X

Švábí mléko – superpotravina, nebo noční můra?

2 min čtení

Švábí mléko – superpotravina, nebo noční můra?

Studie potvrdila, že švábí "mléko" je vysoce výživné -  znamená to, že byste ho měli pít?

Pokud jste jedním z mnoha lidí, kteří se štítí švábů, asi pro vás nebude nejpříjemnější představou, že za jednu ze superpotravin bylo vyhlášeno právě švábí mléko.

Abychom se ujistili, že si uděláte kompletní hororový obrázek: Zvláštní plemeno švába pocházejícího z Havaje skutečně rodí asi 50 živých mláďat, které pak krmí bledým, žlutým "mlékem" formou krystalů ze svého plodového pytle. Tento objev získal na pozornosti již v roce 2016, kdy studie Institutu pro biologii kmenových buněk a regenerační medicíny v Indii zjistila, že tohle švábí "mléko" je plné nutričních hodnot.

Švábí krystaly vydají za kompletní jídlo - obsahují bílkoviny, tuky a cukry. Pokud se podíváte podrobně na proteiny- mají všechny esenciální aminokyseliny. Studie dále zjistila, že jeden švábí krystal poskytuje třikrát více energie, než stejné množství kravího mléka.

Broučí mléko do zmrzlin

Jihoafrická společnost Gourmet Grubb již dříve využila příležitost k vytvoření zmrzliny z broučího mléka.

Jejich alternativní mléčný výrobek, Entomilk, pochází z termínu "entomofagie", což překládáme jako praxi konzumace hmyzu.

Společnost propaguje zmrzlinu z broučího mléka jako ekologickou alternativu k tradičnímu mlékárenství a říká, že má vysoký obsah bílkovin a minerálů, jako je železo, zinek a vápník. Zmrzlina má dokonce několik příchutí: pochutnat si můžete na broučím arašídovém máslu nebo čokoládě.

Měly by lidé skutečně konzumovat švábí mléko?

Myšlenka stravování se hmyzem jako udržitelnější řešení pro potřeby obyvatelstva v oblasti bílkovin se šíří již delší dobu. A pyšní se vášnivými obhájci i ve vědecké komunitě. Ale pokud jde o švábí mléko, je zatím zapotřebí hlavně větší množství výzkumu.

Do této doby nemáme vědecký důkaz, že je tohle "mléko" pro člověka bezpečné. Samozřejmě je také otázka, jak by se šváby "dojily". A zda by zabití zhruba 1000 švábů na 100 gramů mléka bylo opravdu udržitelné a etické.

Sójové a mandlové mléko tak zatím stále zůstávají neotřesitelnou nejlepší alternativou.

Ohodnoťte článek