X

Nástrahy v těhotenství

3 min čtení

Nástrahy v těhotenství

Když těhotná žena zjistí, že pod srdcem nosí budoucího člena rodiny, prolétne jí hlavou mnoho myšlenek najednou. Například, bude ten náš malý človíček podobný více mně nebo partnerovi, zvládnu roli matky, ale také i to, na co si dát v domácnosti pozor, aby neohrozila své dítě?

Je dobré si uvědomit, že v minulosti byly těhotné ženy vystavěny daleko většímu riziku nebezpečí, než je tomu dnes. Ale i přesto je dobré přihlédnout k některým faktorům.

Čisticí prostředky

Doma má každá hospodyňka několik druhů čisticích prostředků, třeba na mytí koupelny, podlah nebo dřeva. Jejich používání po desetiletí ale nikdy nikdo neoznačil jako viníka problémů v graviditě nebo dokonce vrozených vad. Zkrátka tím, že vydrhnete vanu nebo vyleštíte dřevěný nábytek, nijak vývoj svého ještě nenarozeného dítěte neohrozíte.

Naopak, zbavení domácnosti bakterií a jiných zárodků čisticími prostředky ochrání dítě před různými infekcemi.

Vdechování čisticích prostředků, samozřejmě ne každý den, není škodlivé pro vývoj vašeho děťátka. Po dobu těhotenství ale uklízejte s rozumem, žádné každodenní drhnutí domácnosti a přepínání se. Krom toho, že musíte myslet nejen na sebe a dítě, pamatujte, že „sterilní" domácnost není také zdravé.

Čemu se vyhnout:
Cítíte z čisticího prostředků nepříjemný, výrazný puch? Raději se mu vyhněte, nebo používejte jen v dostatečně větraných místech.

Prohlédněte si, jestli na etiketě prostředku není varování o jeho toxicitě, například u čističů trouby nebo u tekutin k čištění za sucha.

Vybírejte si spíše mechanické rozprašovače.

Nebezpečné výpary vytváří míchání čpavku s prostředky obsahujícími chlor.

Při uklízení si nezapomeňte natáhnout ochranné gumové rukavice. Zabráníte tím pronikání potenciálně toxických chemických látek kůží do těla.

Je olovo nebezpečné?

Odborníci odhalili, že olovo nejen snižuje IQ dětí, které je spolykají z odlupujících se nátěrů, ale může ovlivnit těhotné ženy i jejich plody.

Pokud je těhotná žena silně vystavěná olovu déle, může to mít za následek vznik těhotenského vysokého tlaku (hypertenze) - preeklampsie a dokonce v nejhorším případě i potrat. U dítěte zase může zapříčinit drobné vrozené vady, ale i závažné neurologické problémy a poruchy chování. Je-li dítě „v kontaktu" s olovem už v děloze a pokračuje i po narození, je riziko ještě více znásobené.

Jak se olovu vyhnout:
Ujistěte se, že voda, kterou pijete, olovo neobsahuje. Poradí vám odborník, který provede testy.

Běžným zdrojem olova jsou potraviny a nápoje kontaminované olovem, jenž se uvolňuje z kameniny, keramiky nebo porcelánu. Neměli by se v nich podávat zvlášť pro jídla a pití obsahující kyseliny, což je ocet, rajčata, citrusy, víno nebo limonády.

Největším zdrojem olova jsou ale staré nátěry. Například pokud jste vlastníky starého domu a odstraňujete jeho starý nátěr, držte se od této práce daleko.

Přípravky k hubení hmyzu se z důvodu opatrnosti nedoporučuje v těhotenství používat. Je lépe se raději sžít s mravenci, než je „drasticky" chemicky hubit. Chemické přípravky totiž můžou způsobovat některé vrozené vady u dítěte.

Provádí se ve vašem okolí jakýkoli postřik? Vyhněte se tomuto prostředí do té doby, než výpary pominou, trvá to zpravidla dva až tři dny. Neotevírejte okna.

Nechte domov dýchat - v domnění, že ušetříte za topení a zatěsníte každou skulinku v bytě, kudy by mohl pronikat studený vzduch, se může zvýšit znečištění vzduchu. Proto v zimě nezapomínejte pravidelně větrat a ve slunečných měsících nechte vzduch proudit dovnitř.

Ať se narodí miminko do nového a čistého...

Takto asi uvažuje každá nastávající maminka, co nejdříve vymalovat, aby se miminko v čistém prostředí cítilo co nejlépe. Ale pozor! Pokud si svoje rozhodnutí nenecháte vymluvit, měla byste vymalování přenechat někomu jiného. Nikdy nevíte, co nátěrové hmoty můžou obsahovat.

Odborníci odhalili, že olovo nejen snižuje IQ dětí, které je spolykají z odlupujících se nátěrů, ale může ovlivnit těhotné ženy i jejich plody.A je tu ještě jeden důvod. Malování je stále jeden pohyb dokola, můžete si tak natáhnout zádové svalstvo, které v postupujícím těhotenství i tak dost zatěžujete. A představa, že se pohybujete na štaflích, dýcháte výpary z nátěrových barev, což může způsobit i mdloby, není zrovna lákavá... Nastávající tatínek se jistě moc rád zhostí tohoto úkolu.

Nejvhodnější je, abyste po dobu malování nebyla vůbec doma. Zkuste si naplánovat „babinec" s kamarádkami a vyrazit si z kopýtka. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Váš partner to jistě pochopí, nebo dokonce bude rád, že mu nebude nikdo koukat pod ruce.

Bojovala jste během vašeho těhotenství s nějakými nástrahami ze strany domácnosti nebo svého okolí? Co vás nejvíce trápilo? Podělte se s ostatními čtenářkami o své zážitky a zkušenosti...
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím