Na co se připravit v poporodním období?
A je to tady! Okamžik, který jste s partnerem očekávala dlouhých devět měsíců, právě nastal. V náruči vám spokojeně spinká vaše děťátko a vy si představujete, jaké to bude doma. Nastala doba, kdy se můžete oficiálně pyšnit titulem MAMINKA.
Ale kdo by si myslel, že přechod z těhotenství do poporodní doby bude jednoduchý, může se mýlit. I tato část období sebou přináší určité příznaky. A také pohled do zrcadla vás nemusí zrovna až tak uspokojovat, i když... kdo by v tomto krásném období myslel na nějaká kila navíc.
Fyzické pocity
Jak se cítíte po porodu, záleží především na tom, jak jste rodila. Jestli přirozenou cestou nebo císařským řezem, jestli byl snadný nebo naopak komplikovaný...
Po fyzické stránce můžete pociťovat hned několik příznaků. Po porodu odcházejí očistky, což lze označit jako krvavý výtok podobný menstruaci.
Tím, jak se smršťuje děloha, můžete pociťovat křeče v břichu, tzv. poporodní bolesti.
V oblasti hráze budete cítit nepříjemné pocity v podobě bolestivosti a necitlivosti, pokud jste tedy rodila přirozenou cestou. Když se porodní asistentka nebo lékař při porodu rozhodli, udělat nástřih bude hráz mnohem citlivější. Při kašli nebo kýchání totiž můžou stehy být „nepříjemné". Ta žena, která přivedla na svět své děťátko císařským řezem, bude pociťovat bolest zase v oblasti břicha. V místě kožního řezu si ženy stěžují na ztrátu citlivosti a bolest.
V tomto období se vám nevyhne ani vyčerpání, což je logické, protože porod dítěte, není rozhodně procházka růžovým sadem.
Zašití natržené tkáně, nástřih hráze nebo císařský řez vám budou s největší pravděpodobností způsobovat potíže při sezení i chůzi.
Potíže s vyprazdňováním. Ženy po porodu mívají den nebo dva potíže s močením a několik prvních dnů nepříjemné pocity při stolici. Může je sužovat zácpa.
Máte právo na to, být celá „bolavá". Zvláště pokud byl porod dítěte dlouhý a obtížný.
Vaše oči září do dálky červení. Nebojte se, během pár dní vše zmizí. Oči podlité krví, černé a modré skvrny kolem očí, na tvářích i jinde je způsobené intenzivním tlačením.
Potíte se více, než jste zvyklá. Zvláště v noci? I to je jeden z fyzických příznaků po porodu.
Prsa, to je další kapitola potíží. Nepříjemné pocity a jejich nalití asi třetí nebo čtvrtý den po porodu. Ne každá maminka snáší dobře fakt, že má mnohem větší a citlivější poprsí, než před těhotenstvím.
Když začnete vaše děťátko kojit, mohou se objevit další potíže, a to v podobě bolavých nebo popraskaných bradavek.
Psychické pocity
Připravte se na to, že se u vás - novopečené maminky, budou střídat nálady. Deprese, euforie nebo výkyvy mezi oběma těmito stavy.
Po narození dítěte se budete setkávat s menšími či většími problémy a potížemi. Budete si tak možná připadat naprosto neschopná, nepřipravená a nervózní. Potíže s kojením k těmto problémům také nepřidají. Nebojte, vše se časem urovná. S miminkem si jistě brzy najdete svůj rytmus a všechny problémy zmizí jako mávnutím proutku.
Najednou nebudete vědět, kam dřív skočit, zejména v období, kdy se vrátíte z porodnice domů. Proto se nestyďte „zaúkolovat" své okolí, aby vám pomohli například s domácími pracemi nebo vařením. Za několik dní si již budete vědět rady sama. Chce to jen čas.
Pokud se váš pobyt v porodnici stále prodlužuje, třeba z důvodů komplikací u vás nebo dítěte, můžete pomalu ale jistě propadat pocitům marnosti. Nejraději byste byla už doma, možná zvažujete i podepsání reversu. Nebojte, dočkáte se, a ztracený čas v nemocnici si o to více doma s miminkem a partnerem vynahradíte.
Zkušenosti
Každá žena období po porodu prožívá jinak, proto jsem se zeptala na jejich pocity přímo.
Maminka Eva: „Na naše miminko jsme se s manželem moc těšili. Malovali jsme si, jaké to bude, až budeme všichni tři doma a užívat si společné radostné chvilky. Bohužel vše bylo jinak, asi jsme byli v našich představách dost naivní. Nevyznala jsem se sama v sobě, nálady se u mě střídaly jako na houpačce. Chvilku bych jen brečela a potom zase řvala vzteky. Nerozuměla jsem sama sobě. Musím ale říct, že pomocí rodiny jsem toto těžké období zvládla. A teď jsme moc šťastní."
„Porod i porodní období jsme s přítelem prožívali v naprosté pohodě. Až na jedno, náš chlapeček pořád jenom brečel. Nejdříve jsme pořád běhali za dětskou lékařkou v domnění, jestli není nemocný. Ale kdepak, lékařka nám vysvětlila, že máme prostě ubrečené dítě. Tak jsme nastolili jiný režim, žádné běhání k chlapečkovi, když se jen ozval. Uložili jsme ho ke spánku, zavřeli dveře a nechali i několik hodin plakat. Vím, zní to příšerně, ale ono už to dál prostě nešlo. S přítelem jsme byli už vyřízení, kdo z rodiny mohl, bral chlapce ven, abychom se alespoň pár hodin prospali. Nutno říct, že toto období trvalo několik měsíců, ale přešlo. Zatím jsme ale druhé dítě odmítli," říká s úsměvem maminka Helena.
Maminka Petra se zase svěřila s tím, že celé těhotenství i období po porodu bylo bez jediného mráčku. „Máme moc hodné miminko, které pláče jen, když má hlad, nebo potřebuje přebalit."