X

Poruchy krve v těhotenství

2 min čtení

Poruchy krve v těhotenství

Nejčastější poruchou krve v období těhotenství je chudokrevnost (anémie) z nedostatku železa. Většinou se objevuje v druhém a třetím trimestru gravidity a po porodu děťátka.

Chudokrevnost odhalí lékař z krevních testů, které vám provádí minimálně dvakrát za těhotenství. Ale už počáteční příznaky vám mohou napovědět, že něco není v pořádku. Jaké to jsou? Větší únava, bušení srdce, obtížné dýchání, soustředění a větší náchylnost k infekcím.

Nejvíce jsou ohroženy ty těhulky, které jsou vegetariánky a nemají dostatečně pestrý jídelníček. Ale také ty, co v období menstruace více krvácely nebo trpěly chudokrevností již před otěhotněním.

Lékař vám doporučí přípravky na doplnění železa společně s kyselinou listovou. Některé z vás ale mohou pociťovat žaludeční nevolnost, průjem, nebo naopak zácpu. Pokud se některé z nežádoucích účinků u vás vyskytnou, svěřte se vašemu ošetřujícímu lékaři. Existuje více těchto přípravků, proto můžete vyzkoušet více druhů, jež vám nebudou činit potíže.

Přípravky želena zapíjejte vodou nebo pomerančovým džusem. Zcela nevhodné je mléko.

Pokud lékař uzná, že je nedostatek železa doslova alarmující, přistoupí k aplikování železa přímo do žíly, nebo krevní transfúzí. Většinou tomu tak je po porodu, když žena ztratí najednou větší množství krve.
Železo můžete získat i z přírodních zdrojů, například z listové zeleniny, celozrnných produktů, rýže natural, vajíček... Užívání železa se v krevním obraze projeví zhruba po dvou měsících od nasazení léčby.

Leidenská mutace

Leidenská mutace představuje pro ženu v těhotenství určitou komplikaci. Jedná se o geneticky podmíněnou poruchu krevní srážlivosti s tendencí k tvorbě krevních sraženin. Což může ovlivnit graviditu.

U částečné formy tohoto onemocnění má ženy v průběhu těhotenství riziko tvorbu krevních sraženin zvýšeno pět až desetkrát. U plné formy padesát až stokrát více.

Může dojít i k nemilým komplikacím jako je předčasné odloučení placenty, preeklampsie, předčasný porod, potrat, opožděný růst plodu a je zde zvýšené riziko rozštěpových vad miminka.

Lékař - hematolog z důvodu prevence nasadí lék typu heparin, aby těhulce ředil krev.
 Ten užívá v době těhotenství a až 12 týdnů po porodu děťátka, kdy ještě přetrvává riziko krevních sraženin. V průběhu gravidity těhotné ženě ošetřující lékař aplikuje injekce, po porodu se přechází na tablety.

Jaké ženy jsou Leidenskou mutací nejvíce ohroženy?
 Ty, u kterých došlo k předčasnému porodu v druhém nebo třetím trimestru nebo k potratu. Odloučila-li se předčasně placenta, vyskytuje-li se mutace v rodině, jestliže se již dříve vyskytla krevní sraženina, cévní mozková příhoda u léčby neplodnosti a při opakovaných selháních její léčby.

Trpěly jste během těhotenství jednou z těch chorob? Jak jste se s tím vyrovnávaly? Bály jste se o to více o miminko, nebo jste si raději možné komplikace a nebezpečí nepřipouštěly? Podělte se s námi o vaše zkušenosti...
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím