X

Co trápí těhulky

2 min čtení

Co trápí těhulky

Během těhotenství se mohou vyskytnout problémy, které se na první pohled mohou zdát nedůležité, ale těhulky dokážou pěkně potrápit. Vadí vám, že se vaše okolí s velkou dychtivostí vrhá na vaše bříško s tím, že si ho musí pohladit? Zapomínáte, že jste si například domluvila „rande" s kamarádkou, nemůžete se na nic soustředit? To jsou potíže, s kterými se můžete během krásného devítiměsíčního čekání setkat.

Nesahejte na mě!

Ach jo, už zase! Kamkoli se hnete, tam jsou nenechavé ruce, jež sahají na vaše bříško? To teď na vaše okolí působí doslova jako magnet. Ale nebojte se ozvat a dát najevo, že vám to nemusí být zrovna příjemné.

Okolí by si mělo uvědomit, že by se vás mělo dovolit, zda si může bříško pohladit. Protože každá budoucí maminka snáší tuto pozornost jinak. Některé těší, jiné jsou v rozpacích.

Pokud máte nějaké pochybnosti. Obracejte se s nimi na vašeho ošetřujícího gynekologa nebo porodní asistentku.Jestliže vám nejsou dotyky od jiných příjemné, řekněte jim to. Nemusíte mít žádné výčitky, vždyť na to máte právo. Kdo to nepochopí, sáhněte mu na břicho, ať vidí, jak je to příjemné.

Rady ze všech stran

Jakmile svému okolí sdělíte, že čekáte s partnerem miminko, můžou se na vás ze všech stran valit „dobře míněné rady". A jak se v nich ale vyznat, že?

Podle odborníků jsou většinou zcela nesmyslné, protože zkušenosti starých žen, jejichž podkladem byly fakta, byly dávno vědecky podloženy a staly se součástí běžné lékařské praxe.

Proto pokud máte nějaké pochybnosti. Obracejte se s nimi na vašeho ošetřujícího gynekologa nebo porodní asistentku, abyste si tak byla opravdu jistá, že neděláte něco špatně.

A věřte, že rozčilování vám akorát ublíží. Zkrátka „dobře míněné rady" nechte ušima jen prolétnout a nereagovat na ně. A zvykněte si, že okolí zkrátka rádo radí. Po narození vašeho děťátka bude hůř. To teprve nastane palba rad.

Ta skleróza

Těhulky někdy mohou mít pocit, že s rostoucím bříškem jim ubývají mozkové buňky. Zapomínají si doma klíče, zapomínají na schůzky, které si domluví, při placení v obchodě zjistí, že peněženka zůstala ležet doma na stole...

Zapomnětlivost netrápí jenom vás. Říkáte si, co se to se mnou děje? Vždy jste si uměla svůj čas zorganizovat a i ke složitějším problémům jste přistupovala s chladnou hlavou? Nepanikařte, tento stav je dočasný. Způsobují ho hormonální změny v těhotenství. A rozčilováním si podle odborníků moc nepomůžete, naopak.

Berte vaší dočasnou roztržitost s humorem, změnit ji stejně nemůžete. Pomocníkem vám může být záznamník, do kterého si zapíšete vše důležité, například návštěvy u lékaře, důležité schůzky, co máte udělat...

Důležité je, abyste omezila stres na minimum. A je na místě zvolnit vaše pracovní tempo. Nejste sice nemocná, ale čekáte dítě, proto je dobré si uvědomit, že ne vše budete zvládat tak jako před otěhotněním.

Zapomnětlivost a roztržitost vás může provázet také v prvních týdnech po porodu. Ale na vině tentokrát nejsou hormony, ale únava. U některých maminek přetrvává do té doby, než jejich dítko bude spát po celou noc a ony se pořádně vyspí.

Jak tomu bylo u vás? Vadilo vám, když se vaše okolí doslova vrhalo na bříško? Jak jste si poradily s dobře míněnými radami? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím