X

Předporodní příprava

3 min čtení

Předporodní příprava

Těhotenství. Jedno slovo a přitom vzbuzuje tolik otázek, naděje, obav a dalších emocí. Odpovědi vám může objasnit právě předporodní kurz. On totiž vstup do rodičovství není pro ženu vůbec snadný.

Musí se poprat se změnami tělesnými, ale i duševními. Například se změnami nálad, proměnami svého těla - prsa jsou citlivější, bříško roste a roste, nohy otékají... A nejen žena se musí vyrovnat s nastávajícími změnami.

K jedináčkovi přibude sourozenec a ze začátku nebude úplně lehké tuto situaci zvládnout bez žárlení staršího sourozence. Pokud dítě nemáte, budete s partnerem přemýšlet o tom, jaké to asi po jeho narození bude.

Čím více se blíží porod, tím větší obavy z něho nastávající maminka má. Jaký bude, zvládne ho, budou bolesti snesitelné...?

Předporodní kurz

Předporodní kurz vám „neřekne", jaký porod bude zrovna ten váš, ale pomůže vám v jiných otázkách. Třeba vás naučí to, jak si při porodu „pomáhat", aby probíhal hladce, a zároveň jste si ulevovala od bolesti.

Porodní asistentka vám vysvětlí polohy v první a druhé době porodní, „hopsání" na míči nebo masáž křížové oblasti, kterou obstará váš partner.

Ve skupině, která se schůzku od schůzky bude stávat přátelštější, proberete nejen vaše obavy, ale i strach ostatních nastávajících maminek. Můžete se učit jedna od druhé a radit si navzájem.

Mnohdy na kurzech předporodní přípravy vznikají přátelství na celý život.

Maminky se i s dětmi setkávají na písku, navštěvují se doma a podnikají společné výlety.

Pokud se bude kurzů zúčastňovat společně s vámi i partner, můžete tak začít mluvit o věcech, kterým jste se zatím úspěšně „vyhýbali". Třeba to, jakou pomoc budete po něm během porodu vyžadovat. Sehrajete se a partner se nebude v porodnici cítit jako páté kolo u vozu a bude už automaticky vědět, jak se zachovat. Budou vás brát křížové bolesti, přiskočí a namasíruje inkriminovanou oblast, přidrží vás, pokud se vám zamotá hlava nebo vás doprovodí do sprchy a bude teplou vodou „masírovat" rozbolavělé bříško.

Kurz vám také rozšíří obzory, co se týče kojení, postarání se o vaše miminko a změn, které jistě po narození dítěte ve vaší rodině nastanou. Také si na něm protáhnete tělo. Cviky porodní asistentka vždy přizpůsobuje období gravidity, aby se neublížilo miminku.

Kdy začít hledat kurz?

Většina předporodních kurzů začíná až v pokročilém těhotenství, ale připraveným přeje štěstí! Porozhlédněte se ve vašem okolí, kde všude kurzy nabízejí. Například v nemocnici, mateřských centrech,...nápomocný vám může být i internet.

Porodní asistentky nabízejí několikatýdenní, ale i jednorázové předporodní kurzy. Jak si ale vybrat, abyste zvolily ten kvalitní? Aby se stačila probrat všechny důležitá témata, měl by obsahovat zhruba šest až deset lekcí po dvou hodinách.

Některé se zaměřují spíše jen na teoretickou část, jiné zase na tu praktickou, třeba nacvičujete dýchání při porodu a polohy. Jindy se obě tyto roviny hezky prolínají.

Porodní asistentky nabízejí několikatýdenní, ale i jednorázové předporodní kurzy. Jak si ale vybrat, zvolit kvalitní?Lektoři předporodních kurzů jsou většinou porodní asistentky, ale setkat se můžete i s fyzioterapeuty, psychology nebo porodními lékaři.

 

Jak vybírat předporodní kurz?

Nejlepší je zeptat se přímo maminek, které kurzy absolvovaly a pamatují si své zkušenosti a dojmy z „lektora". Každému sedne jiný přístup, zaměření, proto nedejte hned na první, co uslyšíte. A také proč neoslovit přímo samotného lektora, jeho postoj vám také hodně napoví. Nezapomeňte se zeptat na jeho kvalifikaci, náplň kurzu a jaké informace se u něho dozví váš partner.

Náplň kurzu se může nepatrně lišit, ale základy by měly zůstat stejné - životospráva v těhotenství a nadcházející změny, výběr porodnice, jak si zabalit tašku do porodnice, jak komunikovat se zdravotním personálem v porodnici, kdy odjet do porodnice, jak probíhá porod, jak ho zvládnout, jak vám může pomoc partner u porodu, šestinedělí a péče o novorozené děťátko.

Ke konci předporodní přípravy byste už měla mít jasno, o čem porod je a co vás zhruba čeká. Porod se samozřejmě nedá nalinkovat, ale určitá představa získává realistický obraz. Lektor by měl také ženě dodat odvahy, důvěru ve vlastní tělo. Na základě vize nastávající maminky ji může lektor pomoci sestavit porodní plán. Pobavit se se ženou, jakým způsobem by bylo nejlepší svojí představu zdravotnickému personálu na porodním sále přednést a domluvit se na jeho „splnění". Samozřejmě za předpokladu, že vše půjde v pořádku a bude se jednat o fyziologický porod.

Podle čeho jste si vybírala váš předporodní kurz vy? Co se vám na něm líbilo a naopak, co jste na něm postrádala? Podělte se s ostatními čtenářkami o vaše zkušenosti...
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím