X

Potíže s pletí v těhotenství

2 min čtení

Potíže s pletí v těhotenství

Proboha, vždyť já vypadám jako nějaká puberťačka! Napadlo vás při pohledu do zrcadla? Obličej máte samý pupínek jako, když jste se zmítala v období puberty a oddychla jste si, že je za vámi.

A je to tu zase! Proč?

Odborníci tomuto problému říkají těhotenský ruměnec, díky kterému těhulky září už do dálky. Není od radosti, jak by se člověk na první pohled mohl domnívat, ale důsledkem zvýšené sekrece tuku přinášející hormonální změny v organismu nastávající maminky. Vyrážka, kterou mívají ženy před menstruací, je stejného původu.
I když se vyrážka nepodaří odstranit úplně, můžete ji alespoň zmírnit.

 

Jakými doporučeními se řídit?

Dodržujte zdravou životosprávu po dobu těhotenství. Prospěje nejen vám ale i vaše miminku.
Nezapomínejte pravidelně pít. Nejlépe čistou vodu. Pití udržuje vlhkost a čistotu pleť.
Pleť si ošetřujte nejméně dvakrát denně pleťovým mlékem, které nebude vaší pleť dráždit.
Aby byla vaše pleť dobře hydratovaná, namažte ji nemastným hydratačním krémem. Pokud jí budete mýt agresivními mýdly proti akné, je pak náchylnější k pupínkům.
Půjdete-li si koupit pleťový krém, sáhněte po takovém, který neucpává kožní póry. Jestliže používáte podkladový krém a pudr, neměli by obsahovat tuk.

Poraďte se s vaším ošetřujícím lékařem, zda vám doporučí užívat doplněk s vitaminem B6. Tento vitamin nejen pomáhá při ranních nevolnostech, ale používá se i k léčbě hormonálních kožních potíží.

Jsou vaše problémy tak velké, že se rozhodnete navštívit specialistu - kožního lékaře? Nezapomeňte ho upozornit, že čekáte děťátko. Některé léky se k léčbě akné nesmí v těhotenství používat, protože můžou být škodlivé vašemu miminku. Kožní lékař vám jistě doporučí takové přípravky, které dítěti neuškodí.

Maminka Alena se svěřila: „Když jsem čekala prvního syna, měla jsem takové problémy s pletí, že mě rodina a přátelé skoro nepoznávali. Velké zarudlé boláky mě doprovázely po celé těhotenství. Po porodu tyto potíže naštěstí odezněly a já jsem si oddychla. A takové ty řeči, budeš mít holčičku, protože ti bere krásu, ty nebyly pravdivé. Máme dva syny a průběh byl vždy stejný."

 

Suchá a podrážděná kůže

Některé těhulky se potýkají se suchou a svědivou kůží. V tomto případě sáhněte po hydratačním prostředku. Pokožku natírejte po vykoupání nebo sprchování, aby se co nejlépe vstřebaly.

Některé těhulky se potýkají se suchou a svědivou kůží. V tomto případě sáhněte po hydratačním prostředku.Během zimního období, kdy se hodně topí, nezapomínejte dostatečně pít a udržovat v bytě příznivé vlhké ovzduší. Pomoci vám může například zvlhčovač vzduchu.

Pozor, odborníci varují, že příliš časté koupele s použitím mýdla přispívají k vysušování kůže. Pokud je suchá kůže váš problém, vyměňte příjemnou koupel za krátké osprchování. Kupte si co nejjemnější koupelové prostředky, které neobsahují mýdlo.

Pokud jste ještě před těhotenství trpěla na ekzémy, můžou se právě v období gravidity opět vrátit. Pomoci mohou krémy s nízkým obsahem kortikoidů užívané v malém množství. Vaše děťátko nijak neohrozí, v tomto množství jsou bezpečné. Ale než si takovou léčbu samy nasadíte, jděte se poradit s vaším ošetřujícím lékařem.

Trpěla jste během těhotenství problémy s pletí? Co pomáhalo na suchou nebo zarudlou pokožku vám? Podělte se s ostatními čtenářkami o vaše zkušenosti...
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím