X

Jak vybrat zahradní sekačku na trávu?

3 min čtení

Jak vybrat zahradní sekačku na trávu?

Jste šťastnými majiteli zahrady, ale sekání trávy vás moc nebaví? Pořiďte si pořádnou sekačku na trávu a pečujte o svůj trávník s radostí i lehkostí. Ať anglický trávník nebo rozlehlá louka – vaše zahrada bude zářit zkrocenou elegancí.

Kde začít s výběrem?

Rozhodně doma – tedy nejlépe přímo na zahradě! Pro správný výběr sekačky na trávu je důležité pořádně si prohlédnout velikost, svažitost i členitost vaší zahrady. Máte-li zahradu velkou zhruba do šesti set metrů čtverečních, nejvíce oceníte elektrickou sekačku na trávu. Na zahradu do velikosti zhruba patnáct set metrů čtverečních je ideální benzínová sekačka na trávu, nad tento rozměr je nejlepší zainvestovat do zahradního traktůrku. Máte-li zahradu plnou ovocných stromků a záhonků, lépe se vám bude sekat tráva benzínovou sekačkou, která za sebou nevláčí elektrický kabel, který by se každou chvíli zamotal o strom či keř. Naopak na zahradě osázené rozumně, a s dostatečně volnou plochou, oceníte sekačku elektrickou, která je méně hlučná. Je-li zahrada velká, případně svažitá, rozhodně uvítáte pojezd, který vám sečení výrazně ulehčí.

V případě prostorné zahrady je rozhodně důležité také myslet na šíři záběru nože sekačky. Dostatečně široký záběr vám ušetří čas, práci i námahu, stejně jako dostatečně objemný sběrač, do kterého se bude ukládat posekaná tráva.

Z jakých typů sekaček si můžete vybírat?

Mezi nejčastější a nejoblíbenější sekačky patří rotační, bubnová, vřetenová a v poslední době na popularitě získává sekačka robotická.

Vřetenová sekačka na trávu je ideální pro pravidelnou údržbu trávníků a dokáže vykouzlit nádherný anglický green. Trávu dokonale ustřihne o protiostří, a díky tomu konečky trávy nikdy nežloutnou.

Bubnová sekačka na trávu má nože uložené v bubnu a v přední a boční části není ostří zakryté – tráva tak při sečení není udusána a může tak být posekaná i výrazně přerostlá tráva.

Rotační sekačky na trávu dokonale zkrotí tento zelený živel až do výšky pěti centimetrů. Pohodlně zvládnou sbírat trávu do koše, nabízí boční výhoz i oblíbené mulčování. Vybírat můžete mezi modely elektrickými i benzínovými.

Co si u sekačky na trávu pohlídat?

Rozhodně hmotnost, motor, šasi, možnost pojezdu, startování i velikost sběrného koše.

Váha sekačky na trávu je důležitá, obzvláště má-li ji obsluhovat senior či křehké pohlaví. Obecně jsou elektrické sekačky v průměru o deset kilogramů lehčí, zároveň zvolíte-li variantu s pojezdem, váhu sekačky tolik nepocítíte.

Motor sekačky je jejím srdcem, který je u elektrické sekačky velmi tichý. Toužíte-li po nejvyšší kvalitě, pak rozhodně volte motor čtyřtaktní, ve kterém se skvěle snoubí výkon se spotřebou i životností.

Šasi sekačky na trávu je nejčastěji vyráběno z ABS plastů, slitin a kovu. Kovové šasi je bezesporu nejodolnější, zároveň také těžší. ABS plasty jsou lehké, často však nevydrží bez úhony tak dlouho.

Pojezd pomáhá s tlačením sekačky, což oceníte v nerovném či kopcovitém terénu, a také v případě, že neoplýváte vypracovanými svaly a posekat musíte velký kus zahrady.

Elektrický startér se vám může hodit pro snadné spuštění sekačky a nastartování bez námahy.

Sběrný koš s dostatečně velkým objemem vám usnadní práci i čas. Nebudete totiž muset každou chvíli zastavovat a koš vysypávat. Sběrný koš oceníte i v případě, že nechcete trávu sušit ani mulčovat, zároveň s posekáním tak máte i shrabáno.

Sekačku elektrickou nebo benzínovou?

Obě mají své nesporné klady, záleží však na velikosti a typu vaší zahrady, a také možnosti elektrické přípojky.

Elektrické sekačky na trávu vynikají nízkou cenou, malou hmotností, a také zanedbatelnou hlučností. Skvěle si poradí s malou zahrádkou a pěstěným trávníkem. Jako ryby ve vodě se cítí na zahradě, která není příliš členitá a elektrický kabel se tak nikde nezamotá.

Benzínové sekačky na trávu jsou dražší, těžší i rozměrnější, skvěle si však poradí i s velkou zahradou. Disponují větším sběrným košem i dostatečnou šíří záběru nože a sečení i velkých ploch je tak s nimi radostí. Benzínové sekačky na trávu si poradí i se zahradou v kopci, s nerovným terénem i členitostí a doplněné o pojezd jsou nepřekonatelné.

5/5 - (1 vote)