X

Padání vlasů po porodu

2 min čtení

Padání vlasů po porodu

Krásné, husté a zdravé vlasy, které jste měla během těhotenství, jsou ta tam. Vlasy vám padají celé týdny a nebere to konce. Nezoufejte, naprostá většina žen po porodu má úplně stejný problém.

Vypadávání, které po čase ustane

Nadměrné vypadávání vlasů se u většiny žen objevuje zpravidla v období tří až šesti měsíců po porodu. I když se vám to může zdát jako věčnost, toto vypadávání by mělo samo od sebe po nějakém čase ustat. Zhruba do čtyř měsíců byste tak už neměla vstávat s polštářem plným vlasů a ani při česání by vám už neměly v rukou zůstávat hrozivě vypadající chomáče.

Hormonální změny

Těhotné ženy se mohou pochlubit překrásnou kšticí. Ovšem pouze dočasně. V době těhotenství totiž hormonální změny padání vlasů zabraňují. Vlasy, kterým je stejně předurčenou vypadnout, však opustí hlavu již od třetího měsíce po porodu.

Padání vlasů po porodu je výrazně ovlivněno hormonální změnou. Po porodu totiž v krvi klesá hladina ženských pohlavních hormonů a zvyšuje se hladina hormonu prolaktinu, který zajišťuje kojení. Na tuto skutečnost – ještě když vezmeme v potaz psychickou a fyzickou zátěž, jíž si žena prošla při porodu – mohou citlivě reagovat právě vlasy.

Nejprve dochází k urychlení vlasového cyklu. Vlasy přecházejí do pasivního stadia a poté ve velkém rovnoměrně po celé hlavě vypadávají. Nemusíte se ovšem bát, že byste byla úplně plešatá. Pokud se vám nepoškodí vlasové cibulky, vlasy vám opět začnou rašit a postupně vám dorostou.

Návštěva kadeřnice

Pokud máte pocit, že vám vlasy výrazně prořídly, zamiřte do kadeřnického salonu. Nechte si zde svou kštici zkrátit a prostříhat tak, aby působila bohatším a hustším dojmem. Pomoci vám přitom může i jemný melír. I když si tak od padání vlasů nepomůžete, jde zejména o psychologický efekt.

Od věci není ani zamířit do lékárny, kde vám dokážou odborně poradit, co byste měla používat proti padání vlasů, případně na podporu jejich růstu. Ideální jsou například speciální šampony s obsahem kofeinu a potravinové doplňky obsahující zinek, selen a vitamín C. Vždy je ovšem třeba poradit se se svým lékařem, zvlášť pokud stále kojíte.

Hýčkejte své vlasy

Na vlasy si pořiďte kvalitní šampon a kondicionér, minimálně jednou za týden jim dopřejte také ozdravný zábal nebo kúru. K rozčesávání používejte raději pouze hřeben se širšími zuby. Své vlasy ani příliš nenamáhejte. Snažte se proto vyvarovat nadměrnému používání laků a tužidel, ale také fénu, kulmy a žehličky na vlasy.

Návštěva lékaře

Pokud máte už více než rok po porodu a vlasy vám stále ve velkém vypadávají, je na čase, abyste navštívila specialistu. A to jak svého gynekologa, tak i kožního lékaře. Tito odborníci vám navrhnou možnosti léčby. Vypadávající vlasy totiž už v tomto případě mohou signalizovat zásadní nedostatek železa nebo problém se štítnou žlázou.

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím