X

Jak vybrat interiérové dveře

2 min čtení

Jak vybrat interiérové dveře

Vybíráte interiérové dveře? Pak je dobré si předem ujasnit, co vlastně chcete. Jaký materiál, design a barvu a také, kolik do dveří chcete investovat. V tomto článku se podíváme na nejdůležitější parametry, které je potřeba při výběru interiérových dveří promyslet.

Základní parametry interiérových dveří

  • Otočné či posuvné. První otázkou může být, jestli chcete klasické otevírací otočné dveře nebo posuvné dveře, které nezabírají tolik prostoru. Posuvné dveře mohou být na stěně nebo mohou zajíždět do pouzdra přímo do stěny. Otočné dveře mohou být zase levé nebo pravé.
  • Falcové či bezfalcové. Falcové dveře jsou běžnější, dveřní křídlo je u nich usazeno přímo do pantů, a když jsou dveře zavřené, je jasně vidět jejich hrana, jež vystupuje do prostoru. Bezfalcové dveře nemají profilovanou hranu, takže jejich dveřní křídlo tvoří jednu rovinu se zárubní.
  • Vzhled dveří. V dnešní době si můžete vybrat nejrůznější barvy a barevné kombinace. Dveře dostanete v nejrůznějších dekorech podle svých představ. Mohou být částečně prosklené i celoprosklené.

TIP: Podívejte se na současné trendy v oblasti interiérových dveří.

Jak vybrat dveře?

Typy interiérových dveří

Podívejme se na interiérové dveře podle toho, jak je obvykle nabízejí dodavatelé:

  • Rámové dveře. Dveřní křídlo rámových dveří se obvykle skládá z HDF profilů a každý rámový díl je zvlášť obalen laminátovým povrchem. Dveřní křídlo je sestaveno z nosného rámu a výplní. Rámové dveře mohou být vyrobené i jako posuvné a to buď na zeď, nebo do pouzdra.
  • Deskové dveře. Klasické deskové dveře jsou nejrozšířenější interiérové dveře. Mohou být plné i prosklené. Výplň dveřních křídel tvoří mezirámová výplň voština. Deskové dveře dodavatel obvykle nabízí jako fóliované, laminované, dýhované nebo skleněné.
  • Laminátové dveře. Laminátové deskové dveře jsou odolné a hodí se tam, kde se interiérové dveře používají velmi často. Vypadají luxusně, je zde možnost různého prosklení i barevného provedení. Oblíbené jsou v dřevěném dekoru.
  • Skládací dveře. Skládací nebo shrnovací dveře se vyrábí z nejrůznějších materiálů, používá se dřevo, plast aj. Zajímavá varianta, která moc netěsní, ale do některých místností se hodit může.
Koupelna

výběru interiérových dveří je dobré myslet také na to, mezi kterými pokoji jsou. Tak například do koupelny nebo na toaletu se prosklené dveře vůbec nehodí. Dveře vybírejte i podle toho, aby ladily s podlahou, stěnami a vůbec s celým interiérem vašeho bytu nebo domu.

5/5 - (1 vote)