X

Jak důležité jsou předporodní kurzy? A který vybrat?

2 min čtení

Jak důležité jsou předporodní kurzy? A který vybrat?

Předporodní kurz bývá nedílnou součástí přípravy na porod obzvlášť u žen prvorodiček. Často ale také u žen, které již rodily a touží si osvěžit znalosti nebo načerpat úplně nové.

Jak si ale vybrat z nepřeberného množství dnes nabízených kurzů? Na co se zaměřit?

Je předporodní kurz vůbec důležitý?

Jednoznačně ano! A proč? Ženy prvorodičky mohou mít velmi zkreslené a neúplné představy o tom, co vlastně takový porod obnáší:

 • Jak zvolit porodnici?
 • Kdy je vhodné do porodnice odjet?
 • Jaký porod si vlastně přeji?
 • Koho při něm chci?
 • Jak probíhají jednotlivé porodní doby a jak dlouho mohou trvat?
 • Jaké polohy pro porod mohu volit?
 • Přestřihávat pupečník hned nebo až po chvíli?
 • Co je to bonding?
 • Proč nedovolit separaci dítěte od matky, nejsou-li dítě nebo matka v ohrožení života?
 • Jaká vyšetření musejí/nemusejí novorozenec a matka po porodu podstoupit, kdy a proč?
 • Jak dlouho je nutné/vhodné zůstat v porodnici?
 • Je třeba mít strach z novorozenecké žloutenky?
 • Jak se připravit na kojení?

Všechny tyto a mnoho dalších otázek vám na kvalitním předporodním kurzu zodpoví a přidají k nim spoustu užitečných informací.

Je absolvování kurzu nutné i pro ženy, které už rodily?

Ženy, které již rodily by měly samy zvážit, zda kurz chtějí absolvovat nebo ne. Jistě již tuší, jak porod probíhá, nutné je ovšem vzít v potaz, jak moc se připravovaly na svůj první porod a před jakou dobou proběhl.

Žena, která byla kvalitně připravená ke svému prvnímu porodu, který proběhl v posledních 2 letech, možná další přípravu podstoupit nebude potřebovat.

Zvážit podstoupení předporodní přípravy by ovšem měly ženy, od jejichž prvního porodu uběhlo již déle než dva roky, a také a především ženy, které s průběhem svého prvního porodu nebyly spokojené, především z důvodu, že na něj nebyly připraveny.

Takové ženy si často z prvních porodů naopak nesou traumata, kterých se při druhém (či dalším) porodu chtějí zbavit. S tím může pomoci také objednání služeb duly či soukromé porodní asistentky.

Jaký kurz zvolit?

Kurzů je dnes v nabídce opravdu mnoho.

První, a nutno podotknout, že ne vždy úplně šťastnou volbou, bývají kurzy pořádané porodnicemi samotnými. Ty však často slouží spíš k prohlídce zázemí porodnice a k tomu, aby vás zdejší pracovníci namotivovali ke „spolupráci“, neboli poslušnosti při porodu zde.

Informace, kterých se vám zde dostane budou spíše zkreslené realitou, kterou je ochotná daná porodnice poskytnout.

Pokud chcete porod prožít alespoň částečně dle vlastních přání (a tato si předem i ujasnit), je lepší absolvovat kurz vedený zkušenou porodní asistentkou a zaměřený na přirozený porod a podporu kojení.

Takovýto kurz většinou obnáší jednodenní, dvoudenní nebo i týdenní setkávání, při kterých můžete čerpat potřebné informace.

Finančně je jistě náročnější kvalitní kurz vedený soukromou porodní asistentkou. Neměli bychom však zapomínat, že psychologové dávno prokázali, že na tom, jak rodíme a jak se rodíme vskutku záleží.

Nebojte se investovat do přípravy na porod se vším všudy. Věřte, že krásný porod váš život, i život vašeho dítěte ovlivní více než krásná svatba, do které je ochotná investovat téměř každá žena až závratné sumy.

Průvodce těhotenstvím