X

Tipy k porodu pro provázející osoby

3 min čtení

Tipy k porodu pro provázející osoby

Porod je pořádná „fuška" o tom není pochyb. Co může ale udělat doprovázející osoba (manžel, partner, maminka, kamarádka, dula...) pro to, aby se nastávající maminka cítila v rámci možností dobře a nic jí nechybělo?

Když za vámi nastávající maminka přijde s tím, že by si přála, abyste jí doprovodili k porodu, řeknete si možná, proboha, co tam budu dělat? Odpověď je jednoduchá, být rodící ženě co nejvíce na blízku.

Co dělat u porodu

Staňte se po dobu porodu, kdy žena není schopná kvůli bolestem pomalu ani mluvit, „prodlouženou rukou". Naslouchejte jí, plňte její přání a nezapomeňte hlavně chválit. Když ženě znemožní bolestivé děložní kontrakce mluvit s personálem, je na doprovázející osobě, aby jim sdělila její požadavky.

Je dobré si uvědomit, že doprovázející osoba dlouhé hodiny musí přihlížet tomu, jak jeho milovaná osoba trpí. Bohužel si tím musí projít každá nastávající maminka, proto je dobré jí podpořit a v rámci možností hýčkat.

Ale nebojte, že by byla proto vaše přítomnost u porodu zcela zbytečná.
 Každá maminka totiž zpětně řekne, že jí pomohlo už jen to, že měla v tu chvíli někoho vedle sebe a necítila být se na všechnu tu bolest sama.

Statistiky dokonce mluví o polovině žen, kterým je dotýkání u porodu krajně nepříjemné. Ale ta druhá polovina je zase ráda, když jí budete držet za ruku.Statistiky dokonce mluví o polovině žen, kterým je dotýkání u porodu krajně nepříjemné. Ale ta druhá polovina je zase ráda, když jí budete držet za ruku. Nebo jí můžete masírovat kříž či namáčet žínku a otírat zpocené čelo a okoralé rty. Zkrátka vše záleží na rozpoložení ženy. Ani ona sama dopředu neví, co jí přinese úlevu a co jí bude naopak nepříjemné. Vše sladíte během porodu.

Zkuste si vzpomenout, co vám dělá dobře, když máte nějakou bolest. Možná tak pomůžete i rodící ženě.

Tip pro kuřáky: Když už nebudete moct bez nikotinu vydržet a odběhnete si před porodnici zapálit cigaretu, nezapomeňte si potom vzít osvěžující bonbon nebo žvýkačku. Těhotné ženy jsou totiž velice citlivé na různé pachy a cigaretový kouř patří rovněž k nim.

Jak pomoci ženě s křížovými bolestmi

Některé rodící ženy pociťují bolest v bříšku jiné zase v zádové oblasti. Jak nastávající mamince pomoct právě s křížovými bolestmi?

Na bolestivou oblast, na kterou si nejvíce rodička stěžuje, přiložte ohřívací láhev nebo nahřátý ručník. Pomoci může také teplá voda ve sprše nebo ve vaně. Do sprchy dejte ženě klidně gymnastický míč a nechte jí dlouhé minuty stékat teplou vodu po bolestivých zádech.

Úlevu také může přinést takzvaný kočičí hřbet. Žena si klekne na všechny čtyři a zvedá pánev a páteř nahoru a dolů. Udělá kočičí hřbet a pak se prohne. Několikrát za sebou opakuje.

Některé ženy uvádějí, že jim od bolesti také pomohlo lezení po čtyřech.

Protože má žena pocit, že má záda v jedné křeči. Dejte na židli několik polštářů (zkrátka jí vyvyšte) a nechte ženu, aby vkleče před židlí protáhla paže a ramena vzhůru a pak je položila na polštáře. Tímto se alespoň trošku protáhne do délky.

Masáž křížové kosti, to je to pravé na uvolnění křečí a ulevení od bolesti. Příjemná masáž je za pomoci malého gumového míčku. Nemáte-li ho po ruce, nevadí, postačí k masáži ruka.

Teď se možná někteří z vás budou smát a kroutit hlavou. Ale určitě nic nezkazíte, když budete při porodních bolestech mluvit k miminku, i když je ještě v bříšku.

Stále ženě připomínejte, že musí dýchat do břicha, aby se dostatečné množství kyslíku dostalo až k jejímu děťátku. Při náročném porodu na tento fakt lehko zapomene. Její myšlenky se budou upínat k jednomu, „přežít" každou příchozí kontrakci.

Čím přispět k „pohodovému" porodu

Po domluvě se zdravotnickým personálem rodící ženě nabízejte lehké svačiny a pití. Musí mít přeci dostatek sil na zvládnutí bolestivých kontrakcí.

Věděli jste, že studené, prochladlé nohy můžou způsobit zbrzdění děložních kontrakcí?
 Skutečně, proto dohlédněte na to, aby nastávající maminka měla nožky hezky v teple. Případně jí můžete chodidla promasírovat nebo zahřát teplými ručníky. Pomoci si můžete i teplou lázní nohou.

Když ženě dělá na bolesti dobře tekoucí teplá voda, určitě jí potěšíte nahřátými ručníky, až bude vylézat ze sprchy. I maličkosti dokážou být „velké".

Nabízejte ji také gymnastický míč, deky, výběr hudby, voňavé svíčky...

Nezůstávat stále v jedné poloze je pro rodičku velice důležité. Nejlépe je polohy neustále střídat, například se procházet po chodbě, teplá sprcha, hopsání na gymnastickém míči, sed na porodní židli...

Plný močový měchýř brání sestupování dítěte, proto by si měla žena alespoň jednou za dvě hodiny dojít vymočit.

A nezapomeňte, porod není žádnou procházkou růžovým sadem, proto nastávající maminku chvalte a zase chvalte!

Kdo s vámi byl u porodu vašeho dítěte? Pomohla vám jeho přítomnost a pomoc? Jak byste přítomnost vám blízké osoby zhodnotila zpětně?

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím