X

Jak na zdravé stravování u dětí?

3 min čtení

Jak na zdravé stravování u dětí?

Každý člověk by měl žít zdravě. Měl by se správně stravovat, být aktivní a v psychické pohodě. To je to, na co se často apeluje a v současné době dokonce hned dvojnásob. Přispívá k tomu stále větší počet pacientů postižených obezitou, ale i civilizačními chorobami. Všemu se však dá předcházet.

Je nad slunce jasné, že dospělý člověk již dokáže k určitému problému zaujmout postoj a udělat si o něm obrázek. Může se svobodně rozhodnout, zda si koupí to či ono, zda se bude stravovat zdravě, nebo naopak podle toho, na co má zrovna chuť.

A jelikož je člověk snadno ovlivnitelný, často a rád dává na rozličné reklamy ze sdělovacích prostředků a letáků. Každý si potom klade otázky, zda je daná potravina zdravá či nikoliv a díky zaujetí určitého postoje se rozhodne, zda si ji koupí či ne.

U dětí je problematika zdravého stravování velkým problémem. Jistě si všichni dokážeme představit cestu obchodem s človíčkem, jenž ještě plně nerozumí světu kolem sebe a nejraději by do nákupního vozíku naskládal vše, co po cestě vidí. V tomto článku se podíváme na to, jak svou ratolest vést ke zdravému stravování a celkově zdravému životnímu stylu.

Tato cesta je vcelku dlouhá a plná překážek, ale když se po ní doberete až k cílové metě, budete mít před sebou odolného jedince, jenž se bude umět samostatně rozhodnout o tom, jak a čím se bude stravovat. Obrňte se tedy velkou dávkou trpělivosti a důslednosti, na konci cesty budete dozajista sklízet chutné ovoce.

Kdy u dětí začít pěstovat zdravý styl stravování?

Čím dříve s dítětem na zdravém životním stylu začnete pracovat, tím lépe a dříve si osvojí návyky s ním spojené. Pokud možno, měli bychom s dětmi takto účelně pracovat již od období, kdy si začnou uvědomovat svět kolem sebe a začnou pomalu, ale jistě přijímat pevnou stravu.

Prvním takovým velkým krokem v tomto ohledu je pozvolný přechod od mateřského mléka k pevné stravě. Začít bychom měli od příkrmů, přesnídávek, nastrouhaného ovoce a zeleniny. Tyto potraviny jsou pro naše dítě snadno stravitelné a pro začátek se skvěle hodí.

Postupně bychom jeho jídelníček měli rozšiřovat o maso a další potraviny. Při těchto krocích bychom měli dbát na to, zda je daná potravina vhodná pro takto malé dítě či nikoliv. Při každém nasazení nové potraviny do dětského jídelníčku, sledujeme, zda se u dítka neprojevují znaky nesnášenlivosti nebo přímo alergie.

V předškolním věku je pak problematické uhlídat vzdorné dítko v obchodě, kde vidí různé dobrůtky, o nichž slyšelo od svých vrstevníků. Z tohoto často vznikají hysterické scény. V tomto případě je důležité se nenechat ukolébat a být neustále důsledný, ač je vám v dané chvíli sebetrapněji. Jde přece o zdraví vašeho dítěte. Rozhodně byste u něj neměli pěstovat tzv. Pavlovův reflex tím, že když spustí proudy slz a hysterii, že mu koupíte vše, na co ukáže.

Dbejte na správné stravovací návyky

Již od útlého dětství by dítě mělo být vedeno k tomu, aby se správně stravovalo. Mělo by vědět, že se ráno snídá, pak se svačí, potom následuje oběd, posléze si opět pochutná na svačince a celý den zakončí lehkou večeří. Zároveň by mělo být vedeno k tomu, že by se ráno mělo nabudit teplým čajem nebo kakaem a vydatnou snídaní.

S malým dítětem nikdy nezapomínejte na snídani a nevymlouvejte se na nedostatek času, jděte svému potomkovi příkladem.

Sladkostmi dítko odměňujte jen občas a za reálné skutečnosti jako jsou například pomoc v domácnosti, pochvala od paní učitelky a podobně. Rozhodně ho nezásobujte kupou bonbonů jen tak pro nic za nic. Někdy bonbon vyměňte za ústní pochvalu, pomazlení nebo třeba výlet do míst, jež by si dítě přálo navštívit.

Dbejte na to, aby se ani v této oblasti dobré výsledky a pomoc v domácnosti nestaly prostředkem vyvolávajícím Pavlovův reflex a následnou závislost na sladkostech.

Závěrem

Veďte svého potomka ke zdravému a pestrému stravování bohatému na vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Ukažte mu způsob jak správně a v pravý čas doplňovat energii a z jakých potravin. Jen takto probudíte ve svém dítku zájem o zdravou stravu a životní styl.

Ohodnoťte článek