X

Jablko

Všichni je máme rádi, ať už v jakékoliv podobě. Existuje totiž velké množství druhů. Někdo má rád červená lesklá jablíčka, jiný upřednostní raději šťavnatý zelený vcelku velký druh, jemuž se říká golden. Jablka jsou kouzelná, dalo by se říci, že jsou téměř elixírem zdraví.

Jablko je již od pradávna symbolem. Dalo by se říci, že již v biblickém příběhu o stvoření světa, Adama a posléze i Evy se tento symbol objevil. Ukazoval na hřích. I přesto všechno se ale jablko stalo symbolem moci, všichni si jistě vzpomeneme z hodin dějepisu na královské jablko.

Naši předkové si užívali chuti jablek v nejrůznějších podobách, a proto jsou jabloně jedním ze stromů, jež se objevují v našich zahradách nejčastěji. Jablka se řadí k malvicím. Ty se vyznačují tím, že pod slupkou ukrývají chutnou šťavnatou dužinu a uprostřed najdeme jádřinec s několika jadýrky.

Plod plný zdraví prospěšných látek

Jablko je velice důležitým zásobníkem látek podporujících náš zdravotní stav. Najdeme v něm velké zastoupení vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Jelikož je dužnina jablka šťavnatá, můžeme z toho soudit, že plod obsahuje vcelku velké množství vody.

V jablku je obsaženo jen malé množství tuků, jedná se zejména o ty polynenasycené mastné kyseliny. Je tedy možné toto ovoce zařadit na jídelníček, pokud držíte redukční dietu. Avšak to není zdaleka všechno, v jablku můžeme najít pro naše trávení důležitou vlákninu.

Sladkost plodu pak zaručuje obsah cukru. Najdeme v něm však i vápník, jenž podpoří naše kosti. Pochopitelně nesmí chybět ani železo, hořčík, sodík a draslík. Vyzdvihnout bychom však měli i vysoký obsah vitamínů. V plodu můžeme najít mimo jiné vitamíny A, C, D a v našem výčtu nesmí chybět zastoupení vitamínů skupiny B.

Účinky na naše zdraví

Jablko je, jak jsme již podotkli výše, velice zdravým produktem našich zahrádek. Dalo by se říci, že bez těchto plodů by naše trávení, ale také imunita a organismus celkově nepracovaly moc dobře. Můžeme tvrdit, že vysoký obsah vitamínu C dokáže podpořit naši obranyschopnost a my tak můžeme daleko snáze čelit různým bacilům, jež na nás z okolního prostředí neustále útočí.

Plody jabloně se však dokáží postarat i o celkové pročištění našeho organismu. Jejich konzumace je tak vhodná zejména při detoxikačních kůrách. To by však nebylo zdaleka vše, jablka podporují i celkovou regeneraci našeho organismu, jejich konzumace nás tak může dokonce i omladit. Pokud budete pravidelně konzumovat tyto sladké plody, jistě nebudete litovat. Ony totiž mimo všech dalších již vyjmenovaných účinků zlepšují naši náladu a přispějí k tomu, abychom byli vitálními.

Jablečné dobrůtky pro naše žaludky

Jak všichni jistě dobře víme, z jablek se dá v kuchyni připravit spousta chutných pokrmů. K nejstarším receptům, patří námi oblíbený jablečný závin, avšak jablka můžeme přidat třeba také do pudinku. V poslední době hodně zapomínáme na to, že se jablka dají sušit. Křížaly jsou velice chutné a měly je rády již naše prababičky. Výbornou chuť jablek si pak můžeme užít i v případě, že si je budeme jen tak přikusovat.

Naše děti však ocení slaďoučkou dobrůtku, do které nastrouháme jablko a mrkev, trošku posypeme cukrem a necháme chvilku působit, aby se uvolnily veškeré chutě a šťávy. Pokrm je osvěžující a skvěle chutná. Je vhodný zejména do letních měsíců.

Jablka můžeme s klidným svědomím přidat coby náplň do plněných ovocných knedlíků, ale také třeba do ovocných salátů či coby ozdobu na koláče.

Jak léčit alergii?

Zdravý životní styl 3 min čtení

Alespoň nějakým typem alergie trpí v Česku skoro každý třetí člověk. Také celé jaro prosmrkáte? Nemusíte! Najít dnes člověka, který by...