X

Jak zjistit svou krevní skupinu

2 min čtení

Jak zjistit svou krevní skupinu

Je zvláštní, že velká spousta lidí nezná svou vlastní krevní skupinu. Přijde nám poměrně logické, že pokud lékař ví, jaká je naše krevní skupina, automaticky nám to sdělí. Znalost krevní skupiny může být důležitá při záchraně životů – ať už se jedná o samotnou oběť nebo případného dárce. Jaké jsou tedy způsoby, jak zjistit krevní skupinu?

U lékaře

Znalost vlastní krevní skupiny není podle lékařů důležitá. Před každou transfúzí, ať už je akutní nebo ne, je stejně potřeba prověřit krevní skupinu pacienta. Nelze se spoléhat na znalost pacienta.

Pokud vás však krevní skupina zajímá, nejlepším způsobem, jak ji zjistit, je zajít za lékařem. Ten vás může poslat na hematologicko-transfuzní oddělení, kde si za určitý poplatek (jedná se o 200 až 700 Kč) můžete nechat zjistit svou krevní skupinu.

Domácí test krevní skupiny

V lékárnách seženete test na zjištění krevní skupiny. Stojí okolo 400 Kč. Skládá se z testovací karty, která obsahuje celkem 4 kolečka, na které je potřeba dát vzorek své krve (který odeberete sterilní lancetou, která je součástí balení) smíchaný s kapkou vody. Políčka domácího testu jsou následující:

· Anti-A

· Anti-B

· Anti-D

· Kontrolní pole.

Ke zjištění vaší krevní skupiny vám postačí první dvě políčka (Anti-A a Anti-B). Jednotlivá políčka obsahují protilátky, které pak donutí černé krvinky shlukovat se – aglutinovat. Pokud máte krevní skupinu A, pak se aglutinát objeví v poli Anti-A, krevní skupina B aglutinuje v poli Anti-B, krevní skupina AB aglutinuje v obou polích (Anti-A a Anti-B). Krevní skupina O neaglutinuje v žádném z políček Anti-A a Anti-B.

Políčko Anti-D pak slouží ke zjištění Rh faktoru. Pokud zde zpozorujete aglutinát, pak je váš Rh faktor pozitivní. V opačném případě je samozřejmě negativní.

Staňte se dárcem krve

Pokud chcete vědět, jakou máte krevní skupinu, ale nechce se vám za to platit nebo se bojíte, odebírat si krevní vzorek sami, staňte se dárcem krve. Dárcem může být osoba jakéhokoli pohlaví, která je dlouhodobě zdravá, váží více než 50 kg a jeho věk se pohybuje v rozmezí 18-65 let. Výhodou u dárců krve je to, že zjistí svou krevní skupinu zcela zdarma a navíc budou mít ještě dobrý skutek. Prvodárce se nemusí objednávat předem, stačí přijít na transfúzní oddělení.

Ohodnoťte článek