Krvácení v těhotenství
Krvácení na začátku těhotenství vždy vyleká každou nastávající maminku. Začnou se jí hlavou honit různé myšlenky, otázky, ale především jí určitě zachvátí obavy a strach o ještě nenarozené dítě. Odborníci těhotné ženy v převážné většině případů uklidňují tím, že krvácení v časné graviditě neznamená nutně hned nebezpečí.
Mezi nejčastější příčiny krvácení na začátku těhotenství, které neznamenají problémy, patří normální implantace těhotenství do stěny dělohy a hormonální změny v období menstruace.
Nejčastější krvácení
Normální implantace těhotenství do děložní stěny. Toto krvácení netrvá dlouho, většinou k němu dochází, když se oplodněné vajíčko přichytí na stěně dělohy. K implantaci dochází pět až deset dní po početí.
Hormonální změny. V době, kdy jste mívala před otěhotnění menstruaci, se může objevit krvácení. Bývá lehké, ale nelekejte se, když se objeví v takové intenzitě, která bývala právě v období menstruace.
Mnohdy lékař ani nemůže příčinu krvácení s přesností určit, ale naštěstí taková krvácení brzy spontánně ustávají a šťastně končí narozením děťátka. Rozhodně byste ale neměli žádné z krvácení brát na lehkou váhu a raději informovat vašeho ošetřujícího lékaře. Při popisování nevynechejte ani tu „největší banalitu", i ta totiž může hrát ve vyhodnocení vašeho zdravotního stavu velkou roli.
Budou ho zajímat například tyto informace: jestli krvácíte bez přestávky nebo ne. Kdy začalo, jaké je barvy, světle červené nebo spíše hnědavé. Kolik vložek a jak často je musíte měnit. Má krev nějaký zápach, odchází s krví i kusy tkáně...
Na paměti byste měli také mít, že je důležité vašemu ošetřujícímu lékaři říct o příznacích, které krvácení provázelo. Jedná se třeba o nauzeu, zvracení, křeče, bolest jakéhokoli druhu, horečku, slabost, mdloby a jiné.
Když zjistíte, že špiníte, nebo máte na prádle jen skvrnky, nepovažují tento stav lékaři za stav, kdy by se měl člověk znepokojovat. Ale nesmí ho provázet některý z výše vyjmenovaných příznaků.
Pokud krvácíte hodně, neváhejte a rozjeďte se k vašemu lékaři ihned, když nemáte auto, nebojte se zavolat si sanitu. Může se totiž jednat o závažnější problémy, například potrat, mimoděložní těhotenství nebo molární těhotenství.
Potrat
V době, kdy jste mívala před otěhotnění menstruaci, se může objevit krvácení.Lehké krvácení, který postupně nabírá na své intenzitě doprovázené křečovitými bolestmi v podbřišku. To jsou příznaky ukazující na hrozící potrat. Pokud bohužel k samotnému potratu dojde, společně s krví odchází i embryo.
Jedná-li se o zamlklý potrat, projevuje se hnědavým výtokem. Když se oplozené vajíčko nevyvine, je obal prázdný a neodchází embryo.
Molární těhotenství
První příznaky molárního těhotenství spočívají v trvalém nebo přerušovaném zahnědlém výtoku. Jedná se o vzácný problém, kdy se po oplodnění v děloze vytvoří místo zárodku abnormální hmota. Trofoblast, buněčná vrstva vystýlající plodový vak, se promění ve shluk drobných průhledných puchýřků místo v počáteční stadium zdravé placenty. Bohužel oplodněné vajíčko v tomto případě degeneruje.
Na vině je podle odborníků pravděpodobně chromozomální abnormalita oplozeného vajíčka. Takzvané onemocnění trofoblastu se v rozvinutých zemích objevuje v jednom z dvou tisíc těhotenství. Častěji se vyskytuje u žen nad 45 let.
Mimoděložní těhotenství
Hnědé špinění, lehké krvácení s přestávkami, jindy trvalé krvácení, které provází bolesti v břiše nebo v rameni, někdy mohou být bolesti až nesnesitelné. To jsou příznaky mimoděložního těhotenství.
Při mimoděložním těhotenství se uhnízdí vajíčko mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu například díky zjizvení po prodělané infekci. Brání tak oplozenému vejci v průchodu nebo jej zpomaluje.
Riziko těchto potíží se zvyšuje u žen s anamnézou záněty v pánevní oblasti, endometriózy, předchozí mimoděložní těhotenství, chirurgické zákroky na vejcovodu nebo u silných kuřaček.
Když lékař včas určí diagnózu u mimoděložního těhotenství, je léčba účinná. Nezasáhne-li se včas při tomto stavu, vajíčko roste a hrozí prasknutí vejcovodu. Tím se velice snižuje schopnost dopravit oplodněné vajíčko při příštím těhotenství vejcovodem do dělohy. V nejhorším případě, když se nevyhledá včas lékařské ošetření, může být žena ohrožená na životě.