledně dýchacích technik a použití břišního lisu během jednotlivých fází porodu. Váš partner se možná naučí pár šikovných masážních postupů, které Vám pomohou jak před, tak během porodu.
 • co můžete čekat při porodu: V předporodním kurzu se dozvíte, jak celý porod probíhá, a to včetně všech medicínských procedur a zásahů. Bude Vám vysvětleno, jaké emocionální reakce můžete při porodu očekávat a budete tak lépe připravena na změny, které Vy i Váš partner zažijete jak během těhotenství, tak při samotném porodu a po něm. Součástí kurzu bývá většinou i návštěva porodního sálu. Porodní asistentka Vás též bude informovat, co si máte vzít s sebou do porodnice a jak poznáte blížící se porod.
 • jak zvládnout porod: Budete mít příležitost dozvědět se více o různých porodních pozicích, které může maminka při porodu vyzkoušet a budete si je moci natrénovat předem. Také se Vám dostane rad ohledně zvládnutí bolestí, zaměříte se na různé situace, které mohou při porodu nastat a budete se tak moci lépe rozhodnout, jakým způsobem byste chtěla, aby se v nich při Vašem porodu postupovalo.
 • jak se připravit na život s nově narozeným miminkem: Předporodní kurzy Vám také pomohou připravit se na to, jak zvládnout změny v prvních dnech po narození děťátka, a to jak z emocionální, tak především z praktické stránky. Tyto kurzy jsou skvělou příležitostí, jak se zeptat porodní asistentky nebo lékaře na vše, co Vás zajímá nebo trápí.
 • tyto kurzy jsou skvělé i pro Váš společenský život: V kurzech máte výbornou příležitost pořádně si popovídat s ostatními těhotnými i s budoucími tatínky, kteří třeba mají podobné obavy či otázky jako Vy. Spousta maminek tu dokonce najde dobré přítelkyně, s nimiž se stýká i nadále.

Jaké předporodní kurzy existují?

 • Existuje celá škála překvapivě různých předporodních kurzů, v nichž může být přístup úplně odlišný. Některé předporodní kurzy například přivítají Vašeho partnera s otevřenou náručí, jiné jsou jen pro budoucí maminky.
 • Pořádají se i předporodní kurzy, které vycházejí vstříc maminkám s různými časovými možnostmi – takové kurzy se konají odpoledne nebo i večer. Některé kurzy dokonce probíhají i o víkendech.
 • Některé kurzy se pořádají v období těsně před porodem (v posledním trimestru), některé Vás provedou celým těhotenstvím.
 • Většinou se předporodní kurzy pořádají přímo v porodnici a organizují je porodní asistentky, které se Vám pak budou v průběhu porodu věnovat. Máte tak možnost se s nimi seznámit již dopředu a získat k nim důvěru.

Cvičení v těhotenství

 • Kdo je vede? Soukromých kurzů cvičení pro těhotné existuje celá řada, takže je důležité, aby jste si našla kurz a cvičitelku, která Vám bude vyhovovat.
 • Staňte se vodní vílou! Co takhle vyzkoušet plavání pro těhotné? Pobyt ve vodě v době těhotenství je skvělý, protože Vás voda nadnáší a Vy tolik necítíte váhu svého bříška, takže se můžete volně pohybovat a cvičit. Chodit plavat můžete od prvních týdnů těhotenství až do doby těsně před porodem. Přesto je lepší, když se o svém záměru předem poradíte se svým gynekologem.
 • Buďte aktivní! – Aktivní porodní kurzy se soustředí na zapojení cviků z jógy, díky nimž posílíte svalstvo a budete se před porodem cítit lépe. Naučíte se zde techniky, jak správně dýchat a jak se uvolnit tak, abyste minimalizovala stres a bolest. Je ovšem důležité vybrat si opravdu kvalifikovaného učitele. Pro těhotné je také vhodné cvičení na míči a břišní tance. Správně zvolené cviky povedou ke zlepšení Vaší fyzické kondice, Vy budete mít ze sebe dobrý pocit, což má pozitivní vliv i na Vaše děťátko.

Je absolvování kurzu nutné i pro ženy, které už rodily?

Ženy, které již rodily by měly samy zvážit, zda kurz chtějí absolvovat nebo ne. Jistě již tuší, jak porod probíhá, nutné je ovšem vzít v potaz, jak moc se připravovaly na svůj první porod a před jakou dobou proběhl.

Žena, která byla kvalitně připravená ke svému prvnímu porodu, který proběhl v posledních 2 letech, možná další přípravu podstoupit nebude potřebovat.

Zvážit podstoupení předporodní přípravy by ovšem měly ženy, od jejichž prvního porodu uběhlo již déle než dva roky, a také a především ženy, které s průběhem svého prvního porodu nebyly spokojené, především z důvodu, že na něj nebyly připraveny.

Takové ženy si často z prvních porodů naopak nesou traumata, kterých se při druhém (či dalším) porodu chtějí zbavit. S tím může pomoci také objednání služeb duly či soukromé porodní asistentky.

Jaký kurz zvolit?

Kurzů je dnes v nabídce opravdu mnoho.

První, a nutno podotknout, že ne vždy úplně šťastnou volbou, bývají kurzy pořádané porodnicemi samotnými. Ty však často slouží spíš k prohlídce zázemí porodnice a k tomu, aby vás zdejší pracovníci namotivovali ke „spolupráci“, neboli poslušnosti při porodu zde.

Informace, kterých se vám zde dostane budou spíše zkreslené realitou, kterou je ochotná daná porodnice poskytnout.

Pokud chcete porod prožít alespoň částečně dle vlastních přání (a tato si předem i ujasnit), je lepší absolvovat kurz vedený zkušenou porodní asistentkou a zaměřený na přirozený porod a podporu kojení.

Takovýto kurz většinou obnáší jednodenní, dvoudenní nebo i týdenní setkávání, při kterých můžete čerpat potřebné informace.

Finančně je jistě náročnější kvalitní kurz vedený soukromou porodní asistentkou. Neměli bychom však zapomínat, že psychologové dávno prokázali, že na tom, jak rodíme a jak se rodíme vskutku záleží.

Nebojte se investovat do přípravy na porod se vším všudy. Věřte, že krásný porod váš život, i život vašeho dítěte ovlivní více než krásná svatba (do které je ochotná investovat téměř každá žena až závratné sumy).

Maminky, které navštěvovaly předporodní kurzy, jsou pak na porod fyzicky i psychicky dobře připravené, na porodním sále se cítí příjemněji, lépe spolupracují a průběh samotného porodu si tím znatelně zkracují a ulehčují. Maminky, které tyto přípravné kurzy nenavštěvovaly, jsou v mnoha případech z průběhu porodu překvapeny a mnohdy si odnášejí z vlastního porodu negativní zážitek.

Dalšími zdroji informací o předporodních kurzech a cvičení pro těhotné jsou specializované organizace či mateřská centra.

5/5 - (2 votes)

Průvodce těhotenstvím