Aromaterapie u porodu
Impuls, díky němuž začínají ženy rodit není úplně známý. Porod nejspíš vyvolá dítě tehdy, když se mu v plicích objeví hormon související s dýcháním, který přejde do krve matky.
Většinou, když maminka dítě přenáší, tak je na ni vyvíjen velký tlak kvůli vyvolání porodu. Pokud je však placenta v pořádku a stíhá vyživovat miminko, pak je vyvolání porodu zbytečné. Žena totiž často není emočně připravena na porod (hlavně pokud se jedná o prvorodičky, které mají z porodu větší obavy) a své emoce přenesou na dítě, které pak se spuštěním porodu čeká. Jedná se tudíž o začarovaný kruh. Za přenášením ale mohou vězet i fyziologické důvody. Např. že dítě ještě není schopno samostatně dýchat.
Předporodní období
Je to období tzv. poslíčků. Maminka pociťuje kontrakce, které však nejsou pravidelné a hlavně jejich intenzita a délka je stále stejná nebo postupně klesá. Mohou se vyskytnout i týdny před porodem, ale někdy mohou plynule přejít do první doby porodní. Děloha jakoby trénuje na blížící se porod.
Děložní hrdlo při poslíčcích měkne, zkracuje se a ukládá se dopředu. Někdy je těžké rozeznat, jedná-li se o období poslíčků nebo o počáteční fázi první doby porodní. Pomocným vodítkem vám může být teplá koupel. "Poslíčkové" kontrakce v ní většinou ustanou, kdežto kontrakce související s porodem se v teplé vodě rozběhnou. Maminka může někdy zažívat nejistotu, protože neví, zda se již jedná o počátek porodu či nikoliv.
Pocit sebedůvěry a emoční podpory vám v těchto chvílích může dodat éterický olej JASMÍNU spolu s LEVANDULÍ, které zároveň připravují dělohu na porod. Z těchto olejů si můžete vytvořit masážní směs, kterou vás může partner lehce masírovat. Jasmín byste však měli používat nejdříve 2 týdny před předpokládaným termínem porodu.
První doba porodní
V této fázi se otevírá děložní hrdlo, což je bohužel často zrychlováno léky a žena může ztrácet kontrolu nad svým tělem. Při velké intervenci je nutné ženě dodat značnou podporu. Velmi může pomoct masáž, která dodá rovnováhu a stabilitu nebo teplá koupel, která ženu uvolní a usnadňuje tak otevírání děložního hrdla.
Průběh porodu do značné míry závisí na pocitu bezpečí ženy, fyzické síle a dýchání.
Mamince většinou pomůže, je-li jí umožněn pohyb a změna pozic. I ze strany partnera (je-li přítomen u porodu) je pomoc ženě jednodušší, hlavně co se týká masáží. Jestliže je žena připoutána na lůžko, tak jí partner může alespoň masírovat obličej, ruce, nohy nebo jí hladit vlasy.Pokud ženě ještě neodtekla plodová voda, může si připravit teplou koupel, do které přidá 6-8 kapek LEVANDULE. Ta totiž urychluje porod, aniž by zvyšovala intenzitu stahů. Navíc pomáhá maminku uklidnit, že porod proběhne tak, jak má. Neměli byste ji však použít, pokud trpíte nízkým krevním tlakem.Jestliže má maminka pocit, že jsou kontrakce nesnesitelné již v počátku porodu, tak si do koupele může přidat HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ, který snižuje bolestivost a svalové křeče.Během první doby porodní klesá hladina Progesteronu a stoupá množství Estrogenu, na řadu přichází i Oxytocin a spolu s Estrogenem způsobí kontrakce dělohy. Čím více je Oxytocinu, tím méně je Progesteronu. Začínají se vyplavovat i Endorfiny, které působí analgeticky a euforicky.
PRVNÍ DOBA PORODNÍ PROBÍHÁ VE TŘECH FÁZÍCH:
1) počáteční fáze
nastává tehdy, když kontrakce začnou být pravidelné, jsou silnější a delší a interval mezi nimi se začíná zkracovat. Stahy mohou trvat okolo 30 vteřin a přicházet každých 15 až 20 minut. V tomto období se hrdlo děložní začíná otevírat a přecházet v porodní branku. Tato fáze trvá průměrně 6 až 8 hodin. Může se ale protáhnout až na 24 hodin. U vícerodiček může být naopak kratší.2) aktivní fáze
začíná ve chvíli, kdy je branka otevřená na 4-5 centimetrů. Hrdlo děložní se nyní otevírá rychleji. Kontrakce trvají asi 30 vteřin a interval mezi nimi je okolo 4 minut. Většinou bývají velmi bolestivé. U prvorodiček tato doba trvá obvykle 2 až 6 hodin, u vícerodiček může být i kratší než 30 minut.3) přechodná fáze
období, kdy první doba porodní přechází do druhé doby porodní. Porodnická branka se zcela otevře (asi tak na 10 cm), čímž se ukončí otevírací fáze a nastane fáze vypuzovací. Porodní stahy se mění, přicházejí jeden za druhým a trvají 1-2 minuty. Hlavička začne procházet brankou a postupovat porodními cestami dolů. Maminka v této fázi začne pociťovat nucení na tlačení. Někdy se toto nutkání na tlačení objeví v době, kdy z porodnické branky zbývá ještě tzv. "lem". Pak je nutné s tlačením počkat ještě pár kontrakcí, než se lem zcela rozpustí, protože jinak by se mohl průběh vlastního porodu zpomalit a mohlo by dojít i k vnitřnímu poranění maminky. Emočně je to velmi silná fáze, která je nesmírně hormonálně nabitá. Trvá přibližně 15-75 minut.
