Jak probíhá porod?
Ženy před prvním porodem se řadí do dvou skupin. Jedna skupina žen chce před porodem vědět vše, co je čeká a kdy. Chtějí se psychicky připravit. Druhá skupina žen raději nechce vědět nic. Nejistota a neznalost jim umožní klid až do samotného porodu.
Porod se dělí na 3 základní části. První je otvírání ženy, poté následuje vytlačení miminka ven z dělohy a v nakonec vypuzení placenty.
V případě, že přenášíte, čeká vás hospitalizace. V porodnici vám mohou pomoci porod vyvolat.
Když máte podporu partnera, je vše snadnější. Ne u každé ženy je to však možné.
Nikdy se nedá naplánovat, jak bude porod probíhat. Stejně tak vám nikdo neřekne, jak dlouho bude trvat. říká se, že první porod trvá dlouho, ale neplatí to u každé.
Odjezd do porodnice
Kontrakce začaly a postupně se čas mezi nimi zkracuje. Do porodnice se doporučuje jet, když máte kontrakce po pěti minutách, nebo když vám praskne plodová voda. Záleží ovšem také na tom, jak daleko máte porodnici.
Máte-li divný pocit, že je něco špatně, máte neustále ztvrdlé břicho nebo jste začala krvácet, jeďte rovnou. Nikdy to není na škodu. Maximálně vás prohlédnou, řeknou, že je vše v pořádku a pošlou vás zase domů.
S sebou si vemte připravené zavazadlo dle našeho návodu Jak se připravit do porodnice.
Vyplňování papírů
Když dojedete do porodnice, čeká vás příjem. Dostanete spoustu dokumentů, které je nezbytné vyplnit. Je-li porod už opravdu na spadnutí, nechají vás vše vyplnit poté. Je také možnost, že vše vyplní sestřička a vy jí budete jen odpovídat.
Je-li to u vaší porodnice možné, dokumenty si vytiskněte a vyplňte v pohodlí a klidu ještě doma.
Plodová voda
Pokud kontrakce trvají dlouho a nezkracují se, nabídnou vám většinou lékaři možnost, že vám prasknou plodovou vodu, aby vám to usnadnili a trošku urychlili. Není to ovšem povinné. Pokud chcete přirozený porod od začátku až do konce, můžete odmítnout.
Píchnutí plodové vody ovšem není bolestivá záležitost a v závalu všech emocí a bolestí okolo, to nebudete ani vnímat. Ucítíte pouze úlevu.
Ženy si často myslí, že plodová voda odteče okamžitě a najednou. Tak to ale není. Plodová voda odtéká po celou dobu až do samotného konce porodu.
Kontrakce
Nejbolestivější část porodu. K blížícímu se konci jsou intenzivnější na délce a síle. Eskalují s tím spojené bolesti. Když jsou kontrakce ještě slabé, snadno je zvládnete prodýchat.
Správné dýchání se učí na předporodním kurzu. Pokud jste ho neabsolvovala, postačí vám na začátek hluboký nádech do břicha a plynulý výdech. Když už to takhle nebudete zvládat, doporučí vám rychlé dýchání.
Důležité je, abyste po celou dobu kontrakce byla uvolněná. Nesmíte být napnutá a zatínat svaly. Pokud jste celá v křeči, pak se neuvolňujete nikde a porod zbytečně samy prodlužujete.
Některým ženám pomáhá chůze, aby se uvolnily. Každá si musí vyzkoušet, co jí bude nejvíce vyhovovat.
V části těsně před porodem musíte počítat s tím, že budete potřebovat častěji na záchod. Může se také stát, že budete mít nevolnosti nebo budete dokonce i zvracet.
Miminko jde ven
Když lékař usoudí, že jste dostatečně otevřená, začíná ta uvolňující část. Při každé kontrakci budete muset tlačit. Ucítíte tlak, jak se hlavička miminka bude dostávat ven.
Pokud půjde vše hladce, bude to trvat pár minut, než vám miminko dají na břicho a vás okamžitě opustí všechny bolesti.
Vypuzení placenty
Placenta většinou vyjde sama ihned po miminku.
Po porodu vám miminko odnesou, aby ho zvážili a očistili. Vy zatím budete mít čas se opláchnout a trošku si vydechnout. Čeká vás standardní vyšetření tlaku, zda je vše v pořádku.
Při porodu ztratíte větší množství krve, může se vám motat hlava, nebojte se tedy požádat o pomoc sestru, když budete potřebovat jít třeba na toaletu.