X

Příznaky těhotenství

3 min čtení

Příznaky těhotenství

Těhotenství je lékaři počítáno v týdnech od prvního dne poslední menstruace, trvá 40 týdnů (= 10 lunárních měsícům = 9 měsíců kalendářních). O vzniku těhotenství mluvíme, pokud dojde ke splynutí mužské pohlavní buňky - spermie s ženskou pohlavní buňku - vajíčkem ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko posléze putuje vejcovodem, až se uhnízdí ve sliznici dělohy. Ukončení těhotenství se děje porodem či potratem.

Hlavní příznaky těhotenství:

  • vynechání menstruace
  • častější nucení k močení
  • ranní nevolnost
  • zvětšení ňader
  • bolestivost ňader
  • náladovost
  • plačtivost
  • únava
  • mdloby
  • změny chutí
  • přibírání na váze
  • kovová chuť v ústech

Zjištění těhotenství

Těhotenství může bát potvrzeno nebo vyvráceno několika metodami. Asi nejdostupnější je těhotenský test, který lze zakoupit v lékárnách. Funguje na principu zjišťování přítomnosti či nepřítomnosti HCG (z angl. human chorionic gonadotropin, tedy „hormon ohlašující těhotenství”) v moči. Tento hormon je uvolňován, aby zabránilo nástupu menstruace. U lékaře je praktikována jak metoda zjišťování HCG z moče, tak zjišťování z krve. Je vhodné zdůraznit, že těhotenský test je nepřesnější 10. - 14. den po vynechání menstruace (spolehlivost až 90 %). Zkouška na těhotenství by se měla provádět po ránu, kdy je ranní moč nejkoncentrovanější.

Doporučení během těhotenství

Pohyb v těhotenství je velice přínosný. Udržuje těhotnou ženu v dobré psychické i fyzické kondici. Ideálním cvičením je posilování pánevního dna. Pozor by si měly dávat ženy, které před otěhotněním nevykonávaly žádnou fyzickou činnost a v těhotenství se snaží vše „dohnat”. Zde by bylo na místě poradit se s nejprve lékařem či trenérem a po té začít sportovat. Během těhotenství se doporučuje pestrá strava, ve které by měly být zastoupeny bílkoviny, sacharidy, tuky (především rostlinného původu), vitamíny i minerály. Těhotná maminka by měla upřednostňovat pravidelný příjem potravy, měla by se vyvarovat držení diety (pokud ovšem není lékařem doporučeno jinak!). Z nápojů je nejprospěšnější obyčejná voda, měly by se vyloučit sycené nápoje. Je důležité přijímat dostatek tekutin, i když dochází k otokům v důsledku zadržování vody v těle. V těhotenství se důrazně doporučuje vyhýbat alkoholu, i malé množství alkoholu dokáže napáchat u plodu nevratné změny. Děti alkoholiček se např. rodí s menší porodní váhou, nechtějí přijímat příliš stravu, mohou se objevit poruchy chování dítěte (výbušnost, potíže při vzdělávání, zlostnost,…) a zpomalení jeho vývoje. Po porodu navíc novorozenec jeví známky opilosti, jelikož jeho organismus není schopen alkohol vstřebat. Tento stav přetrvává několik dní.

Zvýšené nebezpečí při těhotenství

Pokud je těhotenství doprovázeno zvracením, měly by těhotné ženy klást vyšší důraz na ústní hygienu. Důvod je takový, že se mění pH v ústech a na zubech se tak začne tvořit zubní plak, zvýší se počet bakterií a tím je způsobena vyšší kazivost zubů, krvácení dásní. Během těhotenství by měla proběhnout dvakrát zubní kontrola. První do 20. Týdne, druhá před porodem. U těhotných žen nad 35 let se zvyšuje pravděpodobnost výskytu tzv. Downova syndromu. Jedná se o genetickou anomálii, kdy místo 46 obvyklých je přítomno 47 chromozomů.

Vyšetření během těhotenství

Na počátku těhotenství žena podstupuje gynekologické vyšetření. Lékař např. ultrazvukem a fyzickým vyšetřením určí, zda těhotenství probíhá v pořádku, či je nutně přerušení. Plodová voda Starší těhotné ženy, či ženy od rodin, ve kterých se vyskytla nějaká genetická vývojová vada, jsou poslány na podrobnější genetická vyšetření, aby byla vyvrácena či potvrzena přítomnost některé choroby. Ve většině případů se provádí odběr plodové vody tenkou jehlou. Riziko je při správném provedení velmi malé. Dalšími vyšetřeními je zjišťování z krve přítomnost žloutenky, AIDS,..

Komplikace v těhotenství

Jako předčasný porod je udáváno narození dítěte před 38. týdnem těhotenství. Takoví novorozenci mají nižší porodní váhu, nejsou dokonale vyvinutí, v pozdějších měsících a letech trpí vyššími sklony k onemocnění, mohou se objevit duševní či tělesné poruchy. Mimoděložní těhotenství nastává, pokud se oplodněné vajíčko usídlí mimo dělohu, nejčastěji se tak děje ve vejcovodu, následováno vaječníky, dutinou břišní,… Toto usídlení nedovoluje normální průběh těhotenství. Naopak může vést ke komplikacím, jako je krvácení do dutiny břišní a následnému ohrožení na životě těhotné ženy v důsledku šoku. Mimoděložní těhotenství mohou doprovázet velké bolesti a křeče v podbřišku, vystřelující bolest do ramene, slabost. Potrat je ukončení těhotenství, ať už zpočátku zánikem embrya nebo později plodu, před samotným porodem. Příčin může být celá řada, např. úraz, anomálie ve vývoji plodu, infekce,…

Završení těhotenství

V dnešní době ženy mají svobodnou vůli se rozhodnout, zda porodí doma či v porodnici, do vody, či klasickou cestou. Mnohé z pohodlnosti volí i dnes tolik populární císařský řez.

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím