X

Ultrazvukové screeningy během těhotenství

4 min čtení

Ultrazvukové screeningy během těhotenství

Ze screeningů mohou být některé maminky nervózní, ale to opravdu není potřeba! Všechny tyto kontroly se provádějí jen proto, aby se lékaři ujistili, že se Vaše miminko správně vyvíjí. Také při nich máte možnost vidět, jak Vaše miminko roste a jak se Vám pohybuje v bříšku. Každá budoucí maminka absolvuje podrobné vyšetření ve 20. týdnu těhotenství a některá zdravotnická zařízení nabízejí screening i ve 12. týdnu těhotenství. Níže naleznete informace, jak vypadají hlavní vyšetření, která se v těhotenství provádějí, a dozvíte se, co přesně Vás čeká. Ale kdyby jste se chtěla zeptat ještě na něco jiného, promluvte si s Vaším lékařem nebo kontaktujte přímo nás.

Jak vypadá vyšetření ultrazvukem?

Většina vyšetření, která zde popisujeme, se provádí pomocí ultrazvuku. Lékař Vám na bříško nanese trochu gelu a pak Vám po něm jezdí sondou. Pomocí ultrazvukové sondy se dění ve Vaší děloze přenáší na obrazovku. Na ultrazvuková vyšetření v prvních měsících těhotenství je potřeba, abyste měla plný močový měchýř - močový měchýř tlačí na dělohu, ta vystoupí více k povrchu a obraz je zřetelnější.

Vyšetření v raných fázích těhotenství

 • Screening ve 12. týdnu těhotenství
 • Ultrazvukové vyšetření šíjového projasnění plodu
 • Velký screening ve 20. týdnu těhotenství
 • 3. ultrazvukový screening
 • Screening na kontrolu růstu a vývoje dítěte

Typy screeningů:

Vyšetření v raných fázích těhotenství

Pokud máte na začátku těhotenství bolesti či krvácíte nebo pokud jste v minulosti potratila či měla mimoděložní těhotenství, je možné, že si Vás lékař pozve na první ultrazvukové vyšetření již mezi 6. a 10. týdnem těhotenství. V této fázi je Vaše děťátko ještě velmi malé, takže aby lékař dosáhl co možná nejkvalitnějšího ultrazvukového obrazu, je možné, že vyšetření provede malou dlouhou sondou, kterou Vám zavede do vagíny. Vyšetření se též provádí k ověření těhotenství a zjištění životaschopnosti plodu.

Tento screening je opravdu jednoduchá procedura, ale je přirozené, že budete trochu nervózní. Takže si popovídejte se svým lékařem, určitě Vám bude schopen odpovědět na všechny Vaše otázky, které na něj budete mít. Při tomto vyšetření se ověřuje stáří a velikost Vašeho děťátka a také zda mu správně bije srdíčko. Lze z něj též určit přibližné datum Vašeho porodu.
Screening ve 12. týdnu -1. ultrazvukový screening
Tento screening se provádí ve 12. týdnu těhotenství v mnoha zdravotnických zařízeních. Pomocí něj upřesní lékař předpokládané datum porodu a také několik dalších důležitých dat:

 • stáří Vašeho miminka
 • jestli náhodou nečekáte více než jedno dítě
 • zkontroluje jeho srdeční akci
 • zkontroluje, jestli se u plodu nevyskytují nějaké zřejmé vývojové poruchy
 • zkontroluje umístění placenty, průběh pupečníku a množství plodové vody
 • zkontroluje, jestli máte v pořádku vaječníky

Tento screening trvá asi 10 minut a během něj Vám lékař vytiskne i obrázek Vašeho děťátka nebo průběh vyšetření nahraje na videokazetu. Vidět svoje děťátko na monitoru ultrazvuku je úžasný zážitek a spousta maminek je často hodně dojatá. Obrázky z ultrazvukového vyšetření pak budete moci ukázat svým blízkým a podělit se s nimi o svoje emoce.

