X

Na co nezapomínat při rostlinné stravě

2 min čtení

Na co nezapomínat při rostlinné stravě

Pokud jste se rozhodli stát veganem a vydat se na novou životní etapu zalitou veganským sluncem, gratulujeme. Svým rozhodnutím prospějete nejen sami sobě, ale i zvířatům a zemi celkově. Veganství je skvělý způsob, jak se stravovat chutně a kvalitně a zároveň žít v souladu s přírodou.

Na samotném začátku ale budete mít hlavu plnou otázek. Jednou z nich bezesporu bude, co vám jakožto veganovi, v žádném případě nesmí chybět. A právě na této otázce jsme postavili náš dnešní článek, určitě si tedy nenechte ujít následující řádky plné užitečných informací.

Co nesmí chybět veganovi

V dnešním článku se nechceme zaměřovat na seznam věcí v podobě odvahy, touze zkusit něco nového nebo dostatečné obhajoby před rodinou a přáteli, kteří veganství zrovna neschvalují. Ba naopak vám chceme napsat o potravinách, na kterých je založen každý veganský jídelníček.

Pakliže totiž s něčím nemáte zkušenosti, můžete snadno šlápnout vedle. A to by byla škoda. Usnadníme vám proto spoustu práce a představíme vám potraviny, které se teď stanou nedílnou součástí vašeho života.

Ovoce a zelenina

Na úvod začneme klasikou, která s největší pravděpodobností nikoho nepřekvapí. Ovoce a zelenina představují produkty čistě rostlinného původu a z tohoto důvodu jsou tedy pro vegany vhodnou volbou. Kromě toho konzumace ovoce a zeleniny prospívá zdraví, nehledě na to, že díky zelenině můžete i zhubnout.

Ořechy a semínka

Nejeden vegan by nám bez rozmýšlení potvrdil, že semínka a ořechy tvoří jednu z hlavních složek jejich jídelníčku. Co se týče semínek, je současná nabídka opravdu pestrá a rozhodně tak je z čeho vybírat. Velice oblíbená jsou chia semínka, která zároveň patří mezi superpotraviny.

Do zásoby si můžete pořídit semínka dýňová, slunečnicová či konopná, všechna ve vaší stravě zaručeně najdou nějaké využití. Zapřisáhlí vegani by nám neodpustili, pokud bychom nezmínili semínka sezamová a lněná, přičemž lněná semínka lze využít do chutných smoothie a sezamová například na domácí pečivo.

Možná vás přítomnost ořechů v našem seznamu nepřekvapí, i přesto na ně ale klademe vysoký důraz. Ořechy se totiž hodí nejen pro přípravu smoothie, ale představují surovinu potřebnou pro výrobu rostlinného mléka. Ani tady není výběr strohý, nabídka zahrnuje ořechy lískové, vlašské či kešu, stejně tak i mandle, arašídy nebo pistácie.

Luštěniny

K luštěninám nemá mnoho lidí příliš kladný vztah. Může za to především jejich nadýmavost, která se dá ale odstranit správnou úpravou. Předností luštěnin není jen obsah pestrý na důležité látky, ale i široké využití v kuchyni. Hodí se nejen jako příloha k hlavním jídlům, ale dají se z nich vykouzlit i chutné pomazánky.

Určitě tedy ničemu neuškodíte, pokud budete mít po ruce fazole, hrách nebo čočku, přičemž právě tyto luštěniny mají vícero druhů. Vsadit můžete i na kuskus, quinou, cizrnu nebo bulgur.

Ohodnoťte článek