X

Za jak dlouho dorazí půjčka na váš bankovní účet? Záleží na tom, koho o ni požádáte

3 min čtení

Za jak dlouho dorazí půjčka na váš bankovní účet? Záleží na tom, koho o ni požádáte

Přemýšlíte nad půjčkou, ale i nad tím, za jak dlouho ji vlastně budete mít? Pokud požádáte o peníze v hotovosti, je to otázka minut, než dorazíte třeba k terminálu Sazky, kde vám mohou úvěr vyplatit v hotovosti. Ale jak tomu bude, když se rozhodnete pro levnější variantu: půjčku na účet? Poskytovatelé ji inzerují jako “rychlou půjčku”. Ale co tu pojem “rychlá” vlastně znamená?

Slovíčkem “rychlá“ chtějí poskytovatelé úvěrů ukázat, že jsou rychlí nejen ve schvalování, ale též v odesílání půjčky na účet. Peníze odcházejí nejčastěji do 15 minut od schválení úvěru. Jinými slovy po té, co vám přijde informace o úspěšném vyřízení a/nebo po podpisu smlouvy. I proto ji často potkáte jako “půjčku ihned”.

Ale aby to nebylo tak jednoduché, je ještě velký rozdíl v situacích, kdy už jste anebo ještě nejste klientem toho finančního domu, u nějž o půjčku právě žádáte. Zní to trochu komplikovaně, a tak se na jednotlivé případy podívejme podrobněji.

Kdo dnes poskytuje rychlé půjčky? Stále jen nebankovní společnosti?

Nikoliv, rychlé půjčky už dávno nejsou doménou nebankovních společností! Banky se přizpůsobily novým požadavkům trhu a nové době s online technologiemi. Takže o půjčku, která je vyřízena ihned, dnes bez obav z dlouhého čekání můžete požádat i některé z bank. Jenže které?

Nejsnazší je hledat „půjčky ihned“ ve specializovaných srovnávačích. Ty totiž koncentrují na jednom místě nabídky jak od bank, tak od licencovaných nebankovních společností (s licencí od České národní banky). Ve srovnání si můžete vyfiltrovat nabídky poskytovatelů v té částce, o kterou právě stojíte. A ihned máte k dispozici jak porovnání cen jejich úvěrů, tak i podmínek splácení, nebo právě rychlosti odeslání peněz na váš účet.

Žádáte banku, u níž jste klientem? Peníze máte do několika minut

Jakmile potřebujete peníze na úhradu čehokoliv, a obrátíte se na svou banku, bude celý proces velmi rychlý. Vaše banka vás zná, historii si ověří během vteřin. A pokud vám vyhoví, peníze z půjčky přijdou okamžitě od jejich odeslání i v té bance, která ještě neumí okamžité platby. Převody mezi účty jedné banky jsou vždycky rychlé.

Žádáte banku, u níž NEjste klientem? Čekat budete od několika minut do několika dní

Jestliže u banky, kde jste si vybrali půjčku, ještě klientem nejste, může nastat několik scénářů. Mladší a flexibilnější banky pracují většinou stejně rychle jako úvěrovky. Jakmile jim odešlete osobní informace a výpisy z účtu, ověří si vaši historii v  registrech, prohlédnou si vaše příjmy i cíle vašeho „utrácení“. A jestliže bude z jejich pohledu vše v pořádku, odešlou vám peníze na váš současný účet. S okamžitou platbou budou peníze na vašem účtu zase jen do několika minut od odeslání žádosti.

Jsou ale na trhu banky, kde je proces schvalování a hlavně proces odeslání peněz z půjčky stále ještě dost zkostnatělý. Některé banky totiž vyžadují, aby žadatel o úvěr přišel na pobočku, kde podepíše nejen smlouvu o úvěru, ale také o založení běžného účtu. Na jiný než svůj účet totiž půjčku neodešlou. Tady se může celý proces natáhnout i na několik dní.

Žádáte nebankovku, u níž jste klientem? Peníze můžete mít v řádu minut

I u úvěrovky záleží na tom, zda už jste, nebo ještě nejste klientem. Pokud jste, peníze ze žádosti mohou být na váš účet připsány třeba jen do jedné minuty od odeslání žádosti. Nebankovní společnost už zná vaši historii a ví, zda jste spolehliví ve splácení. Pokud jste a pokud žádáte o „únosnou“ částku, nemá potřebu natahovat schvalování a odeslání požadované sumy.

Tip: Půjčka ihned se poskytuje jedině na bankovní účet. Jenže co vlastně vyplnit do žádosti, když číslo účtu v paměti nenosíte? Máte dvě možnosti: nahlédnout do svého online bankovnictví, nebo využít další postupy, jak se k číslu svého účtu dostat.

Žádáte nebankovku, u níž NEjste klientem? I tady jsou doby čekání různé

Kde klientem ještě nejste, musí proběhnout schválení. Díky automatizovaným systémům, které ihned vyjedou historii z dlužnických registrů, může i v tomto případě trvat jen několik málo minut, než máte peníze na účtu (za předpokladu, že vaše banka umí okamžité platby).

Ale najdou se i takové úvěrovky, které si dávají načas. Většinou poskytují vyšší částky (horní limit okolo milionu Kč), a tak si potřebují žadatele důkladněji prověřit. Tady se může čekání protáhnout na několik dní. Vedlejší efektem delšího čekání je i „vychladnutí“ žadatele, který tak získá více času na zodpovědné rozhodnutí.

5/5 - (3 votes)