Informace o použití silic v první době porodní naleznete v odkazu použití éterických olejů u porodu
Druhá doba porodní
Je to mnohem hlučnější a expresivnější fáze porodu. Důležitá je při ní práce s dechem, která umožní kontrolu při tlačení.
PROBÍHÁ TAKÉ VE TŘECH FÁZÍCH:
1) chvíle odpočinku
tato fáze může nastat, ale také nemusí. Je to období, kdy hlavička prošla plně otevřenou porodní brankou do pochvy. Odpočinková fáze trvá 20-30minut2) vypuzovací fáze
ve vypuzovací fázi miminko sestupuje porodními cestami až k poševnímu vchodu. Může trvat několik minut, ale někdy i hodin (2-3)3) porod
v této fázi se prořezává hlavička ven a miminko přichází na svět. Je to období, při kterém je hráz nejvíce ohrožena. Tato fáze trvá jen několik kontrakcí
Informace o použití silic v II. době porodní naleznete v odkazu použití EO u porodu
Porod placenty
Jde o tzv. třetí dobu porodní, při které se rodí placenta. Ta se nejprve odloučí od dělohy a pak je pomocí kontrakcí vypuzena ven. Tyto kontrakce jsou však v porovnání s porodem podstatně méně bolestivé. Pokud žena co nejdříve přiloží miminko na kojení, začne se vyplavovat více hormonů, které způsobí silnější kontrakce a podpoří odchod placenty. Porod placenty trvá od 10 do 30 minut.
Vypuzování placenty je opět často umocňováno medikací, která je příliš silná a proces je potom velice rychlý. V děloze mohou zůstat zbytky placenty a způsobit zánět. Pokud placenta vyjde přirozeně, je to úžasná zkušenost, protože hormony způsobí, že je to téměř mírumilovný proces, neboť teplá placenta působí při průchodu poraněnými cestami až léčebně.
I porod placenty jde podpořit éterickými oleji, které pomohou jejímu odloučení i vypuzení. Navíc se většinou volí takové oleje, které zároveň zabraňují vzniku infekce. Podrobnější informace naleznete v odkazu použití EO u porodu
POUŽITÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ U PORODU
UPOZORNĚNÍ:
1) Doporučované éterické oleje je nutné před použitím zředit ve vhodném nosiči. Podrobné informace naleznete v odkazu užití éterických olejů.
2) Začínejte s minimálním ředěním éterických olejů (1 kapka), vždy jde oleje přidat, ale příliš intenzivní vůně se budete těžko zbavovat. Nepoužívejte více jak 2% ředění
3) ! pozor na interakci éterických olejů s léky ! - po podání léku počkat 20-30 minut na reakci těla a až potom začít masírovat (aby bylo jasné, co způsobily léky a co EO)
4) při používání homeopatik neaplikovat MENTOL a EUKALYPTUS, u ostatních olejů počkat 20 min po aplikaci homeopatikDOPORUČENÍ:
1) Než začnete maminku masírovat, tak jí nechte přivonět ke směsi, zda jí vyhovuje
2) na podporu kontrakcí můžete použít teplý obklad na břicho (nahoru i dolu) a nechat asi 5 minut přiložený než vychladne. Počkejte 10-15 minut a proces opakujte.
BAZALKA
- použít v nízké koncentraci
- mírní bolesti při porodu a působí proti křečím
- výrazné nervové tonikum při pocitu bezradnosti a psychické únavě
- napomáhá koncentraci při porodu
CEDR
- dodává energii a nastoluje vnitřní klid
- dodává sílu v krizových situacích
CYPŘIŠ
- pomáhá zastavovat děložní krvácení
- působí proti křečím a stahuje cévy
- umožní načerpat sílu z nejukrytějších zdrojů
- vhodný k inhalaci v přechodné fázi porodu
ČERNÝ PEPŘ
- používat v minimální koncentraci
- má výrazné analgetické a stimulující účinky
- připravuje k akci a podporuje vytrvalost
- obnovuje napětí hladkého svalstva a účinně prokrvuje
- pomáhá otevírat lidi uzavřené do sebe
GERANIUM
- podporuje vylučování adrenalinu
- dodává energii, posiluje vůli
- posiluje krevní oběh
- když má žena při porodu pocit, že to nezvládne
- ! KONTRAINDIKACE : neužívat při špatné srážlivosti krve !
HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ
- má analgetické účinky
- zmírňuje křeče a stahy svalů
- snižuje horkost a působí protizánětlivě
- při pocitu vzteku a podráždění
HŘEBÍČEK
- při nervovém i tělesném vypětí ke konci druhé doby porodní
- umožní postavit se porodu čelem
- uvolňuje porodní cesty
- podporuje děložní kontrakce a tím urychluje porod
- usnadňuje vypuzování lůžka
JASMÍN LÉKAŘSKÝ - ABSOLUE
- používá se v malých dávkách, protože je velmi silný
- velice pomáhá dodávat sebejistotu a sílu
- nejúčinnější na podporu kontrakcí - nepodávat současně s léky urychlující porod
- podporuje vypuzení placenty - přiložit teplý obklad na břicho
- ulehčuje trauma z dlouhotrvajícího porodu
KADIDLO
- posiluje dělohu a děložní stahy
- harmonizuje dýchací proces při porodu
- při strachu z porodu dodá potřebnou podporu
- přerušuje vazbu na minulé porody
- ! KONTRAINDIKACE : v kombinaci s epidurální analgezií může snižovat TK
LEVANDULE
- LEVANDULOVÝ HYDROLÁT na pročištění ovzduší mezi jednotlivými porody
- urychluje porod, aniž by zvyšovala intenzitu stahů
- při silných bolestech přidat pár gtt EO do koupele
- pomáhá zklidňovat matku, při strachu, potlačuje paniku a hysterii
- dodává vytrvalost
- působí relaxačně a je protiinfekční
- ! KONTRAINDIKACE : nízký krevní tlak
MAJORÁNKA SLADKÁ
- velmi účinně uvolňuje křeče
- v masážním oleji na bolesti zad při porodu
- při pocitu osamění a izolovanosti ženy při porodu
- na hluboká traumata ženy z předchozích porodů
- ! KONTRAINDIKACE : nízký krevní tlak
MUŠKÁTOVÁ ŠALVĚJ
- používat ve velmi nízké koncentraci
- tonizuje dělohu a pomáhá stahům - ! nepoužívat s léky umocňujícími stahy dělohy !
- dobrá při bolestech ve spodní části zad
- podporuje vypuzování placenty
- snižuje TK
- je velmi dobrá při nerozhodnosti
NEROLI
- mírní stres a napětí
- při šoku, když se žena dozví špatnou zprávu v průběhu porodu
- aplikovat v oblasti obličeje a kolem ramen
- jako první pomoc pro otce u porodu (přičichnout)
- mírně snižuje TK
PALMORŮŽOVÁ SILICE
- na emoční potíže při porodu
- váže-li se maminka příliš s miminkem v bříšku a nechce-li se ho vzdát
ROZMARÝNA
- celkově stimuluje
- vynikající na psychickou únavu
- mamince dodává sebedůvěru a odvahu k porodu
- zmírňuje bolesti při porodu
- posiluje a povzbuzuje krevní oběh
- vhodná při nízkém TK u porodu
- KONTRAINDIKACE: vysoký krevní tlak
RŮŽE OTTO
- silné děložní tonikum
- při traumatu ženy z předchozích porodů
- pomáhá uvolňovat hormon Dopamin - při depresi u porodu a pocitu neštěstí a žalu
- použít v oblasti obličeje nebo ve formě RŮŽOVÉHO HYDROLÁTU
- při pocitu viny a nejistoty
SKOŘICE
- používat ve velmi nízké koncentraci, protože může popálit pokožku
- vyvolává stahy dělohy
- uvolňuje křeče
- je výrazně antiseptická
- při únavě a fyzickém vyčerpání
- velmi zahřívá při pocitu chladu u porodu
ZÁZVOR
- používat v nízké koncentraci
- velmi zahřívající silice
- silně povzbuzující
- vyvolává a podporuje stahy dělohy
- posiluje sebedůvěru, odvahu a vyšší výkon
KONTRAINDIKOVANÉ ÉO
Následující éterické oleje nepoužívejte, pokud k tomu nebudete mít výslovné doporučení od kvalifikovaného aromaterapeuta.
DOBROMYSL, FENYKL HOŘKÝ, KAFR, LIBAVKA, MÁTA POLEJ, PELYNĚK, PETRŽEL, ROUTA, SASAFRAS, SATUREJKA ZAHRADNÍ, ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ, TŮJE
RADA NA ZÁVĚR
Pokud budete chtít u porodu inhalovat svou oblíbenou vůni, je nejlepší používat papírové kapesníky, které se mohou v případě nutnosti zahodit. Navíc v nemocnici jsou nejlépe akceptovány.
Více informací o účincích a použití éterických olejů je možné získat na přednášce konané na toto téma.
Pro období těhotenství, porodu a šestinedělí je možné využít hotových namíchaných masážních olejů.
Pro specifické potřeby a situace nabízíme speciální směsi éterických olejů. Výrobě speciálních směsí předchází krátký osobní rozhovor.