Dula: S čím vším vám bude oporou?
Velkou oporou a pomocnicí může být pro nastávající maminku dula.
Je to žena, která s ní prožívá začátek, průběh i konec porodu. A svojí pomoc a rady nabízí i v prvních týdnech po porodu, což každá novopečená maminka uvítá s otevřenou náručí.
„Dula je žena, která poskytuje emocionální podporu a potřebné informace nastávající mamince během těhotenství, porodu a šestinedělí. Středobodem její práce je nepřetržitá psychická i fyzická podpora ženy během porodu. Cílem její práce je přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Nesupluje ani nedubluje práci porodních asistentek, ani lékařů, nezasahuje do jejich kompetencí. Ale spolupracuje s nimi, stejně tak, jako spolupracuje s otcem a dalšími členy rodiny. Dula s láskou mateřským způsobem pečuje o novou maminku," informuje dula a laktační poradkyně Marcela Hochmanová z Pardubic.
Úkoly duly a vznik této profese
Duly ve světě „fungují" daleko déle, než v České republice, kde tato profese vznikla v roce 2001. Myslet si, že se jedná o zdravotníka, je mylné. Jde o takzvanou pomáhající profesi. Pokud je dula zaměstnaná i jako zdravotník, musí podle etického kodexu, tuto profesi oddělit od profese duly.
Jejím úkolem je ženě nabídnou psychickou a fyzickou podporu a vstup do krásného období - mateřství co nejvíce usnadnit, zpříjemnit. Dula nastávající mamince neříká, co má dělat, nehodnotí, zkrátka s ní toto období prožívá.
„Duly se o ženu starají v těhotenství, při porodu a v šestinedělí jí pomáhají s kojením. Vždy záleží na každé mamince nebo páru, jak si spolupráci s dulou představuje. Když budu konkrétní, tak své klientky jsem připravovala na porod v rámci předporodní přípravy, potom jsme byly v meilovém kontaktu během těhotenství a řešily spolu různé věci, které postupně vyvstávaly. Od 39. týdne těhotenství držím porodní pohotovost. V této době jsem už s maminkami v častějším kontaktu, kdykoliv potřebují, zavolají, anebo píší emaily. Potom s nimi jdu k porodu, kde jsem celou dobu a také je po porodu minimálně jednou navštívím doma," říká Marcela Hochmanová dula a laktační poradkyně z Pardubic.
Obvykle dulu vyhledá maminka či oba rodiče v těhotenství a to v různém období. Někteří už na začátku a jiní až těsně před porodem.
Nejčastější je případ, kdy dula s maminkou prochází jednotlivými fázemi těhotenství. To se v praxi odehrává na společných setkáních, kde si spolu povídají o věcech, které maminka prožívá v souvislosti s těhotenstvím, připravují se společně na porod v oblasti fyzické, psychické i emoční. Maminka se na těchto setkáních také připravuje na období po porodu a na kojení. Někdy se s dulou schází jen maminka, jindy oba rodiče.
Většinou jim dula také pomáhá zorientovat se v jejich porodních přáních a sestavují společně porodní plán. Někdy jí vyhledá klientka z toho důvodu, že nebude mít partnera u porodu, ale chce mít vedle sebe jinou osobu poskytující jí oporu. Těch variant je skutečně mnoho a vždy záleží na očekávání a potřebách maminky.
„Ke každé klientce přistupuji individuálně. Některá žena potřebuje více informace, jiná maminka si může více řešit své nejistoty a obavy, ale většinou se toto u těhotných žen prolíná. A jak těhotenství postupuje, vyvíjí se také potřeby. Vnímám jako prospěšné, pokud se maminka ozve spíše na začátku těhotenství, protože potom se má s dulou větší šanci lépe poznat a navázat bližší vztah," vysvětluje Marcela Hochmanová.
„Každá dula má nastavené podmínky trochu jinak, ale co se mne týče, nepokládám za šťastné, pokud maminka požaduje jen doprovod k porodu bez předporodní přípravy. Bez předporodních setkání neposkytne doprovod k porodu tolik, kolik by poskytnout mohl, neboť dule zabere nějaký čas už jen to, aby se dokázala maminku správně „naladit"," dodává.
Před porodem
Nastávající maminka by si rozhodně neměla dulu hledat až těsně před porodem. Nemusely by si „sednout" a problém je na světě. A krom toho by se žena ochudila o péči během těhotenství, když bude mít nějaký problém, dotaz, může se s ním obrátit právě na dulu. Může se s ní poradit, jak se nejlépe připravit na příchod děťátka.
Jejím úkolem je ženě nabídnou psychickou a fyzickou podporu a vstup do krásného období - mateřství co nejvíce usnadnit, zpříjemnit.Zhotovení porodního plánu je také zahrnuto ve službách duly. Probere s vámi, co byste si přála a co je pro vás při porodu opravdu důležité. Těhulce, která pod srdcem nosí své první miminko, vysvětlí, jak zhruba porod probíhá, postupuje a jaké potíže mohou případně nastat. Žádný porod neprobíhá stejně, proto je vždy nutná určitá „improvizace".
Může s ní dokonce navštěvovat cvičení nebo cvičit doma, pomůže zvolit tu správnou porodnici s ohledem na porodní plán, případně domluvit se se zdravotnickým personálem.
Čtyřiadvacetihodinovou péči nabízí těhulce dula těsně před porodem. Když jí žena zavolá, provází jí až do porodu. Přijede za ní domů, jedou společně do porodnice a tráví spolu i čas na porodním sále.
