X

Jak užívat vitaminy?

3 min čtení

Jak užívat vitaminy?

Podzimní sezon nabádá vzít útokem vitaminy. Ale pozor - některými se dá i předávkovat. Víte, jakými se můžete bez obav "nacpávat" a které užívat raději jenom po troškách?

Drtivá většina lidí se potýká s nedostatkem vitaminů a minerálů. Poptávka je zejména po těch látkách, které si tělo neumí samo vytvořit. Takže pokud se pustíte do jejich konzumace, bude vám váš organismus za přísun vitaminů nejspíše velmi vděčný. A platí to zvláště teď, kdy se blíží sezona chřipek.

Jenže ne všechny vitaminy můžete hltat po hrstech. Velké dávky některých doplňků mohou způsobit v organismu pěknou paseku. 

Utajené látky

Výrobci potravin jdou na častý nedostatek potřebných látek chytře: své produkty obohacují hlavně o kyselinu listovou, probiotika, vápník nebo omega-3 mastné kyseliny.

Jenže kvůli tomu nemáte ponětí, kolik těchto látek tělu skutečné denně dopřáváte. A problém může být na  světě.

Například kyselina listová je potřebná pro krvetvorbu a u těhotných žen snižuje riziko vrozených vad plodu. Jenže dnes ji najdete v celé řadě běžných potravin jako jsou třeba těstoviny, rýže, pečivo nebo cereálie, takže se může stát, že po spolknutí pilulek s dalšími dávkami této kyseliny si zaděláte na malér.

Navíc přemíra této látky dokáže překrýt varovné signály o nedostatku vitaminu B12, který je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.

Podobné je to i s vápníkem. Nadměrné dávky tohoto minerálu, který najdete třeba v minerálních vodách, způsobují zavápnění organismu. To se projevuje například ledvinovými kameny. 

Když je všeho moc

Nejběžněji užívaným vitaminem C se teoreticky nemůžete předávkovat, protože tělo jeho nadbytek vyloučí ven. Ovšem citlivé jedince mohou při velkých dávkách postihnout žaludeční křeče nebo alergické kožní reakce, jako je třeba kopřivka nebo svědění.

Denní dávka tohoto vitaminu by se měla pohybovat mezi 60 až 100 mg. V období chřipek můžete své tělo dopovat až 500 mg, ovšem nemělo by to být déle než dobu několika dní. 

Na pozoru byste se měli mít i u vitaminu A, která je nezbytný pro tvorbu zrakového pigmentu, a vitaminu D. Ten zajišťuje správnou funkci svalů či nervů. Těchto látek má vaše tělo většinou nedostatek, proto je lékaři doporučují pravidelně „dopovat" formou potravinových doplňků.

Na druhou stranu ale platí, že předávkování těchto vitamínů patří k nejnebezpečnějším. Existují dokonce i případy otrav!

Pokud byste výrazné překročili doporučenou denní dávku vitaminu D, která je kolem 0,010 mg, mohli byste se potýkat s nevolnostmi, zvracením, průjmem, nepřirozeně velkou žízní či svěděním pokožky.

Při nadbytečných dávkách vitaminu A hrozí pro změnu masivní vypadávání. vlasů, poruchy zraku nebo bolesti hlavy. 

Pryč s obavami

 Aby se pro vás vitaminy nestaly hrozbou, stačí dodržovat otřepané pravidlo: dopřávat si pestrou stravu. Tak si zajistíte vyrovnaný příjem všech potřebných látek. Čas od času můžete přidat potravinový doplněk z lékárny třeba „céčko" v době chřipek. 

Pokud byste svému organismu chtěli vitaminové tablety dopřávat pravidelně, raději se před prvním spolknutím poraďte s lékařem.  

7 základních látek, bez kterých se vaše tělo neobejde

  1. VITAMIN C působí proti infekcím, posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost vůči stresu. Denně by ho tělo mělo přijmout 60-100 mg, to je zhruba 1 velký pomeranč, dvě jablka, 10 dkg černého rybízu nebo 20 dkg jahod. Obsahují ho také všechny ostatní citrusy, kiwi, petržel a další ovoce či zelenina.
  2. VITAMIN B1 příznivě ovlivňuje nervový systém, přispívá k duševní čilosti. Doporučená denní dávka  je 1,2-1,5 mg. Tomu odpovídá asi 30 dkg ovesných vloček, 10 dkg slunečnicových semínek či 20 dkg kuřecích prsou. Kromě toho ho najdete také v játrech, ovesných vločkách, vlašských ořeších, chřestu, bramborách nebo fazolích.
  3. VITAMIN B6 působí při metabolismu aminokyselin, bílkovin a tuků, zvyšuje imunitu. Denně ho vaše tělo potřebuje 1,6-2 mg, to je asi 20 dkg kuřecích jater nebo 1 banán. B6 najdete také v droždí, bramborách, ořeších, slunečnicových semínkách.
  4. VITAMIN A působí jako antioxidant, zlepšuje vidění, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Jeho doporučená denní dávka je 0,8 mg. Tomu odpovídá zhruba 30 dkg 30% eidamu nebo 10 dkg drůbežích jater. Najdete ho také v makrele, dalších tvrdých sýrech či mrkvi.
  5. VITAMIN D2 ovlivňuje mineralizaci kostí a zabezpečuje správnou funkci svalů a nervů. Nejvíc ho obsahují mořské ryby, například makrela, losos, tuňák nebo sleď. Abyste do těla dostali doporučenou dávku 0,005-0,010 mg, stačí sníst necelých 10 dkg lososa či sledě nebo 20 dkg avokáda. Vitamin D2 obsahuje i mléko a máslo.
  6. VÁPNÍK je důležitý pro stavbu, pevnost a vývoj kostí a zubů. Jeho denní příjem by se měl pohybovat mezi 700- 1000 mg. Této denní potřebě odpovídá zhruba 10 dkg eidamu 30%, 80 dkg nízkotučného jogurtu nebo stejného množství brokolice nebo tofu. Zdrojem vápníku jsou všechny mléčné produkty, zejména ty zakysané, listová zelenina, květák, zelí...
  7. HOŘČÍK zajišťuje správnou činnosti nervů a svalů, bez něj tělo neumí vstřebávat vápník. Doporučená denní dávka je 400 mg. Obsahuje ho sója, ořechy či celozrnné výrobky.
Ohodnoťte článek