X

Jsme připraveni na porod?

3 min čtení

Jsme připraveni na porod?

Jsme připraveni na porod?

Narození děťátka je v každé rodině velkou událostí, na kterou se těší celá rodina. Nastávající maminka se chce s partnerem na den D náležitě připravit, proto si vyhledávají informace nejen v knihách, na internetu, ale dnes jsou již hojně vyhledávané předporodní kurzy.

Tam se nastávající rodiče dozvědí, co je při porodu čeká, jak se chovat. A nejen to! Můžou s ostatními rodiči konzultovat období, kterým zrovna prochází, svěřují se se svými pocity, obtížemi i obavami. Porodní asistentka jim v předporodním kurzu ochotně a ráda vysvětlí vše, co je zajímá.

„Předporodní příprava by měla být zaměřena na dvě oblasti - první oblast se týká porodu, druhá oblast je zaměřena na péči o miminko, výbavičku, správnou manipulaci, kojení...," vyjmenovává Lucie Marková, DiS, porodní asistentka a jednatelka Maternity care s.r.o.

Ideální je s předporodní přípravou začít kolem 30. týdne těhotenství - informace o porodu. Jinak co se týká nákupu výbavičky, tak tyto informace by se k těhotným měly dostat dříve, aby věděly, co je vhodné koupit a co nikoliv.

Kvalitní předporodní přípravu by měla vést pouze zkušená porodní asistentka, péči o miminko může poskytovat dětská sestra.

Mezi základní informace v lekcích předporodní přípravy Maternity care s.r.o. patří:

1) co vše je potřeba zařídit ještě v těhotenství; co si vzít s sebou do porodnice; co vše je
potřeba pořídit si na miminko - výbavička, praktické rady;

2) kdy jet do porodnice, příjem na porodní sál;

3) porod - I. doba porodní - nácvik správného dýchání, ukázka úlevových poloh, informace o bolesti při porodu, masáže při porodu, epidurální analgezie a vysvětlení příp. použití jiných léků souvisejících s porodem;

4) porod - II. - III. doba porodní, ukázky poloh při porodu, nácvik správného dýchaní a efektivního tlačení, doba poporodní;

5) šestinedělí - specifika šestinedělí, příprava na propuštění domů; možné komplikace při porodu, operativní porody;

6) kojení - nácvik správné techniky kojení, polohy při kojení, pomůcky, alternativní způsoby krmení, nejčastější problémy s kojením;

7) péče o miminko, očkování, výběr kosmetiky, nácvik správné manipulace s dítětem, ukázka masáží a informace o plavání novorozenců a kojenců; Na tuto lekci si přineste panenku nebo velkého plyšáka.

8) první pomoc při nejčastějších úrazech dětí


Předporodní příprava by měla být zaměřena na dvě oblasti - první oblast se týká porodu, druhá oblast je zaměřena na péči o miminko, výbavičku, správnou manipulaci, kojení...
Příprava je určena pro nastávající maminky, ale i pro jejich partnery. Ty můžou navštěvovat jak tyto kurzy, které jsou podrobné. Nebo jednorázový kurz, který je určen přímo pro ně. Jedna hodina lekce trvá šedesát minut.

„Nejčastěji se ženy ptají na bolest, jak jí zvládnout a co s ní. Během přípravy také porodní asistentka pozitivně psychicky připravuje ženy na porod, zodpovídá jim všechny dotazy, na které nemají lékaři čas a hlavně se snaží zbavit ženy strachu z porodu," popisuje ze své zkušenosti Lucie Marková.

Cena předporodního kurzu je různá. Záleží totiž na tom, zda je kurz individuální nebo skupinový. A také záleží na každém organizátorovi.

V některém kurzu s vámi porodní asistentka navštíví porodní sál, abyste si mohla udělat obrázek o tom, jak to tam vypadá, jak to chodí. Někde se bohužel z časových důvodů na sál nelze v rámci kurzu podívat. Ale určitě nedáte nic za zkoušku, když zavoláte přímo na sál a domluvíte si schůzku individuálně.

„Předporodní kurzy vedu 13 let, když jsem s nimi začínala, tak tolik informací ženy neměly. Dnes je mým hlavním úkolem pomoc ženám, aby se v záplavě informací vyznaly a soustředily se pouze na to důležité," svěřila se porodní asistentka a jednatelka Maternity Care s.r.o. Lucie Marková.

Jak tomu bylo při vašem těhotenství? Navštěvovala jste předporodní kurz sama nebo s partnerem? Dozvěděla jste se na něm informace, které vás zajímaly a trápily? Kdo vedl předporodní přípravu? Myslíte si, že jste byla díky němu připravená na to, co vás u porodu čeká. Nebo se nakonec vše úplně lišilo?

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím