X

Přirozený porod

2 min čtení

Přirozený porod

Bez stresu, zbytečného strachu z velké bolesti, chemie a chirurgických zásahů lékaře. Přirozený porod je v posledních několika letech hodně vyhledávaná metoda nejen u prvorodiček. Prostředí, které připomíná domácí podmínky, navíc za asistence partnery nastávající maminky. Žádné urychlování porodu, přirozený průběh se vším všudy. A je toho ještě mnohem víc!

Takzvaný přirozený porod umožňuje novorozenci zůstat ihned s matkou, po nezbytném poporodním ošetření, které je ale maličkost a nezabere zpravidla více než pár desítek sekund. V minulosti bylo v českých nebo ještě československých nemocnicích běžné něco úplně jiného. Po klystýru a samotném porodu v někdy až nepříjemné poloze na porodnickém stole bylo dítě matce bez skrupulí odebráno a s matkou se dostalo do kontaktu jen na dobu nezbytně nutnou – tedy zejména kvůli kojení. K dětem nesměli ani novopečení tatínkové, ti je mohli během prvních pár dnů spatřit jen přes sklo oddělující dané nemocniční oddělení od okolního světa.

V posledních letech se proto rozběhla čilá debata veřejnosti a lékařů, která skončila celkem jasným výsledkem – tohle není zrovna správný přístup! A proto se také začaly dít patřičné změny, díky kterým mají dnešní maminky možnost určité volby. A nezřídka si vyberou právě tu výše zmíněnou, kvůli jejím zřejmým výhodám.
Přirozený porod vychází z přesvědčení, které je potvrzované dnes a denně i četnými klinickými studiemi. Žena zvládne porod vlastními silami, jen za minimální asistence svého okolí. Porodní asistentky nijak aktivně nezasahují, starají se jen o to, aby vše proběhlo v naprostém pořádku a bez komplikací, připravují také nastávající matce co nejvhodnější podmínky pro porod. Klid, konstantní teplo v místnosti, kde porod probíhá, pocit bezpečí a domácí intimity, to je opravdu nanejvýš důležité.
Při porodu v nemocnici často lékař spěchá – aby měl pokud možno co nejdříve celý proces za sebou a mohl odpočívat před dalším porodem nebo operací, která ho ještě tentýž den čeká. Je také zvykem, že na porodním sále to prostě a jednoduše „rychle odsýpá“. To je ale špatně! Rodící žena potřebuje bohužel zcela opačný přístup, klid a laskavé zacházení bez spěchání. Prostě přesně takovou pohodu, na kterou je zvyklá z domova, kde kolem ní v době těhotenství všichni chodí po špičkách a starají se, aby měla vše potřebné po ruce bez sebemenší námahy a mohla v klidu odpočívat.

Ovšem pozor, i zde jsou jistá úskalí. Přirozený porod není úplně pro všechny, stejně jako u čehokoliv jiného, i zde je třeba dodržet pár zásadních pravidel. Těhotná žena musí projít co nejpečlivější předporodní přípravou, která ji na okamžik porodu dokonale připraví. Je také nutné, aby šlo o zcela svobodnou a dobrovolnou volbu matky, která intuitivně ví, že vše sama v pořádku zvládne, bez analgetik a odborného – byť někdy silně direktivního – přístupu ošetřujícího lékaře.
V neposlední řadě je třeba, aby nedošlo k žádným komplikacím, které jsou na základě vyšetření dopředu odhadnutelné. Porod, při kterém by mohl nastat nějaký závažný problém, je třeba uskutečnit bezpodmínečně v porodnici za asistence nejmodernějších lékařských přístrojů – nic jiného ostatně ani nelze s ohledem na zdraví dítěte i matky vůbec doporučit!

Naprosto nevhodný je přirozený porod u těch žen, které nejsou zrovna samostatné a neoplývají zdravým sebevědomím nebo jsou spíše dokonce psychicky labilní a rozhodí je i zdánlivě drobné maličkosti. Pokud se na porod chystá žena, která důvěřuje nepsaným autoritám víc než vlastnímu úsudku, je si jistá, že porod nezvládne sama a je ochotná rodit jen za podpory lékařského týmu, neměla by o přirozeném porodu vůbec přemýšlet.

Ohodnoťte článek

Průvodce těhotenstvím