Diety v těhotenství
Dieta v těhotenství? Teď si asi milé čtenářky říkáte, že jsem se naprosto zbláznila. Vždyť těhotenství je období, kdy si nastávající maminky můžou dopřávat trošku víc, než si běžně dovolí.
Ale já mám na mysli například vegetariánskou dietu nebo dietu s nízkým obsahem sacharidů. Jak je to tedy s potravou s těchto případech?
Vegetariánská dieta
Mnohdy se nastávající maminka vegetariánka setkává s názorem okolí, že její dítě bude nemocné, protože nemůže mít dostatek živin. Ale pravda je taková, že vegetariánky všech typů mohou mít zdravé děti, aniž by porušily své dietní zásady. Pozor, to však znamená, že musejí být při plánování svého jídelníčku být opatrnější! Na co si dát tedy pozor?
Dbejte na přiměřené množství bílkovin!
Takzvaní lakto-ovo vegetariáni, kteří jedí mléčné výrobky a vejce musí zajistit příjem vhodných bílkovin dostatečným přísunem obojího. Vegani, kteří ze svého jídelníčku vyškrtávají i mléčné výrobky a vejce, jsou závislí na rostlinných bílkovinách. Potřebují o jednu porci bílkovin navíc, tedy čtyři, než nevegani.
Čtěte při nakupování potravin pečlivě etikety, protože některé náhrady masa jsou dobrými zdroji bílkovin, jiné mají nízký obsah bílkovin a vysoký obsah kalorií a tuků. Pamatujte, že jednu porci tvoří 20 až 25 miligramů bílkovin.
A co množství vápníku?
Vegetariáni, kteří jedí mléčné výrobky, není jeho množství žádným problémem. Ti, co tyto potraviny odmítají, je můžou nahradit některými výrobky ze sóji, které obsahují vysoké množství vápníku. Sójová mléka ale můžou být nabitá medem, cukrem, kukuřičným sirupem - sacharózou. Nejlepší jsou ty ze sójových bobů. Koukněte na etiketu, jedna dávka je asi 300 miligramů vápníků.
Aby tofu splňovalo podmínku - být bohaté na vápník, musí být vysráženo vápnem. To se dočtete opět na etiketě.
Dobrými zdroji vápníků jsou i některé tortilly z kukuřičné mouky mleté mlýnskými kameny. V každé z nich je obsažena asi poloviny dávky vápníku. Ovocné šťávy také poskytují vápník. Pro jistotu není na škodu užívat vápníkové doplňky. V lékárně vám jistě rádi poradí, existují totiž speciální přípravky pro vegetariány.
Redukční dieta také není moudré řešení nadváhy. Shazování přebytečných kil začněte řešit až po porodu. Užívejte si krásného období.Pouze v tuku z rybích jater se v přírodě vyskytuje důležitý vitamin D. Když je kůže vystavena slunečnímu UV záření, vytváří se i v kůži. Tato varianta ale není tolik spolehlivá ani zdravá. Počasí je proměnlivé a nemůže se člověk na dostatek slunečních paprsků spolehnout. Kromě toho zde pořád hrozí nebezpečí z přílišného slunění.
V některých zemích se máslo a mléko o vitamin D obohacují.
Když nepijete kravské mléko, dopřejte si tedy sójové mléko, ale zkontrolujte si, aby bylo obohaceno vitaminem D nebo, aby ho obsahoval těhotenský přípravek, který v tomto krásném období užíváte.
Váš gynekolog vás jistě upozornil, že užívání nadměrného množství vitamínu D je škodlivý!
Nedostatek vitamínu B12 je poměrně vzácný, vegani a vegetariáni ho v potravě dostatek nemají. Vyskytuje se totiž především v živočišných potravinách. Tento problém vyřeší opět užívání potravinového doplňku, který vitamín B12 obsahuje. Je v něm také kyselina listová a železo.
Zkušenost maminky Mirky
„Vegetariánkou jsem se stala někdy na střední škole. Prostě mi přestalo chutnat maso. Když jsem se poznala s přítelem, jedl jen kuřecí, ale postupně se také stal vegetariánem. Náš jídelníček není rozhodně chudý. Vaříme hodně ze zeleniny, luštěnin, sóji a jiných potravin. Po zjištění, že čekáme děťátko, jsem neviděla jediný důvod, proč bych dál nemohla pokračovat v této potravě. Řekla jsem to svému gynekologovi, sledoval mě a doporučil mi potravinové doplňky. Narodil se nám nádherný, zdravý kluk. Nic mu rozhodně nechybí. S manželem jsme si řekli, že bychom chtěli, aby i naše dítě bylo vegetariánem a převzal naše stravovací návyky a zvyky," říká maminka Miroslava.
A dodává: „Hodně nás nyní s manželem trápí popichování okolí, že až malý trošku povyroste, ukážou mu, jak chutná pořádný buřt. Že je strašný chudáček, že mu to chceme odepřít. Mrzí nás to, my nikomu, kdo jí maso, také neustále nepodsouváme, jak můžete jíst maso..."
Dieta s nízkým obsahem sacharidů
Těhulky, které se před otěhotněním snažily zhubnout prostřednictvím diety s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem bílkovin, se asi ptají, můžu v ní pokračovat? Každý odborník řekne, že jediná možná dieta v těhotenství je ta, která je vyvážená, musí být bohatá na bílkoviny i sacharidy.
Když omezíte sacharidy, to je například i ovoce, zelenina, celá zrna, nedostávají se plodu živiny nutné pro růst. Pokud i přesto bude těhotná žena v této dietě pokračovat, riskuje, že dítě bude mít nízkou porodní váhu.
Redukční dieta také není moudré řešení nadváhy.
Shazování přebytečných kil začněte řešit až po porodu. Užívejte si krásného období přibývání kil a říkejte si, že vaše miminko má dostatečný přísun všech živin.