X

Poporodní deprese (poporodní blues)

2 min čtení

Poporodní deprese (poporodní blues)

Ženy po porodu bývají často plačtivé, lítostivé, nesoustředěné, vyčerpané a smutné, nebo také podrážděné. Čím je to způsobeno? Hormonální změnou a nástupem laktace. A také zjištěním, že se jim život převrátil o sto osmdesát stupňů a nastává nová etapa plná kojení, přebalování a uspávání.

Poporodní blues

Zhruba tři až pět dnů po porodu se může zvlášť u prvorodičky objevit lehká poporodní deprese, často nazývaná jako poporodní blues, která se vyznačuje hlavně plačtivostí. Žena pláče bezdůvodně nebo z nejasných důvodů, je také smutná. Navíc má sníženou sebeúctu, trpí pocity méněcennosti a také pochybuje o tom, že bude svému dítěti dobrou matkou.

Poporodní blues se u ženy může dále projevit únavou nebo bolestí hlavy či zad. Tento stav, kterým si projde šedesát až sedmdesát procent všech rodiček, v současné době lékaři chápou jako určitou reakci na to, že se žena po porodu bude muset vžít do nové role matky, která pro ni byla dosud zcela neznámá.

Dlouhodobější neurotický stav

Poporodní deprese není ničím příjemným. Tento dlouhodobější neurotický stav, který trvá zhruba dva týdny a někdy může přetrvávat i měsíc, může ženu, která před pár týdny porodila, pěkně vykolejit. Poporodní deprese se objevuje především po příchodu rodičky do domácího prostředí a má podobné příznaky jako poporodní blues, a to hlavně emoční labilitu a podrážděnost.

Stres a depresivní myšlenky

Žena, která se vrátí domů z porodnice, bývá obvykle stresována z toho, jak skloubí péči o dítě s vedením domácnosti, a navíc, jak se přizpůsobí nové roli matky. Tyto skutečnosti mají vliv na vznik poporodní deprese stejně jako nedostatek spánku nebo i časté depresivní myšlenky, že se žena nedokáže o své dítě dobře postarat.

Poporodní deprese se častěji objevuje u těch žen, které jsou bez partnera a stabilního rodinného zázemí a na novorozené děťátko jsou tím pádem samy, dále u žen, jejichž rodina má finanční problémy, a také u žen, jejichž děťátko se narodilo s vrozenou vývojovou vadou nebo má poruchu příjmu potravy.

Návrat do rovnováhy

Jak se dostat do pohody? V prvé řadě to chce mít chápajícího partnera a podporu celé rodiny. Žena, která má podezření, že trpí poporodní depresí, by měla navíc odpočívat a pít dostatečné množství tekutin. Opomíjet by neměla ani pravidelnou vyvážnou stravupohyb na čerstvém vzduchu a samozřejmě klid. Od věci nejsou uklidňující bylinkové čaje (zvlášť meduňkový), které zmírní celkové napětí. V případě vážnější poporodní deprese může lékař ženě předepsat léky a neordinovat jí psychoterapii, díky níž dokáže přijmout svou novou roli.

Život mimo mateřské povinnosti

Pokud žena cítí, že s její psychikou není něco v pořádku, měla by si o tom rozhodně s někým, ke komu cítí důvěru, popovídat. Navíc je důležité si uvědomit, že existuje život i mimo mateřské povinnosti. Proto by si žena měla alespoň hodinu denně zarezervovat sama pro sebe a věnovat se svým zálibám nebo vyrazit na kávu s kamarádkou.

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím