Sexualita v těhotenství
Jsem těhotná! Při zjištění této šťastné noviny se člověku dere do hlavy hned několik otazníků a obav zároveň. S rostoucím bříškem ale začíná nastávající maminka i přemýšlet o sexualitě a vhodnosti milování v pokročilejším stadiu těhotenství.
Proč je sex (toto slovo nemám ráda, proto budu používat raději milování) v těhotenství jiné? Důležitou roli hrají fyzické změny, které samozřejmě ovlivňují touhu a potěšení z milování. A to jak v tom pozitivním, tak i v negativním smyslu slova.
První příznaky změn
Nauzea (nucení na zvracení) a zvracení
Trávíte u záchodové mísy stále více času? To s největší pravděpodobností na milování s partnerem nemáte ani to nejmenší pomyšlení. Do konce třetího měsíce se většinou tento stav sám ustálí. Nebo alespoň zmírní například na ranní nevolnosti, proto můžete už snadněji přizpůsobit vhodnou „hezkou chvilku" vašemu jinému stavu.
Únava
Únava, malátnost mizí kolem čtvrtého měsíce těhotenství, i když podle odborníků se zase tři měsíce před porodem zase vrátí. Proč si tedy milování s partnerem šetřit až na večer, když už sotva v tuto dobu dokážete mít otevřené oči? Udělejte si pěknou chvilku třeba odpoledne, kdy si můžete zdřímnout a protáhnout si čas v postýlce.
Změna postavy
Stále více vypouklé bříško může být nešikovné a nepohodlné pro milování. K uspokojivému milování není nutné, abyste se ponořili do kamasútry nebo zdolávali artistické polohy. Poslouchejte vaše těla a určitě tu správnou polohu brzy najdete.
Některé nastávající maminky můžou mít ze svého vzdouvajícího bříška stále větší a větší komplexy. To však není vůbec nutné! Pamatujte, v těhotenství platí toto: Co je velké, to je hezké!
Překrvení pohlavního ústrojí
Hormonální změny v graviditě mají na vině zvýšený průtok krve v pánevní oblasti, což může mít u některých žen vliv i na sexuální apetenci.
Některé ženy ale můžou pocítit až zklamání z neuspokojení, zejména ve vyšším stadiu těhotenství. Po orgasmu totiž přetrvává zbytková pocitová náplň a může vyvolat takový pocit, že k orgasmu úplně nedošlo.
Změnu pociťuje i partner. Když je ženský genitál tak překrven, že zabrání jeho erekci, je jeho rozkoš snížená. Naopak se zvyšuje, pokud se cítí příjemně. Vše je to velmi individuální záležitostí.
Prsa
Pamatujte, v těhotenství platí toto: Co je velké, to je hezké!V těhotenství se většinou prsa zvětšují. Těm ženám, kterým příroda až tolik nenadělila, přijde tato změna naprosto úžasná a nejen jí, ocení to jistě i partner. Žena, která před otěhotněním nebyla ze svých větších vnadů až tak nadšená, nebude ani teď skákat štěstím a nadšením.
V prvních měsících nastávající maminka může mít prsa velmi citlivé až bolestivé na jakýkoli dotek. I tento fakt je potřeba v milování zohlednit. Ženy udávají, že přecitlivělost prsů mizí během třetího měsíce gravidity.
Prosakování kolostra
Tvorbě mléka v prsech předchází v pozdním těhotenství vytváření kolostra. Některým párům prosakování kolostra z prsů může zkazit předehru, proto když vám to není příjemné, vynechejte tuto část předehry.
Sekrece z pochvy
Během těhotenství se normální sekrece z pochvy zvyšuje, i její pach a hustota se mění. Ženy, které měli před otěhotněním problém s tím, že jejich pochva bývala vždy suchá, nyní výtok zvlhčí poševní kanál.
Na druhé straně může mít muž velký problém s vyvrcholením, když je poševní kanál partnerky příliš kluzký.
Krvácení děložního hrdla
V graviditě dochází k překrvení vchodu děložního hrdla, protkaného četnými krevními cévami. Je to z toho důvodu, aby se přizpůsobilo zvýšenému průtoku krve. Bývá tedy měkčí než před otěhotněním.
Proto hluboké vniknutí do vagíny může vyvolat i krvácení, převážně v pozdní graviditě, kdy se děložní hrdlo připravuje k porodu. Když váš ošetřující lékař po prohlídce zjistí, že krvácení není způsobeno žádnou možnou komplikací, vyhýbejte se zkrátka hlubokému pronikání do vagíny.
Neublížím plodu?
Ne, za předpokladu, že těhotenství probíhá zcela fyziologicky bez nějakých problémů. Vašemu děťátku opravdu ublížit nemůžete, neboť je za několika vrstvami (amniový vak, děloha, hlenová zátka), tudíž můžete být klidní.
Hrozí infekce?
Odpověď je ne. Nemá-li muž pohlavní infekční nemoc, není pro nastávající matku dítěte prvních osm měsíců žádné riziko zavlečení infekce. Amniový vak dítě chrání před spermatem i choroboplodnými zárodky.
Lékaři říkají, že to platí i pro poslední měsíc gravidity, tak dlouho, dokud amniový vak zůstává neporušený. To znamená, že nepraskly blány. Ale protože prasknutí hrozí téměř kdykoli, doporučují v posledních čtyřech až osmi týdnech těhotenství při pohlavním styku jako ochranu proti infekce kondom.