Osvojte si základy rostlinné stravy
Již máte dost života bez ohleduplnosti ke zvířatům. Rozhodli jste se stát veganem a nyní stojíte na samotném začátku. Je logické, že se vám hlavou výří nespočet otázek, které se z většiny týkají stravy. Právě v tomto odvětví budete nuceni podstoupit největší změnu, proto je na místě osvojit si základy veganské stravy - ať víte, do čeho jdete.
Pokud jste se až do dnešního dne stravovali bez nějakého omezení, může pro vás být přestup na veganskou cestičku plný překážek a otazníků. Tahle strava je totiž úplně jiná. Pokud je ale sestavena správně, nepředstavuje žádné riziko a navíc - což je výrazné plus - může být i prevencí v léčbě celé řady nemocí. Jak tedy na to?
Spoléhat se pouze na rostlinné zdroje nestačí
Jak je známo, vegani nepřijímají nic z živočišných zdrojů. Ačkoli je dokázáno, že vhodně sestavená veganská strava nemá žádná negativa - ba naopak je prospěšná a bezpečná - nelze se spoléhat pouze na ni. Hned na začátku proto klademe důraz na příjem důležitých látek, které v rostlinných zdrojích zkrátka nenajdete. Musíte se k tomu postavit rozumně.
V následujících řádcích se společně podíváme na základní přehled potravin, na kterých postavíte váš nový veganský jídelníček.
Luštěniny
Naprostým základem veganského jídelníčku jsou luštěniny. Ty jsou totiž zdrojem důležitých bílkovin, které vaše tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat a nic mu nechybělo. Mimo jiné obsahují i potřebné vitamíny a vlákninu. Luštěniny můžete - ba dokonce musíte- konzumovat každý den, dají se z nich připravovat jak hlavní jídla, tak i svačiny či večeře, pomazánky, paštiky a jiné pochutiny.
Ovoce a zelenina
Další nepostradatelnou složkou vašeho jídelníčku bude ovoce a zelenina. To asi nikoho nepřekvapí. U veganů je oblíbená především mrkev a zelená listová zelenina, protože obsahují vitamín A a K.
Právě tyto dva vitamíny zpravidla získáváme z živočišných zdrojů - a jelikož ty jsou pro vás tabu, musíte je vyhledat v jiných zdrojích. Další předností ovoce je obsah vitamínu C, který v našem těle podporuje vstřebávání železa. Do stravy tak zařaďte nejen již zmíněnou mrkev a zelenou listovou zeleninu, ale i citrusové plody, papriky, rajčata nebo květák.
Obiloviny
Ani obiloviny vám rozhodně nesmí chybět, především pak ty celozrnné. Důležité je si neplést tmavé pečivo s cereálním, které má svou tmavou barvu jen díky obarvení karamelem nebo sladem. I v tomto případě jde o významný zdroj vlákniny, minerálů, vitamínů a rovněž i komplexních sacharidů.
Pro vegany je jsou celozrnné obiloviny zároveň zdrojem železa a zinku, což jsou živiny, které zpravidla přijímáme z živočišných zdrojů. Tím tedy odpadá starost, kde tyto tolik potřebné živiny hledat a odkud je přijímat.