Žilní změny v těhotenství
Během krásného devítiměsíčního čekání na narození vašeho děťátka se také setkáváme se „stinnými" stránkami těhotenství. Například některé ženy si stěžují na modré čáry - žilky pod kůží na břiše a na prsou. Mnohdy tyto žilní pletence můžou připomínat jakýsi obrazec...
Ale nebojte se, je to naprosto normální jev. Takto se projevuje to, že vaše tělo se přizpůsobilo těhotenství a dělá to, co má. Tyto žilní pletence jsou součástí žilní sítě, která se zvětšila, aby mohla plnit důležitý úkol - přenášení zvětšeného množství krve k vašemu ještě nenarozenému děťátku.
Žíly začínají být už na začátku gravidity nápadné a více vystupují u velmi štíhlých budoucích maminek nebo u těch, které mají velmi světlou pleť.
Tyto žilní pletence proto nemusí být patrné u těhotných žen s nadváhou nebo s tmavší pletí. Anebo se zkrátka stanou více viditelnými až v posledních měsících těhotenství.
Červené žilky
Červené žilky jsou dalším jevem doprovázející těhotenství. Jsou to pavoučkovité, purpurově červené čárky například na stehnech. Podle odborníků nemusí mít těhotná žena strach, nejedná se o křečové žíly.
Pojmenovali tento jev jako takzvané metličkovité varixy. Na jejich vzniku se nejspíše podílejí hormonální změny v těhotenství. Některé budoucí maminky ale k nim můžou mít také genetické předpoklady.
Po porodu metličkovité varixy vyblednou a zmizí. Když ne, přichází na řadu s léčbou kožní lékař pomocí laseru nebo injekcí (sklerotizací). Těmito dvěma metodami se docílí toho, že se zhroutí cévky a vymizí.
Jestliže vám někdo doporučí krém s vitaminem E, nečekejte od něho zázraky. Podle odborníků je totiž takřka neúčinný, protože jeho molekuly jsou tak velké, že nedokážou proniknout kůží.
Křečové žíly
Těhotné ženy, u kterých se v rodině vyskytly křečové žíly, by rozhodně tento problém neměly podceňovat. V dalších těhotenstvích se dokonce křečové žíly mají tendenci ještě zhoršovat.
Za normální okolností přivádějí zdravé žíly krev z končetin zpět k srdci. Pracují proti gravitaci, a proto jsou opatřeny řadou chlopní, které zabraňují zpětnému toku krve. Když chlopně chybí, nebo pracují nedostatečně, neuzavírají se, může se krev hromadit v místech, kde je gravitační tlak největší. To bývá nejčastěji v oblasti lýtek, někdy i v konečníku a jeho okolí (hemoroidy) nebo ve vulvě. To má za následek jejich vyboulení.
Na pánevní žíly totiž sílí tlak dělohy, narůstá tlak na lýtkové žíly, zvyšuje se objem krve a povoluje se svalovina žilních stěn díky těhotenských hormonů.K tomuto stavu můžou ještě přispívat žíly, které se snadno roztáhly nebo jsou dále roztažitelné.
Křečovými žílami trpí převážně lidé s nadváhou a také se podle statistik vyskytují čtyřikrát více u žen než u mužů.
U žen náchylných k těmto stavům se první příznaky projevují už v těhotenství. Důvodů je hned několik. Na pánevní žíly totiž sílí tlak dělohy, narůstá tlak na lýtkové žíly, zvyšuje se objem krve a povoluje se svalovina žilních stěn díky těhotenských hormonů.
Příznaky křečových žil:
Jsou snadno rozpoznatelné, ale jejich závažnost se různí. Od mírného pobolívání až po velké bolesti v lýtkách, pocitů tíhy, větší nebo menší otoky. Ale někdy také žádný z vyjmenovaných příznaků.
Křečové žíly o sobě mohou začít dávat jen jemnou kresbou modravých žil nebo se hadovitě kroutícími žílami třeba od kotníků až na stehně nebo k vulvě. V těch těžších případech může kůže nad žílami otékat, vysychat a je zánětlivě podrážděná.
Toto onemocnění rozhodně nepodceňujte a navštivte svého ošetřujícího lékaře a poraďte se s ním, jak žíly léčit nebo příznaky alespoň zmírňovat. V některých případech se totiž může v oblasti křečových žil objevit zánět žil na základě vzniku krevní sraženiny (tromboflebitida).
Proto je důležité, abyste příznaky křečových žil nebrala na lehkou váhu a raději se šla poradit s lékařem.
V těhotenství se dá křečovým žilám ale předejít, nebo alespoň zmenšit jejich vznik na minimum, stačí dodržovat určitá „pravidla" - odstranění tlaku na lýtkové žíly, a to tím, že:
Hlídejte si váhu, důležité je nepřibrat hodně kilo.
Vyvarujte se dlouhého sezení i stání.
Nenoste a nezvedejte těžké předměty.
Snažte se vyvarovat zácpě, abyste nemusela vyvíjet velký tlak na konečník.
Kupte si podpůrné punčochové kalhoty nebo elastické gumové punčochy, které si na sebe natáhnete ráno a sundáte až večer, než půjdete do postele. Velikost a způsob nošení vám poradí váš lékař.
Vyhýbejte se těsnému oděvu včetně těsným kalhotkám, páskům, punčochám, podkolenkám, ponožkám s elastickým okrajem a příliš těsným botám.
Zařaďte do svého dne až třiceti minutovou procházku nebo plavání. Pokud vás ale bolí nohy, vyhněte se jízdě na kole, joggingu, silovým cvikům nebo aerobiku.
Dohlédněte na to, abyste v jídle měla dostatek vitaminu C, protože pomáhá udržovat žíly pružné a zdravé.
V těhotenství lékaři odstraňování křečových žil chirurgickým způsobem nedoporučují. Ve většině případů se totiž tento problém upraví sám, kdy těhotná žena dosáhne váhy, kterou měla před porodem.