X

Dejte sbohem sacharidům aneb co je keto dieta?

2 min čtení

Dejte sbohem sacharidům aneb co je keto dieta?

Keto dieta patří mezi oblíbené způsoby, jak se zbavit přebytečných kilogramů. Jak funguje a jaké má výhody a nevýhody?

Co je ketonová dieta

Ketonová dieta se jinak též nazývá bílkovinová. Jejím základním principem je maximální omezení cukru. Tělo pak na tento deficit odpoví jakýmsi „přepnutím“ do módu spalování tuků. Právě z těch čerpá energetické zásoby, jestliže mu cukry, jež jsou za normálních okolností primárním zdrojem, nedodáme.

Takovýto stav se nazývá ketóza. V játrech se totiž v této fázi začínají produkovat tzv. ketony. A právě z nich si tělo bere „palivo“ pro fungování. Klíčem pro úspěšné nastartování keto diety je tedy snížení podílu sacharidů ve stravě. Za optimální hranici se pokládá cca 50 gramů.

Co bychom tedy měli jíst? Ke konzumaci je doporučeno například maso a vejce. V hojné míře si můžete dopřávat rovněž zeleninu. Zcela zakázány v rámci diety jsou cukr, ale také bílá mouka či rýže. Absence bílé mouky s sebou nevyhnutelně tedy přináší i vynechání pečiva.

Jaké jsou její pozitiva a negativa?

Výhodou této diety je, že se s ní skutečně zhubnout dá, jak potvrzují i odborníci na výživu. Hubnutí je současně rychlé a člověk při dietě ani obvykle nemá hlad. Ketóza je stav, který je tělu přirozený, využívá se tím pádem pro zhubnutí tělu vlastní mechanismus.

To ale samozřejmě neznamená, že by ketonová dieta byla zcela bez rizika. Při dietě můžete pociťovat zvýšenou únavu nebo mít travicí obtíže. Rovněž je potřeba mít na paměti, že keto dietu rozhodně nelze držet dlouhodobě, uvádí se maximálně tři měsíce.

Mimo to vyžaduje dodržování diety poměrně podrobný přehled o tom, co jíme a o složení jednotlivých potravin. Bez přesného plánování jídelníčku jen těžko dostaneme množství sacharidů pod potřebnou hranici. V tom nám mohou do jisté míry pomoci připravené dietní programy, které nabízejí již hotové pokrmy s přesně vyváženým složením. Chcete na jejich pořízení nyní navíc ušetřit? Využijte akce na Ketofit.cz.

Ohodnoťte článek