X

Arašídy

Když se řekne arašídy, většina z nás si vybaví slanou pochutinu, která je spojena s oslavami nebo večerním mlsáním u televize. Právě v této slané podobě je to mastná kalorická bomba, která je pro náš organismus poměrně nevhodná.

Arašídy lze konzumovat mnohem lépe a zdravěji a ve své čisté podobě jsou dokonce zdravé a prospěšné. Platí zde ale úsloví všeho s mírou, protože i přes všechny své kladné vlastnosti jsou arašídy ve větší míře dosti kalorické.

Co jsou arašídy

Arašídy jsou plody rostliny, která se jmenuje pozdemnice olejná. Říká se jim také burské oříšky nebo jen buráky. A právě podle tohoto známého názvu je mnoho z nás mylně považuje za druh ořechů. Arašídy totiž nejsou ořechy, je to druh luštěniny.

Nutno podotknout, že nejvíce alergenní luštěnina a zejména alergici by si měli dávat velký pozor nebo se arašídům přímo vyhýbat. Nejčastějším projevem alergické reakce je vyrážka, otok jazyka a celkově velké potíže s dýcháním.

Co se skrývá v arašídech

V arašídech se skrývá mnoho látek, které jsou prospěšné pro zdraví a lidský organismus. Jsou jimi bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina, minerální látky (železo, hořčík, vápník, fosfor, draslík, zinek, selen, mangan a další). Dále arašídy obsahují zdravé omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, převážně nenasycené. Vyzdvihnout můžeme také kyseliny listovou a pantotenovou.

Z vitamínů arašídy obsahují vitamín A, vitamíny skupiny B a dále vitamín D a E. Před konzumací je vždy potřeba arašídy zkontrolovat, protože jsou velmi náchylné k plísním. Doporučuje se proto vybírat arašídy, které jsou balené v ochranné atmosféře.

Jak arašídy ovlivňují zdraví

Vzhledem k velkému obsahu zdravých složek, jsou arašídy skutečně zdravým doplňkem našeho jídelníčku. Arašídy pomohou zrychlit metabolismus, s čímž souvisí podpora trávení a vyprazdňování. Dietáři ocení obsah vlákniny v burácích, protože ta zasytí na delší dobu a zabraňuje chutím na sladké. Diabetici ocení schopnost arašídů udržet hladinu cukru v krvi.

Díky obsahu zdravých tuků doplňují arašídy do těla zdravý cholesterol a pomáhají odstranit z cév špatný cholesterol. Mimo jiné arašídy pomáhají k nárůstu svalové hmoty a působí preventivně proti vzniku obezity a cukrovky. Dále plody podzemnice olejné podporují funkce mozku a soustředění a pomáhají udržet zdravý nervový systém.

Jak arašídy konzumovat

Aby konzumace arašídů byla zdraví prospěšná, je třeba je konzumovat v co nejčerstvější podobě. Měly by být zejména nepražené a nesolené. Doporučená denní dávka arašídů je 15-20 g, což je jedna malá hrst.

Dále je možné buráky použít do různých salátů, vynikající jsou arašídové pomazánky. Je možné koupit si je hotové v obchodě nebo si je jednoduše připravit doma přesně podle vlastní chuti. Arašídy jsou vynikajícím doplňkem také zdravých nápojů smoothie.