X

Budou chodit těhulky na kontroly k porodním bábám?

3 min čtení

Budou chodit těhulky na kontroly k porodním bábám?

Ve vzduchu visí možná změna, že by těhotné ženy chodily na kontroly k porodním asistentkám a ne k lékařům. Jak se na tuto možnou změnu dívají samy porodní asistentky?

„Porodní asistentky jsou vzdělávány a připravovány k tomu, aby mohly samostatně pečovat o zdravou těhotnou ženu s fyziologickým těhotenstvím, a také legislativa platná v České republice tuto zdravotní péči přiznává porodním asistentkám. Dovolím si uvést výňatek ze zákona č. 96/2004 Sb.: Za výkon povolání porodní asistentky se považuje poskytování zdravotní péče v porodní asistenci, to jest zajištění nezbytného dohledu, poskytování péče a rady ženám během těhotenství, při porodu a šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence; součástí této zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie. Dále se porodní asistentka ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné, diagnostické, rehabilitační, neodkladné nebo dispenzární péči. Několik porodních asistentek zdravotní péči formou poradny těhotným ženám vede, jen zatím není tato služba hrazena ze zdravotního pojištění," vysvětluje Eva Barešová z Centra pro těhotenství, porod a mateřství ANAHITA.

 

Co je nyní v kompetenci porodních asistentek, byla by to velká změna? A co by to pro ně znamenalo, obnášelo?

Všechny porodní asistentky s vlastním zdravotnickým zařízením musí splňovat požadavky na materiální a technické vybavení, jinak by jim nebyl přidělen status nestátního zdravotnického zařízení. Pro porodní asistentky, které pracují v současnosti samostatně, bude změna - a změna je zejména v úhradě zdravotní pojišťovnou - znamenat jen tolik, že jejich služby bude využívat více žen. V praxi by to znamenalo, že porodní asistentky se budou věnovat skutečně výhradně porodní asistenci - od těhotenské poradny až po návštěvní službu v domácnosti po narození miminka. Bude se jednat o standardní model péče obvyklý ve vyspělé Evropě.
Pro porodní asistentky, které pracují v současnosti samostatně, bude změna - a změna je zejména v úhradě zdravotní pojišťovnou - znamenat jen tolik, že jejich služby bude využívat více žen.

 

Není to už moc velká zodpovědnost za dva životy, která by měla být právě v rukou lékařů?

Ať již člověk dělá cokoliv, musí pracovat zodpovědně - v našem oboru pečujeme o maminku a děťátko, tak to zkrátka je a já v tom nevidím rozdíl. Spolupráce a vzájemný respekt mezi porodními asistentkami, lékaři gynekology, pediatry a dalšími specialisty by měla být samozřejmostí.

 

Nemyslíte si, že by se tak lékaři zbavili rizika a hodili by ho na porodní asistentky?

Rizikové maminky a riziková těhotenství patří do rukou lékaře. Jestliže by lékař maminku s rizikovým těhotenstvím odeslal k porodní asistentce, pak by ji porodní asistentka určitě vrátila zpět do péče lékaře.

 

Máte zpětnou reakci maminek z vašeho centra, jaký na to mají názor ony?

Některé maminky vítají možnost těhotenské poradny u porodní asistentky, jiné přemýšlí o kombinaci péče lékaře a porodní báby. Maminky, které navštěvovaly těhotenskou poradnu v mém centru, vědí, jakým způsobem pracuji, kolik času na každou schůzku mám, kolik a jakých informací ode mne získají. Vědí, že pracuji rukama a hlavou a potřebuji k práci jen nezbytně nutné přístroje.

 

Proč jste se rozhodla pro povolání porodní asistentky?

Je to téměř legrační - v mém případě se jednalo o šťastný krok naslepo. V době mého studia se obor jmenoval ženská sestra a jen mlhavě jsem tušila, co mne čeká. Nikdy jsem ovšem ani na chvilku nelitovala. Práce na porodním sále mne těšila stejně, jako nyní předporodní kurzy, těhotenská poradna a návštěvy v šestinedělí.

 

Co vám přináší?

Již více než 10 let pracuji samostatně mimo nemocnici. Poskytuji zdravotní péči zejména ženám po návratu z porodnice. Při své práci pomáhám novopečeným maminkám při různých potížích s kojením, kontroluji poranění vzniklá v průběhu porodu, dávám doporučení jak o poranění pečovat, aby se maminka brzy po porodu cítila fit a mohla co nejlépe pečovat o své novorozené miminko. Je pro mne velkým potěšením sledovat prospívající děťátko nebo lepšící se zdravotní stav maminky a hojící se rány fyzické i psychické.

 

Rizikové maminky a riziková těhotenství patří do rukou lékaře. Jestliže by lékař maminku s rizikovým těhotenstvím odeslal k porodní asistentce, pak by ji porodní asistentka určitě vrátila zpět do péče lékaře.A naopak dokáže také člověku "vzít"?

Spíše, než že by mi moje práce něco „vzala", bere mým nejbližším mne. Bývám často kontaktována ve večerních hodinách, o víkendech nebo svátcích. Existuje fráze, která říká, že kdo pracuje v porodnictví, tak buď leží nebo běží. Většinou mají maminky potíže, které je potřeba vyřešit hned a i pouhý telefonický rozhovor v takových případech trvá více než čtvrt hodiny.

 

Zažila jste během své praxe opravdu krušné chvilky?

Samozřejmě, že ano. Pracovala jsem ve velké porodnici, kde je mnoho porodů rizikových například z důvodu předčasného porodu nebo z důvodu očekávaného narození nemocného miminka.

 

Anahita, Centrum pro těhotenství, porod a mateřství nabízí těhotným maminkám různé služby, uvažujete tedy i o možné změně, že by k vám těhotné ženy chodily na kontroly místo k lékaři?

V současné době již těhotenskou poradnu běžně poskytuji a těším se, že maminky, které zvolí jako pečovatelku o své těhotenství porodní asistentku, bude v blízké budoucnosti víc.

Jak se na tuto možnou změnu díváte vy? Uvítaly byste tuto změnu s nadšením nebo s rozpaky? Podělte se o váš názor s ostatními čtenářkami...

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím