X

Jak oznámit těhotenství?

3 min čtení

Jak oznámit těhotenství?

Zavzpomínejte na své tajemství, kdy jste zjistila, že čekáte miminko. S partnerem jste byli určitě moc šťastní, ale možná jste přemýšleli o tom, jestli tuto šťastnou novinu říct svému okolí co nejdříve, aby se mohlo radovat s vámi, nebo si jí ještě nějaký čas nechat pro sebe.

Určitě jste také stáli před rozhodnutím, kdy oznámíte vašemu zaměstnavateli, že čekáte dítě. Jak na to?

Kdy je ta pravá doba?

Tohle je dost individuální, někdo by tuto krásnou zprávu vykládal doslova na potkání, jiní by si chtěli tajemství nechat pro sebe a pro své nejbližší. Okolí by jiný stav oznámili až v době, kdy bude bříško viditelné. Další čekají na třetí měsíc těhotenství, kdy už pomine největší riziko možnosti potratu. Nechtějí to "zakřiknout".

Mějte na paměti, že pokud by se těhotenství z nějakého nešťastného důvodu přerušilo už v začátcích, bude to pro vás velmi těžké a určitě nechcete, aby se vás následně na miminko vyptávalo hodně lidí.

Důležitá je společná domluva, co bude pro vás to nejlepší. Ale zvažte, jestli si přeci jenom nějaký ten týden nenecháte tajemství jen a jen pro vás dva.

Kdy a jak oznámit těhotenství v práci?

Je zapotřebí zvážit více faktorů a podle toho zvolit „postup", jak a kdy se zachovat k zaměstnavateli. Pokud máte „férového" zaměstnavatele, tak nejspíš dilema, kdy oznámit vaše těhotenství neřešíte. Bohužel se ale dneska stále více setkáváme s ne zrovna přívětivým chováním zaměstnavatele k zaměstnanci, proto je dobré uvážit pár faktů.

Těžko utajíte těhotenství, když každé ráno z kanceláře doslova sprintujete k záchodové míse a chodíte jako mátoha, protože únava prostupuje každičkým kouskem vašeho těla. To, že vám nesedla snídaně a včera jste si „vyrazila z kopýtka" vám vašeho okolí po čtrnácti dnech určitě nezbaští.

Někdy vás může „zradit" přímo vaše tělo, mám na mysli to, že některé nastávající maminky mají už hned v prvních měsících viditelné bříško. To jsou důvody, kdy je lepší nemlžit a přiznat pravdu na rovinu. Pokud žádné z těchto problémů řešit nemusíte, proč si neužít sladké tajemství?!

Důležitá je společná domluva, co bude pro vás to nejlepší. Ale zvažte, jestli si přeci jenom nějaký ten týden nenecháte tajemství jen a jen pro vás dva.Jakou práci děláte? To je otázka, kterou byste si měla položit ihned po objevení dvou proužků na těhotenském testu. Jestliže pracujete v podmínkách, které by mohly ohrozit zdraví vaše i děťátka, oznamte váš stav zaměstnavateli s tím, aby vás přeložil na jiné pracoviště.

Maminka roční Natálky Karolína vzpomíná: „Dělala jsem ve skladu jedné mlékárny, tudíž jsem tahala těžké palety. Když jsem přišla za svým zaměstnavatelem, že čekám rodinu, proto nemohu dál zvedat těžké věci, řekl mi, že pro mě jinou práci nemá. Nakonec jsem skončila na rizikovém těhotenství a už nikdy bych neriskovala zdraví mého dítěte, a vlastně ani to svoje."

Jsem těhotná! Po tomto oznámení se na vás mohou dívat vaši kolegové i šéf trochu skrz prsty. Říkají si, jestlipak nyní budete schopná vydávat takové výkony, na které jsou všichni zvyklí? Můžeme s ní počítat i další měsíce, nenechá nás v projektu ve štychu? Jak z toho ven? Zkuste si tedy, pokud to bude alespoň trošku možné, načasovat oznámení až po vámi úspěšně zakončeném úkolu. Tak dokážete nejen šéfovi, ale i kolegům, že vše zvládáte a budete zvládat na jedničku.

Máte zanedlouho být ve své funkci povýšená a bojíte se, aby nebyl váš nový post ohrožen? A tím by se vysněná výplata nekonala? Proto nechte oznámení s novým přírůstkem do rodiny až po tomto slavnostním aktu.

„Udělala jsem obrovskou chybu, když jsem celá rozzářená běžela za svým šéfem v naivní představě, že se z této úžasné novinky bude těšit se mnou. Dočkala jsem se jen chladného gratuluji, a o pár měsíců výpovědi z nadbytečnosti. Dnes bych to po této zkušenosti udělala úplně jinak," svěřuje se se svými zkušenostmi maminka Alena.

Je takzvaná šuškanda na vašem pracovišti takřka na denním pořádku? Měla byste zbystřit. Určitě by nebylo zrovna dvakrát vhodné, kdyby se o vašem těhotenství šéf dozvěděl od vašich kolegů, než od vás.

Jak odhadnout chování a myšlení vašeho zaměstnavatele? Říkáte si, je to rodinný typ nebo studený čumák? Odpověď vám mohou dát v práci vaše kolegyně, které už rodinu mají. Zeptejte se jich, jak to probíhalo, když šéfovi oznámily své těhotenství ony. To vám může hodně napovědět, jak to proběhne ve vašem případě.

Nezapomeňte, že oznámit takovou novinu není jenom tak. Chce si to pořádně naplánovat a jít za šéfem, když není v časovém presu nebo zrovna běží na oběd. Zamluvte si u něj takový termín, který se jeví jako nejklidnější. Pokud by začalo hrozit, že vaše schůzka bude něčím narušená, raději ji odložte. Hodně štěstí!

5/5 - (1 vote)

Průvodce těhotenstvím