Ultrazvukové vyšetření šíjového projasnění plodu

Tento test se provádí mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Vyšetření šíjového projasnění plodu se provádí proto, aby se u Vašeho děťátka minimalizovalo riziko výskytu Downova syndromu a jiných vážných chromozomálních poruch a vývojových vad. Celkový výsledek závisí na zhodnocení kombinace věku maminky, tloušťky projasnění šíje plodu, tvaru a síle jeho nosní kosti a na výsledku krevního testu. Pokud se ukáže, že riziko výskytu tohoto syndromu je vysoké, pak je možné, že budete muset podstoupit vyšetření plodové vody (amniocentézu), aby měli lékaři naprostou jistotu. O celé proceduře si budete moci Vy i Váš partner předem promluvit s lékařem.

Velký screening ve 20. týdnu těhotenství - 2. ultrazvukový screening

Tento velký screening ve 20. týdnu těhotenství se provádí standardně ve všech zdravotnických zařízeních a právě z něj bývají maminky nejvíce nadšené. Nejenom že jde o opravdový milník Vašeho těhotenství, ale také proto, že Vaše děťátko už nebude na obrazovce ultrazvuku vypadat jako jakýsi rozmazaný objekt, ale jako opravdové děťátko! Většinou se dá dokonce určit i to, zda v bříšku nosíte chlapečka nebo holčičku, ale pokud se chcete nechat překvapit, nechají si lékaři tuto informaci pro sebe. Celé vyšetření trvá asi 15 - 20 minut a ve většině zdravotnických zařízení si budete moci zakoupit i obrázek Vašeho děťátka pořízený při vyšetření.

Tento screening se většinou provádí mezi 18. a 21. týdnem těhotenství. Lékař si při něm bude moci prohlédnout Vaše děťátko od hlavy k patě a zkontroluje především následující věci:

 • hlavu Vašeho děťátka, zda netrpí nějakým zjevným poškozením mozku či rozštěpem rtu
 • páteř a bříško, zda je vše, jak má být
 • velikost a tvar srdíčka Vašeho dítěte, posoudí i jeho správnou činnost
 • žaludek Vašeho děťátka, který se nachází přímo pod jeho srdíčkem, dokonce možná zahlédnete, jak Vaše děťátko zrovna polyká trochu plodové vody - v žaludku to bude vypadat jako černá bublina
 • ledviny a močový měchýř Vašeho děťátka
 • jeho ruce a nohy, spočítá mu prstíčky
 • placentu, pupeční šňůru a plodovou vodu
 • rozměry hlavy, bříška a stehenní kosti Vašeho děťátka - pro kontrolu, zda správně roste

Pokud se objeví jakékoli problémy, objednají Vás ke specialistovi na podrobnější vyšetření.
V některých zdravotnických zařízeních se za úhradu provádí i takzvaný 3D (4D) ultrazvuk, kde uvidíte své miminko trojrozměrně.

3. ultrazvukový screening

Toto vyšetření se provádí ve 28. - 32. týdnu těhotenství. V tomto věku je již Vaše miminko velké, takže se na fotografii z ultrazvukového vyšetření již nevejde.
Vyšetření probíhá stejně jako ta předchozí. Lékař se zaměřuje na podrobnější zkoumání vývoje a funkce jednotlivých orgánů Vašeho miminka. Kontroluje se poloha a pohyby plodu. Vyšetřuje se též průtok krve placentou a pupečníkem a hodnotí se množství plodové vody. Dále se upřesňuje termín porodu podle změřených rozměrů hlavičky, hrudníku a délky stehenní kosti plodu.
Screening na kontrolu růstu a vývoje dítěte
Při tomto ultrazvukovém vyšetření se kontroluje, zda se Vaše miminko zdárně vyvíjí. Většinou se provádí důkladněji jen tehdy, když mají lékaři obavy o správný růst či vývoj Vašeho děťátka, nebo pokud Vy sama máte nějaké obtíže. Provádí se standardně u vícečetného těhotenství.

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím