Těhotenská deprese aneb deprese v těhotenství
Úzkost, pocit beznaděje, plačtivost a smutek. To jsou hlavní příznaky deprese, jíž trpí až jedna pětina těhotných žen. Těhotenskou depresi nelze podceňovat. Pokud má totiž nastávající matka těžkou depresi, existuje vyšší riziko, že se jí dítě narodí předčasně, bude mít podváhu nebo omezenou koordinaci, a navíc bude i méně mazlivé.
Změna hormonální hladiny
Ačkoli se častěji mluví o poporodní depresi, spousta žen bojuje s depresí také v průběhu těhotenství. Tento typ deprese, k němuž mají zpravidla sklon ty ženy, které trpí poruchami nálad i během menstruace, však nepůsobí pouze na nastávající matku, ale i na plod. Deprese se zmocňuje těhotné ženy zpravidla již během prvního trimestru.
Způsobuje ji totiž změna hormonální hladiny v těle ženy, navíc se žena během tohoto období vyrovnává se skutečností, že bude matkou, což může být pro psychiku příliš velký nápor. Žena má navíc strach z průběhu těhotenství i samotného porodu, také se obává o své zdraví i o zdraví svého dítěte. Těhotná žena se musí rovněž vyrovnat s tím, že v jejím životě nastává trvalá změna i ve společenském a rodinném životě.
Projevy deprese
Těhotenská deprese se většinou projevuje pocity svíravého smutku a úzkosti, často také apatií, zmateností nebo extrémními výkyvy nálad. Těhotné ženy jsou dále velmi plačtivé a nesoustředěné, ztrácí zájem samy o sebe, o své okolí a také o očekávané dítě, mají poruchy spánku a někdy i poruchy jídelních návyků. Také se často sebeobviňují, dokonce někdy pomýšlejí na sebevraždu nebo na sebepoškození.
Odborná pomoc psychologa či psychiatra
Depresí trpí v těhotenství až jedna pětina žen. Nejnáchylnější jsou ty ženy, které si těhotenství neplánovaly, a jsou tak náhlou změnou zaskočeny, a také ty ženy, které nemají vyjasněné rodinné vztahy a jsou bez tolik potřebného rodinného a sociálního zázemí.
Většina depresivních stavů, jimiž ženy v těhotenství trpí, netrvá déle než několik dnů a zpravidla spontánně odezní. V některých případech ale těhotenská deprese vypukne naplno a jen tak nevymizí. Těhotná žena i její nejbližší by si měli být vědomi toho, že deprese je skutečná nemoc, proto by neměli tento psychický stav podceňovat. Vhodným řešením je vyhledat pomoc odborníka, nejlépe psychologa nebo psychiatra.
Ženě trpící těhotenskou depresí by měli kromě psychologa či psychiatra podat pomocnou ruku také její nejbližší. Právě v těhotenství totiž žena potřebuje mnohem více lásky, pozornosti a podpory jak ze strany svého manžela, tak dalších členů rodiny.
Nejkrásnější období v životě ženy
Spousta lidí těhotenství označuje za nejkrásnější období v životě ženy. Těhotná žena by proto neměla zbytečně propadat depresi, spíš by se měla snažit užívat si každou chvilku a těšit se na to, až se její miminko narodí. Ideální by bylo, kdyby byla žena stále pozitivně naladěna a veškeré starosti hodila za hlavu.