X

Jak zjistit ovulaci

< 1 min čtení

Jak zjistit ovulaci

Někomu se podaří otěhotnět, ani se o to nemusí snažit, jiní se bohužel musí pustit do výpočtu plodných dnů, a na miminku opravdu „zapracovat“.

Ovulace je jedním ze způsobů, jak se dá vypočítat načasování pohlavního styku, což zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Ovulace trvá krátkou dobu, obvykle mezi 12 až 24 hodinami, proto je dobré vědět, jak zjistit ovulaci.

Co je ovulace?

Ovulace znamená uvolnění zralého vajíčka, které cestuje z vaječníků do vejcovodu, kde může dojít k oplodnění spermiemi (v takovém případě vajíčko postupuje dále do dělohy, kde bude následovat celý následující vývoj plodu).

V rámci jednoho menstruačního cyklu se může uvolnit vajíčko jednou, a to v počtu i více vajíček najednou. Nemusí se ale uvolnit ani jedno zralé vajíčko v rámci jednoho menstruačního cyklu.

Jak zjistit ovulaci?

Existuje hned několik způsobů, jak zjistit ovulaci:

  1. Výpočet z délky menstruačního cyklu – jedná se o poměrně jednoduchou metodu, kdy je ale důležitá pravidelnost menstruačního cyklu. Ovulace nastává zhruba 14 dní před očekávanou menstruací.
  2. Použití ovulačních testů – tyto testy fungují na měření luteinizačního hormonu, který se tvoří 12 až 36 hodin před ovulací (tedy s předstihem). Je možné je zakoupit v lékárně. Testy fungují podobně jako těhotenské testy – měří hodnotu tohoto hormonu z moči.
  3. Změny bazální teploty – tato metoda pracuje na principu měření bazální teploty (tedy teploty naměřené hned ráno po probuzení). Po ovulaci se bazální teplota zvyšuje až o 0,5 °C, čímž jsme samozřejmě řekli i nevýhodu tohoto testování – ovulaci zjistíte až na konci plodného období.
  4. Hlen děložního čípku – v době ovulace je hlen řidší, průhledný a je produkován va větším množství. Po ukončení ovulace je hlen naopak hustší a má až bílou barvu.
Ohodnoťte článek