Těhotenství v pozdějším věku
Před dvaceti lety byla žena, která porodila své první děťátko až po třicítce jakýmsi „úkazem". V té době běžně porodily děti ženy kolem dvacítky a nikomu nepřišlo, že je to příliš brzy, že si ještě nestačily nic užít.
Dnes, když žena přijde do jiného stavu po dvacítce, okolí se strašně diví. A zlé řeči kolují - asi nehoda, selhala antikoncepce... Ale tak to přeci vůbec být nemusí! Je těžké pochopit, že některé z nás cítí mateřské pudy už po dvacítce?
A naopak, je něco špatného na tom, když biologické hodiny začnou ženě tikat až ke čtyřicítce? NENÍ! A okolí by nemělo ženu odsuzovat nebo se na ní dívat skrz prsty. Vždyť každá jsme jiná a hlavně, někdy si člověk prostě nevybere. Vždyť ne každá žena může „lehko" otěhotnět a porodit dítě je pro ně mnohdy několikaletý boj plný bolesti, psychického vypětí...
Paní Žaneta Němcová se nám svěřila s tím, jaké to je být těhotná v pozdějším věku...
„Jmenuji se Žaneta a je mi 42 let. Mezi mé velké zájmy patří v první řadě rodina. Dále ráda jezdím na výlety, na vodu, na kole. Po 13 letech jsem se rozvedla a z prvního manželství mám dva již dospělé syny. Asi po 7 letech jsem poznala muže, který je o 10 let mladší, ale osud tomu tak chtěl a po roce jsem se vzali. Jelikož se zdaleka necítím na svůj věk, toužila jsem mít s manželem dítě."
Podařilo se vám otěhotnět brzy?
Bohužel. Nedařilo se nám to asi 3 roky. Nevzdávali jsme se a stálo to za to. Nyní jsem na konci těhotenství a čekáme vytouženou holčičku Elišku. Komplikace za celou tu dobu nebyly. Naopak, cítím se mnohem lépe, než v předchozích dvou těhotenstvích. Můj lékař je se mnou naprosto spokojen a dává mě k dobru mnohem mladším maminkám.
Jaká vyšetření jste vzhledem k vašemu věku musela podstoupit?
Vyšetření jsem podstoupila všelijaké, ale vzhledem k obavám z odběru plodové vody, ne vždy je to bezpečné pro dítě, jsem toto vyšetření po dohodě s gynekologem odmítla. Podle krve i ultrazvuku je miminko v naprostém pořádku.
Jak vzalo tuto krásnou novinku, že pod srdcem nosíte dítě, vaše okolí?
Reakce okolí na mé těhotenství? Všichni tuto zprávu přijali s nadšením. Moje maminka sice měla obavy z možných zdravotních potíží, ale nakonec je ráda. Těhotenství si maximálně užívám. Jsem v pohodě, nakupuji, přestavuji doma vše, co se dá...
Malá se má narodit koncem června, začátkem července a už se moc těšíme. Všem ženám mého věku, které touží po dítěti, ale mají obavy, vřele doporučuji nevzdávat to. Pokud po konzultaci s lékařem neshledáte jediný důvod mít v pozdějším věku miminko, rozhodně do toho jděte. Je to dar, který se už nebude opakovat, a proto si toto těhotenství užívám na 100%. Všem, které se snaží otěhotnět, držím palce.
Žaneto, i my držíme palečky, aby porod proběhl bez komplikací. Abyste byla Vy i Vaše holčička v pořádku a těšily se ze společných chvil.
Lucie Šilhanová a MUDr. Jana Stejskalová v knize Matkou ve vyšším věku uvádějí: „Stejně jako je pozdní mateřství náporem na organismus ženy, také psychika se hlásí o slovo více, než kdy jindy. „Jiný stav" totiž nenastal jen v těle, ale i v myšlenkách, touhách, přáních a obavách. A čím je maminka starší, tím silněji tyto myšlenkové kotrmelce prožívá. Při přípravě knížky jsem hovořila se spoustou žen, které potomka přivedly na svět dávno poté, co oslavily třicítku. Téměř všechny se shodly, že péče o jejich fyzickou schránku byla během celého těhotenství bezproblémová, vstřícná a důkladná. Některé však dost citelně postrádaly někoho, kdo by jim pomohl urovnat si rozbouřené myšlenky, rozptýlit obavy či odpovědět na otázky, kterými se v souvislosti s pozdním těhotenstvím často vnitřně zaobíraly."
Proto nebuďte k ženám, které očekávají své děťátko v pozdějším věku, lhostejní. Obecně platí, že ženu potěší každá maličkost. Co potom, když je v jiném stavu v pravém slova smyslu...