Pozor! Služby, které nabízí dula, nejsou zdravotní pojišťovnou hrazeny. Proto se nezapomeňte s vámi vybranou dulou na finančním ohodnocení domluvit předem, abyste pak nebyly rozčarované. Určitě neprohloupíte, pokud si ověříte její kvalifikaci a případně i reference o jiných maminek.
Porodní pohotovost
U Marcely Hochmanové nastává ukončeným 38. týdnem těhotenství. Od té doby, až do porodu, nejdéle však do ukončeného 42. týdnem těhotenství je stále ve dne v noci na telefonu připravena odpovídat na jakékoli otázky své klientky. Svou přítomnost u porodu vždy dle konkrétních dojezdových vzdáleností smluvně garantuje do předem dohodnutého času.
Stále platí, že podpora je různá a tak je tomu i při porodu. Dula může klientům pomoci v mnoha rovinách. Porod je proces, jehož zdárný průběh je závislý na pocitu bezpečí, to je základní požadavek proto, aby proběhl dobře. Dula je s rodičkou v průběhu celého porodu, což je velmi přínosné pro tento její pocit. Navíc pokud je přítomen partner, může i on být klidný a nemusí se bát od partnerky na potřebný čas vzdálit.
V porodnici má dula důležitý úkol, a to - dodávat rodící ženě psychickou podporu, aby se v neznámém prostředí a mezi „cizími" lidmi necítila tak ztracená a osamělá. Napovídá ženě, jak by měla správně dýchat, uvolňuje napětí během bolestivých a nepříjemných kontrakcí.
Může „zastoupit" přítomnost partnera těhulky, anebo může „doplňovat" pár. Být tichou společnicí v nelehkých chvílích. Některé ženy si myslí, nebo to mají ze své zkušenosti potvrzené, že pokud nejsou na porodním sále samy, chovají se k nim porodní asistentky a lékaři mnohem přívětivěji.
„To, co může dělat dula u porodu je velmi různé. Záleží na každé mamince, co od ní potřebuje, protože je tam pro ni i pro tatínka, pokud je u porodu přítomen. Jisté je, že nezasahuje do práce zdravotníků a nečiní žádná rozhodnutí za rodiče. Dula je nezdravotnický personál a poskytuje podporu, kterou si v danou chvíli maminka přeje," vysvětluje Marcela Hochmanová, dula z Pardubic.
Duly už mají většinou samy děti, proto ví, jak se rodící žena v tu danou chvíli cítí, jak ji nejlépe pomoci a povzbudit. Pokud si těhulka zvolí tu možnost, že na porodním sále chce mít u sebe dulu, měla by to dopředu na zdravotnickému personálu oznámit, aby s tímto faktem počítali.
Dula dále pomáhá v běžných praktických věcech. Stará se o pitný režim maminky, pomáhá jí najít vhodnou polohu, je s ní ve fyzickém i psychickém kontaktu, pomáhá jí různými způsoby překonávat náročnost dané situace. Podobně v omezené míře, může být nápomocna i partnerovi, pokud je přítomen. Snaží se ho zapojit vhodným způsobem do porodního procesu tak, aby svou přítomnost mohl sám vnímat jako přínosnou.
Dula také může pomoci při rozhodování v případech, kdy nastane otázka potřeby určitého zásahu do průběhu porodu. Je ovšem důležité podotknout, že nikdy nezasahuje do práce zdravotníků, ale naopak se snaží o spolupráci s nimi.
Po narození dítěte
Dula v období šestinedělí může navštěvovat novopečenou maminku a pomoct jí se vším, s čím si neví rady, nebo si není zkrátka jistá.
Obrovskou podporu poskytuje při kojení. Není nic horšího, než když dítě brečí a brečí a maminka neví, co s ním. Mnohdy má na pláči velký podíl právě nesprávné kojení, dítě pláče hlady. Dula správnou technikou kojení pomůže zvládnout problém. Může pomoci přiložit miminko k matčinu prsu a další věci, které jsou třeba. V každé porodnici jsou jiné praktiky, proto je těžké úplně to zobecnit. Někdy se postará o maminku, jde s ní do sprchy a tatínek se může věnovat právě narozenému děťátku.
„Poporodní návštěvu u maminky doma vždy situuji co nejdříve po návratu z porodnice. Ale i během pobytu v porodnici, pokud má maminka jakékoliv nejasnosti, může se na mne obrátit například telefonicky se svým dotazem. V případě potřeby, třeba když se vyskytnou problémy při kojení, mohu v porodnici maminku i navštívit. Jsem certifikovanou laktační poradkyní s několikaletou praxí a svou radou mohu někdy ženu na počátku laktace uchránit od nepříjemných komplikací," dula a laktační poradkyně Marcela Hochmanová.
V šestinedělí bývá stěžejní pomoc při kojení, ale i s dalšími praktickými věcmi spojenými s péčí o miminko, jako je oblékání, koupání, hygiena a tak dále.
Při zájmu novopečených rodičů půjčuje různé materiály týkající se období těhotenství í péče o miminko.
„Důležitou součástí poporodní schůzky, by měla být rekapitulace porodu. Hovoříme o tom, jak porod maminka vnímala, co pro ni bylo těžké, jak ho prožívala. Obvykle ode mě klientky chtějí vědět různé detaily. Porod je proces velmi emotivní a maminky se mají potřebu z něj vypovídat a vzhledem k tomu, že dula je celého procesu účastna a zároveň není emočně zainteresovaná jako tatínek, může mamince poskytnout, pro ni velmi cenné, informace o průběhu porodu," uzavírá Marcela Hochmanová.
Její práce končí ve chvíli, kdy si to rodiče přejí a domluví se spolu na jejím odjezdu.