X

Rizikové těhotenství, co sebou přináší

3 min čtení

Rizikové těhotenství, co sebou přináší

Dvě čárky na těhotenském testu a devět měsíců nekončící radost a těšení se na nového človíčka v rodině. Tak by se hodně stroze dalo shrnout těhotenství. Ale co když se stane, že se naskytnou problémy, jak vše zvládat s nadhledem a dobrou náladou?

Známá otřepaná fráze typu: těhotenství není nemoc, v tomto případě jaksi nepatří. Pokud se vaše těhotenství řadí mezi vysoce rizikové, začínáte být na tuto frázi pěkně alergická. A není se co divit.

Během devítiměsíčního čekání na narození vašeho potomka s partnerem či manželem zažíváte hezké chvíle, jako kdybyste na sebe nemusela dávat přehnaný pozor. Bohužel zažíváte i nepříjemné pocity...

Negativní emoce

Úzkost je s vámi dalo by se říci na „každém kroku". Ostatní budoucí rodiče plánují a připravují se na rodičovství jako takové, vy ne. Vaše starosti se nejspíše točí především okolo vašeho zdravotního stavu a stavu vašeho ještě nenarozeného děťátka. Budoucností se budete zaobírat v době, kdy vám lékař oznámí, že kdyby se dítě narodilo předčasně, už by nebylo ohrožené na životě.

Rizikové těhotenství sebou samozřejmě přináší mnoho fyzických omezení. A zde nastává další problém v podobě rozmrzelosti z toho, že nemůžete dělat to, co byste si přála. Pokládáte si nejspíše otázky: Proč právě já musím mít rizikové těhotenství, kdy to skončí, až porodem dítěte, proč musím být pořád v posteli?

Nahromaděnou si zlost si tak můžete začít „vybíjet" na dítěti, partnerovi nebo rodině. Bohužel pocity rozmrzelosti a zlosti se nevyhnou ani budoucímu tatínkovi, ten si zase říká: Proč musím doma dělat všechno sám, kdy už to skončí, musím být s partnerkou pořád doma?

Vy i budoucí tatínek máte pomalu ale jistě hrůzu z každé návštěvy v prenatální poradně. Věčné sledování i nedostatek či úplná absence milování vás jistě také už nebaví, toužíte po vzájemné blízkosti.

Není také vůbec nic výjimečným, když začnete být oba dva rozmrzelí z vašich pocitů.
 Nenávidíte je a mrzí vás, že je nedokáže ovlivnit a zvládnout. Zkrátka je to silnější než vy.

Vina. I tento pocit vás může začít během rizikového těhotenství trápit. Říkáte si, jestli jste na začátku gravidity neudělala něco špatně, když teď na sebe a děťátko musíte dávat takový pozor.

Rizikové těhotenství sebou samozřejmě přináší mnoho fyzických omezení.Neubráníte se nejspíše ani méněcennosti z toho, že jste musela předčasně odejít z práce, musíte pořád ležet. Může to také začít klást větší nároky na vztah s vaším partnerem nebo ostatními dětmi. Pokud jste na nemocenské, je teď především na vašem partnerovi, aby se postaral o rodinu, a to rozhodně není lehký úkol.

Budoucího tatínka zase trápí to, že vám nemůže nijak pomoci. Kdyby to šlo, vzal by si alespoň půlku z toho, co vy musíte podstoupit, na svá bedra.

Chci být stejná jako ostatní maminky, které prožívají normální těhotenství bez komplikací a dalších problémů. Copak jsem tak neschopná! Pocity neschopnosti se také objevují.

Svým způsobem jste v rizikovém těhotenství neustále pod tlakem,
 musíte se hlídat, jestli zrovna tato činnost, kterou právě děláte je pro vás nyní vhodná, jestli neohrožujete děťátko... Také se stává, že neustále hlídáte, zda berete správně léky, kdy jdete na příští vyšetření nebo test.

Není žádnou novinkou, že jakákoli krize vyvolává i manželský stres. Podle odborníků vysoce rizikové těhotenství tento stres zvyšuje dokonce mimořádně. Obzvláště, pokud vám ošetřující lékař zakáže veškerou intimitu s partnerem. Stres může nastat ale i ze ztráty příjmu, když musíte ve vašem zaměstnání okamžitě skončit.

Stresem pro vás může být také fakt, že musíte mnohem častěji žádat partnera, rodinu a přátelé o pomoc častěji, než byste si přála. Připadáte si pořád sama a máte pocit, že si nemáte pořádně přes den s kým popovídat a probrat problémy, které vás trápí a tíží.

I když víte, že rizikové těhotenství jednou skončí a budete konečně držet v náruči vaše děťátko, je těžké se přes všechny tyto vyjmenované pocity přenést. Jak to tedy lépe zvládnout?

Společenský život nezahazujte do žita

Musíte být v klidu, nejlépe na lůžku? No tak fajn, svět se přeci nehroutí a neznamená to, že zůstanete několik měsíce skoro odříznutá od světa. Prostě místo restaurace se budete s přáteli scházet doma. Vy zůstanete v klidu, a přátelé jistě změna potěší.

O jídlo se přeci může postarat třeba pizzerie, když si párkrát „vyrazíte" z kopýtka, tak to váš rozpočet jistě unese a krom toho, přátelé jistě nepřijdou s prázdnou. Kamarádky pro vás jistě rádi přichystají něco dobrého k jídlu i nealkoholický drink.

O zábavu také nebude nouze. Můžete se společně kouknout na nějaký nový film, zahrát si karty nebo zkrátka jen tak poklábosit. Uvidíte, jak vše budete snášet mnohem lépe, když budete mít pocit, že jste stále v obraze a přátelé vás z chmurů rychle dostanou.

Jak jste řešila vysoce rizikové těhotenství vy? Zažila jste některý z pocitů, které jsem vám popsala v článku? Jak jste s nimi bojovala?
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím