Jak se připravit do porodnice?
Jste v očekávání a začínáte být pomalu nervózní. Čas do porodu se krátí, nervy přibývají a vaše taška pořád není sbalená.
Balení věcí do porodnice nenechávejte na poslední chvíli. Nemusíte balit několik týdnů dopředu, ale základní příprava je dobrá. Alespoň vědět, co vše budete potřebovat a co je potřeba ještě dokoupit. U nás doma byl připravený seznam věcí, které je potřeba mít s sebou. Tatínek byl seznámen se skutečností, že kdyby se cokoli stalo a začali jsme rodit dříve, musí zbylé věci dobalit sám podle seznamu.
Co vše by měl seznam obsahovat
Připravenost jednotlivých maminek je občas překvapivá. Některá vám řekne, že jako prvorodička nevěděla o spoustě věcí, které by měla mít a honila tedy tatínka několikrát domů. Při dalším už měla vše, co potřebovala. Jiná je zase k prvnímu porodu vybavena dostatečně a k dalšímu porodu nemá skoro nic. Zjistila totiž, že porodnice jí vše, co potřebovala z oblečení pro sebe i miminko půjčila. S sebou tedy měla akorát základní věci na hygienu a oblečení na cestu domů.
Pokud jste maminky povahově stejně jako já, rozhodně nebudete chtít erární oblečení, několikrát nošené po cizích lidech, ani pro sebe ani pro své miminko. Váš seznam bude tedy obsahovat i zbytečnosti, které nepoužijete. Lepší být ale připravena než naopak. Když si začnete věci připravovat, zamyslete se, co si vlastně do jaké tašky zabalit. Ideální je balit se postupně, jak budete věci v porodnici potřebovat.
První taška je tedy plná věcí, které budete potřebovat hned při příchodu do porodnice a následně k porodu:
- doklady (občanský průkaz, kartičku pojišťovny, těhotenský průkaz, rodné listy rodičů, prohlášení o jméně a o otcovství, pokud jste manželé ještě oddací list)
- pohodlnou noční košili (opravdu si dejte záležet při výběru, aby byla pohodlná a vy jste v ní vydržela)
- dostatek vody a něco sladkého pro tatínka, aby to tam s vámi vydržel s energií
- pokud máte problémy s praskáním rtů, určitě si nezapomeňte sbalit jelení lůj
- stejně tak pro vlastní pohodlí nezapomeňte gumičku do vlasů, ať vám vlasy nepřekáží úplně všude
Výhodou balení věcí odděleně je to, že po porodu může tatínek tuto tašku odnést domů, aby nepřekážela na pokoji.
Další tašku už balení na celou dobu, kterou strávíte v porodnici. Lepší zabalit si více věcí, protože nevíte, kolik dní tam strávíte
- budete potřebovat pantofle a další pohodlné košile (pokud je košile na ramínka, mějte ještě další vrstvu na sebe, kdyby vám byla zima)
- kdo párkrát ležel v nemocnici jistě ví, jak nepohodlné mají ložní prádlo, máte-li tedy vlastní polštářek, na kterém spíte, sbalte si ho s sebou
- spodní prádlo (nezapomeňte si také vzít vložky na krvácení po porodu a vložky do podprsenky)
- hygienické potřeby
- pro miminko budete potřebovat hodně oblečení (body, overálky na spinkání, čepičku, rukavičky, punčocháče, mikiny, plenky, zavinovačku, různé olejíčky)
- drobné do automatu (pokud dostanete chuť na kafe nebo nějakou sušenku, určitě přijdou vhod)
Pokud máte více druhů zapínání bodyček pro miminko, vezměte si oboje. Je-li to váš první porod, potřebujete si vše v klidu nezkoušet a rozhodně se tam nechcete rozčilovat s knoflíky, které nejdou zapnout.
Poslední taška zůstává připravená doma u kočárku. Tatínek vám ji přinese při propuštění z porodnice, až si vás půjde vyzvednout. Taška je plná oblečení na cestu domů. Připravenost na jakékoli počasí. Pro maminky je důležité, aby si na cestu domů připravili volné a pohodlné oblečení. Nemusíte se cítit ještě zcela dobře, tak ať vás nikde nic nedře.
Některé porodnice dávají maminkám i maličkosti do začátku. Třeba budete i vy mile překvapeny.