X

Ultrazvuk

3 min čtení

Ultrazvuk

Sonografické vyšetření svým příchodem způsobilo v porodnictví doslova revoluci. Z tohoto oboru se tak stala přesnější věda a ubrala tak vráskám nastávajícím rodičům.

Ultrazvuk umožňuje zviditelnit a prohlížet plod bez použití rentgenových paprsků. Děje se tak pomocí vysokých zvukových vln, které lidské ucho nemůže vnímat.

Ale ani sonografie není neomylná, někdy podá bohužel falešný výsledek. To znamená, že může udat falešnou pozitivitu, ale i falešnou negativitu.

Těhotná žena většinou přichází na první ultrazvuk do 12. týdne gravidity za účelem datování těhotenství. Další podrobnější ultrazvuk lékař provádí, aby detailněji stanovil stav plodu, ten se dělá mezi 18. a 22. týdnem.

S čím dalším ultrazvuk pomáhá

Dokáže stanovit příčiny, proč v raném i pokročilém těhotenství krvácíte.
Otěhotněla jste i za předpokladu, že máte zavedené nitroděložní tělísko? Pro ultrazvuk tedy není problém zjistit jeho polohu.
Při odběru sliznice vnějšího zárodečného obalu nebo před odběrem plodové vody zjistí přesnou polohu plodu, aby při samotném vyšetření nedošlo k jeho „poškození".
Pomocí sonografického vyšetření se také zjišťuje stav plodu. Například v případě, když nebyl do 14. týdne gravidity zjištěn dopplerovským vyšetřením tlukot srdce miminka, nebo pokud nebyly zaznamenány pohyby plodu do 22. týdne.
Ultrazvuk umožňuje zviditelnit a prohlížet plod bez použití rentgenových paprsků. Děje se tak pomocí vysokých zvukových vln, které lidské ucho nemůže vnímat.Dokáže změřit množství plodové vody.Odhalí, jestli se v bříšku matky neskrývají miminka dvě.
Roste-li děloha abnormálně, zkontroluje, zda se v ní nevyskytují myomy.

Předčasný porod můžou signalizovat i změny na hrdle děložním, které ultrazvuk také odhalí.
Změří velikost děťátka, když se lékaři domnívají, že žena porodí předčasně nebo, když bude nastávající maminka přenášet.
Díky němu může být pod drobnohledem i placenta, stanoví její polohu, velikost, zralost i případně abnormality.
Před samotným porodem dává „obrázek" o tom, jakou polohu plod zaujímá. Odhalí tak méně běžné polohy, například příčnou.
Ultrazvuk pomáhá zhodnotit biofyzický profil, to znamená zhodnocení stavu plodu prostřednictvím jeho aktivity, dýchacích pohybů nebo objemu plodové vody.

Způsoby ultrazvukového vyšetření

Sonografické vyšetření se může provádět kdykoli během gravidity, kdykoli, kdy je to zkrátka potřeba. Čeští lékaři doporučují ultrazvuk v prvním trimestru a ve 20. a 30. týdnu pro detekci vrozených vad.

Rozlišujeme vnitřní a vnější ultrazvukové vyšetření, zevně se provádí přes břicho, vnitřně vaginálně. Když má lékař závažný důvod, může provést obě tato vyšetření.

Celé vyšetření netrvá tak dlouho, zhruba od pěti do třiceti minut, ale hlavně je bezbolestné. Pro nastávající maminku je doslova zázrak pozorovat na monitoru její vyvíjející se dítě. V prvních třech měsících gravidity se dělá ultrazvuk s plným močovým měchýřem, což některé ženy „obtěžuje", je jim to nepříjemné.

Těhotná žena se položí na záda, na obnažené bříško jí lékař nanese tenkou vrstvu gelu, který slouží ke zvýšení vodivosti zvuku.

No o té tenké vrstvě gelu by určitě některé z vás mohly polemizovat, že? Někdy se stává, že tam toho nacáká tolik, že se z gelu myjete ještě doma. Nehledě na to, že oblečení musí také do pračky. Ale co byste pro svá miminka nevydržely, že?

Konec přístroje zabezpečuje převod signálu, lékař se s ním pomalu sune po břiše matky. Když lékař zvolí vaginální cenu, je koncovka přístroje vsunuta do vagíny.

Při obou typech vyšetření se přístroj zaměřuje na zaznamenávání zvukových vln odrážejících se od různých částí dítěte a překládá je do obrazu na monitoru.

Rozlišujeme vnitřní a vnější ultrazvukové vyšetření, zevně se provádí přes břicho, vnitřně vaginálně.Lékař vám při vyšetření vysvětlí, jak se v obraze vyznat, jak rozeznáte tlukoucí srdíčko miminka, křivku páteře, nohy, ruce, hlavu. Krásné jsou momenty, kdy „načapáte" vaše děťátko, jak si například cucá palec.

Z vyšetření si můžete přinést domů na památku fotografii, videozáznam nebo i trojrozměrný počítačový záznam. Bohužel v dnešní době, kdy se platí už jen pomalu za to, že vlezete k lékaři, si musíte připravit, že si budete muset za tyto památky připlatit. Každé zdravotnické zařízení má svůj ceník.

Pokud si chcete nechat pohlaví vašeho dítěte jako překvapení, informujte o tom, lékaře. Dnešní ultrazvuky jsou tak „vymakané", že i laik může rozpoznat pohlaví.

Bezpečnost

Po mnoha letech, kdy se provádělo vyšetření i studie, nebyla stanovena žádná rizika s užíváním ultrazvuku. Spíše sebou přinesl klady. Ale nic se nemá přehánět. V těhotenství se ultrazvuk doporučuje nepoužívat více, než je nutné a potřebné.

Kolikrát během těhotenství vám lékař dělal ultrazvukové vyšetření? Byla jste klidnější, když jste se dozvěděla, že je dítě v pořádku? Nebo byste byla raději bez ultrazvuku?
Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím