X

Porod do vody

2 min čtení

Porod do vody

Někdo to bere jako zářnou novinku, jiný se trochu obává, jak to nakonec celé dopadne. Porody do vody hýbou naší společností, mnoho maminek je opravdu vítá a má s nimi skvělou zkušenost. Jak vlastně probíhají?

V první řadě je třeba říci, že ne každá porodnice neumožňuje tento typ porodu. Dost možná si budete muset vyjet i pár desítek kilometrů do vedlejšího kraje, protože ve Vašem okresním městě tohle prostě a jednoduše nejde. Důležité je narazit i na dostatečně kvalifikovaný personál, který má dostatek zkušeností. Informujte se proto v případě zájmu o porod do vody raději pár měsíců předem, chybu rozhodně neuděláte.

Porod do vody je podle mnoha vědeckých studií pro dítě skoro beze stresu – na rozdíl od klasického porodu na suchu. Důvod je zřejmý, plodová voda je na tom s teplotou podobně, jako voda ve vyhřívaném bazénu, takže nepůjde o žádný teplotní šok a dítě si bude i po opuštění matčina těla připadat tak nějak přirozeně. Přechod do „našeho“ života tak bude dosti usnadněn.

Pro jaké maminky je porod do vody vhodný? Ideální je přistoupit k němu hlavně tehdy, když nejsou během těhotenství žádné zvláštní komplikace a nehrozí třeba předčasný porod a tak podobně. V případech, kdy čekáte dvojčata, nebo se předpokládá využití císařského řezu, rozhodně nelze porod do vody doporučit. Největším rizikem, které při porodu do vody připadá v úvahu, je možná infekce. V době, kdy má dojít k vypuzení placenty, je proto vhodné změnit prostředí – tedy opustit vodu. Pokud třeba hrozí, že se dítě bude při porodu dusit, rozhodně je nutné odejít z vody a dokončit porod takzvaně nasuchu.
V neposlední řadě je třeba dodat, že pro lékaře je porod ve vodě z pochopitelných důvodů poněkud obtížnější. V případě, že nastanou potíže, může být doba odpovídající reakce trochu delší. I proto rizikové těhotenství porod do vody prostě a jednoduše zapovídá.

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím