Jak správně jíst v těhotenství
Všichni víme, že zdravé stravování je pro nás dobré, ovšem nikdy není důležitější než právě v těhotenství. Dokonce i přesto, že jste předtím, než jste otěhotněla, nejedla zrovna zdravě, může být pár změn k lepšímu ve Vašich stravovacích návycích dost poznat. Přečtěte si něco o našich tipech ohledně zdravého stravování nebo rovnou kontaktujte náš tým.
Lucie, dětská zdravotní sestra a výživová poradkyně
Jaké potraviny bych měla jíst?
Během těhotenství dostává Vaše dosud nenarozené děťátko všechny živiny potřebné ke svému správnému růstu a vývoji od Vás. Proto je pro zdraví Vaše i zdraví Vašeho dítěte tak důležité, abyste měla zdravou, vyváženou stravu.
Nejlepší tipy ohledně zdravého stravování
- Z každé potravinové skupiny si vyberte více potravin, abyste měla jistotu, že je Vaše strava vyvážená
- Chléb, cereálie, brambory
- Ovoce a zelenina
- Mléčné výrobky
- Maso, ryby, vejce
- Tučná a sladká jídla a nápoje (sporadicky)
- Každý den jezte 3 hlavní jídla a 2 až 3 svačinky. Snažte se jíst pravidelně.
- Jezte dostatečné porce zeleniny a ovoce, celozrnných cereálií – tím zvýšíte denní příjem vlákniny.
- Pravidelně pijte – každý den alespoň 8 sklenic vody.
- Do svého jídelníčku zařaďte i další nápoje – například polotučné nebo plnotučné mléko, čerstvé ovocné šťávy a polévky.
- Každý týden si dopřejte alespoň jednu porci tučných ryb a jednu porci bělomasých ryb (ale určitě se obloukem vyhněte žralokovi a mečounovi! Mohou obsahovat, pro plod nebezpečnou, rtuť)
- Při vaření používejte rostlinné oleje (olivový, slunečnicový či řepkový), ale šetřete s nimi!
- Omezte kupovaná hotová jídla i jídla připravená z polotovarů, většinou totiž mají vysoký obsah soli. Ze stejného důvodu omezte konzumaci uzenin.
- Svůj denní příjem kofeinu omezte na maximálně 3 šálky kávy (6 šálků čaje).
- Omezte sladkosti, slané brambůrky, koláčky, sušenky, tuky a cukr. Všechny tyto potraviny obsahují velkou porci kalorií, ovšem jen málo živin, které Vy i Vaše miminko potřebujete. Když se teď budete přejídat, bude pro Vás obtížnější získat po porodu zpět postavu, kterou jste měla před těhotenstvím. Takže s tou plechovkou, ve které skladujete sušenky, od teď opatrně!
- Dejte pozor na konzumaci syrového masa (i ochutnávání při vaření) a nedostatečně tepelně upravených masných výrobků (grilovaná kuřata, hamburgery, rychlá občerstvení apod.)
- Pokud máte obavy, že nějakou potravinovou skupinu ve své stravě zanedbáváte, zeptejte se svého lékaře na speciální doplňky stravy.